הרי געש: סכנת נפשות או חוויה לחיים?

הרי געש: סכנת נפשות או חוויה לחיים?

הרי געש מהווים סכנה עבור התושבים שחיים בסמוך אליהם ונקודות ההתפרצות שלהם תדירות מכפי שנהוג לחשוב. אז איפה נמצאים ההרים המסקרנים בעולם ומה צריך לעשות כדי להגיע אליהם? קבלו את המדריך המלא

תוכן מקודם

הר געש נוצר כאשר מגמה פורצת מקרום כדור הארץ ונפלטת אל פני השטח. אך בעוד רק מדענים מתעניינים ברקע הגיאולוגי של התהליך הנקרא "התפרצות געשית", המראה החיצוני שלהם מושך המון תשומת לב בקרב תיירים ובתרבות הפופולארית.

חוץ מזה, עד היום יש הרי געש פעילים ברחבי העולם וערים שאליהן ניתן להגיע במסגרת טיול מאורגן או עצמאי כדי לראות את הקסם מקרוב.

מי שגר בקרבת הרי געש יודע שמדובר בסכנת נפשות ובעידן המודרני יש כבר המון כלים שמאפשרים לאוכלוסייה המקומית להיערך מראש להתפרצות.

כל השאר מתייחסים להרי געש כחוויה לחיים, לכן הדילמה היחידה שלהם היא מאיפה להתחיל בשביל לצפות בהם.

בין יפן לאיסלנד – כל הר והמאפיינים שלו

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל הרי הגעש מתפרצים באותה תדירות או זהים מבחינת מאפיינים גאולוגיים. הר הגעש הכי מפורסם בעולם נמצא בקיושו ביפן ומאז שנת 1955 הוא פעיל בצורה רציפה.

זה הר שמורכב משכבות של לבה ואפר ומיקומו באזור צפוף הופך אותו לאחד המסוכנים בהיסטוריה. ההתפרצות האחרונה שלו התרחשה במרץ 2009 ומאז בנו התושבים מקלטים מיוחדים שבהם הם יכולים לתפוס מחסה.

לעומת זאת, הר הגעש אטנה באיטליה מהווה איום תמידי לאו דווקא בגלל קרבתו למוקדי אוכלוסייה צפופים אלא בעיקר בשל היקף הפעילות שלו.

זהו הר הגעש הפעיל, הגבוה והמרשים ביותר באירופה שמתנשא לגובה של 3,300 מטר  ובולט גם ממרחק של עשרות קילומטרים. ההתפרצות האחרונה שלו התרחשה בשנת 1669 ובשנת 1992 הספיקו שני זרמים בלבד של לבה לאיים על העיירה זפרנה שבה חיים 8,000 תושבים.

איך מתכננים טיול סביב הרי געש פעילים?

האמת היא שלא חייבים להרחיק עד יפן או להתפשר על הפריפריה של איטליה בשביל לראות הרי געש פעילים.

גם בארצות הברית יש הר געש מפורסם בשם ריינר שנמצא 87 ק"מ מזרחית לסיאטל, וההתפרצות האחרונה שלו נרשמה בסוף המאה ה-19.

הוא נחשב מסוכן לקהילות הגרות בסמוך אליו אך יש טיולים שיוצאים לסביבה על בסיס קבוע. הטיפ העיקרי בהקשר הזה הוא לתאם את הטיול מול אנשי מקצוע ובעיקר להקפיד על כללי הבטיחות.

קטגוריה נפרדת לגמרי של הרי געש כוללת את אלו שנוצרים מתחת לכיפות קרח במה שנקרא "התפרצות תת קרחונית".

אלו נפוצים בעיקר במדינות קרות כמו איסלנד ואנטרקטיקה, אך הם נמצאים גם בקולומביה הבריטית, בפטגוניה ובצ'ילה. מי שממש רוצה לראות אותם יכול לשלב טיול לאיסלנד עם סיור מודרך בהרי געש ולחזור עם תמונות ומזכרת לכל החיים.

תגובות: 0

נגישות