מהו מד לחות וטמפרטורה? - פואנטה

מהו מד לחות וטמפרטורה?

יש לא מעט שימושים למד לחות וטמפרטורה, וכדאי לבחור את המוצר שמתאים לכם על סמך כמה שיקולים מרכזיים

מד טמפרטורה לחות

(תוכן מקודם)

לא במקרה תחזית מזג האוויר משודרת בסוף מהדורות החדשות ברדיו ובטלוויזיה – אלא משום שמזג האוויר תמיד מעניין אותנו, ולכן יש להניח שנמתין עד סוף המהדורה כדי לדעת כמה חם או קר יהיה מחר. אנחנו אוהבים לדבר על כמה מעלות יש בתל אביב בבוקר ובחיפה בערב, על ההבדלים בין אחוזי הלחות במישור החוף לבין אחוזי הלחות בהרים, ובאופן כללי מייחסים חשיבות רבה ללחות וטמפרטורה.

בכלל, במדינה כמו ישראל, טבעי שפריט כמו מד לחות וטמפרטורה יהיה מוצר שימושי שמספק תועלת רבה למגוון רחב של מטרות.

השימושים העיקריים של מד לחות וטמפרטורה

באופן טבעי, מד לחות וטמפרטורה הוא מכשיר חיוני בכל מקום שיש בו חשיבות לגובה הטמפרטורה ולרמת הלחות ששוררים בו. סוג אחד של מקומות בהם נעשה שימוש במדי טמפרטורה ולחות הוא חדרי שרתים – שרתים נוטים מטבעם להתחמם אבל אם יגיעו לטמפרטורה גבוהה מדי הם עלולים להינזק. בנוסף, בכל חדר שכזה יכולה להיות כמות עצומה של שרתים, ועל כן חובה לנטר את התנאים ששוררים בו באופן קבוע וברמת דיוק מרבית.
כמו כן ישנם מקומות שבהם חובה למנוע מהטמפרטורה לעבור רף מסוים שנקבע מראש ובנוסף ישנו צורך בשמירה על יובש יחסי, כך שהפריט הנכון הוא מכשיר שמודד גם את אחוזי הלחות וגם את הטמפרטורה.

מהי בעצם לחות?

לחות מוגדרת כמידת הרטיבות באוויר, או בהגדרה יותר מדויקת: היחס באחוזים בין כמות האדים באוויר בטמפרטורה הנתונה לבין כמות האדים המרבית באותו נפח.
מד לחות נקרא גם היגרומטר ונחשב מכשיר יחסית פשוט. הוא מורכב מצמד תרמומטרים ומסוגל לספק נתונים מדויקים מאוד לגבי מידת הרטיבות שבאוויר.

מהם הפרמטרים החשובים בבחירת מד הלחות והטמפרטורה?

כשאנחנו מחפשים את מד הלחות והטמפרטורה האידיאלי לצרכים שלנו, חשוב לבחון 3 פרמטרים עיקריים:

א. עמידות: באופן טבעי נרצה מד לחות וטמפרטורה שמספק את הנתונים החיוניים לאורך זמן רב ככל האפשר ועושה זאת ללא טעויות ובאופן רציף לחלוטין. בהתאם נדרשת עמידות גבוהה ואמינות רבה לא פחות. כשהמד מותקן בסביבה שיש בה גם כימיקלים שעלולים להיות מזיקים, חשוב שהוא יהיה עמיד גם להם.

ב. דיוק: מדי לחות וטמפרטורה יכולים להיות מדויקים מאוד, כשלמשל מבחינת הלחות ניתן להגיע לטעות מרבית של 2 אחוזי לחות. חשוב לכייל את המכשיר בתדירות המומלצת על-ידי היצרן.

ג. תגובה מהירה: הטמפרטורה והלחות בחלל שבו מותקן המד עשויות להשתנות כל הזמן, ואפילו במהירות. בהתאם נדרש מד לחות וטמפרטורה שמגיב במהירות לכל שינוי, כך שלא ייווצרו פרקי זמן ארוכים שבהם המדידה אינה עדכנית ואינה נכונה בעצם.


תגובות: 0

נגישות