שיעור לחיים: כיצד סטודנטים מתמודדים עם יוקר המחיה?

שיעור לחיים: כיצד סטודנטים מתמודדים עם יוקר המחיה?

כשההוצאה החודשית הממוצעת לסטודנט עומדת על 5,120 שקל, ואילו השכר שלו עומד בממוצע שלו על פחות מ-4,000 שקל בחודש, סטודנטים רבים זקוקים להלוואה

איור: Shtterstock

תוכן מקודם

מאת: לירון ויגודסקי

קצת אחרי שנסיים לעכל את כל ארוחות החג, יחלו כמה מאות אלפי סטודנטים את שנת הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות.

בכיתות ובאולמות יאזינו יושבי ספסל הלימוד להרצאות אודות משמעות הקיום, יסודות היקום ועקרונות השִׁיּוּם ושורשי הכֻּרְכּוּם.

אבל לנושא אקוטי לא פחות – אפילו קורס מבוא לכלכלה לא יכול להעניק כלים: איך לממן את שכר הלימוד וההוצאות השוטפות בשנה הקרובה?

דמותו של הסטודנט העני היושב על ספריו ומחברותיו לאור נרות הינו רומנטי לכל דבר ועניין, אבל העובדה היא שאי אפשר להתרכז בשום דבר כשהבטן מקרקרת.

בשנת הלימודים האקדמית הקודמת עמדה ההוצאה החודשית הממוצעת לסטודנט על 5,120 שקל, כשהשכר הממוצע שלו, במקרים בהם הסטודנט מוצא עבודה שמתאימה למערכת השעות ושיעורי הבית, עמד על כ-3,849 שקל.

עוד עולה, על פי סקר הסטודנט שערכה אגודת הסטודנטים בישראל בקרב כ-11,000 סטודנטים וסטודנטיות, כי סטודנט עובד צפוי לסיים את השנה הקלנדרית עם חוב של 15,252 שקל וכי הוצאות הסטודנטים (דיור, מזון, נסיעות ועוד) עלו מ-2015 ל-2016 בכ-5%, לעומת הכנסותיו הממוצעות, שעלו רק בכ-3%.

כמה ועל מה מוציאים הסטודנטים

שכר הלימוד האוניברסיטאי הוא חלק ניכר מהוצאות הסטודנטים לאורך השנה, אבל הוא אינו המרכיב היחיד במשוואה.

ההוצאה על שכר דירה, ובמקרים מסוימים משכנתא, עומדת במקום השני אחרי שכר הלימוד. כמחצית מהסטודנטים התגוררו בשנה שעברה בדירה שכורה, למעלה משליש בבית ההורים (או קרובי משפחה אחרים), כ-8% בלבד בדירה בבעלותם ו-7% במעונות סטודנטים.

על שכר הלימוד הוציאו הסטודנטים קרוב לאלף שקל בממוצע בחודש ועל הוצאות נלוות כגון ציוד כתיבה, ספרים עזר, צילומים והדפסות וציוד מחשוב עוד כמעט 12,000 שקל מדי שנה.

לסל ההוצאות החודשי של סטודנטים בישראל מצטרפות הוצאות משמעותיות כלכלית וחיוניות לחיים כמו ההוצאה של כ-804 שקל לחודש ב-2016 על מזון ועוד כ-564 שקל על נסיעות.

עוד ברשימה: חשבונות ואחזרת דירה כ-348 שקל בחודש; בריאות כ-203 שקלים בחודש; תקשורת 154 שקל בחודש ובילויים למיניהם 564 שקל בחודש בממוצע.

מלגות והלוואות: מקורות מימון נוספים

כ-44% מהסטודנטים שהשתתפו בסקר שערך מכון ״מאגר המוחות״ עבור התאחדות הסטודנטים, קיבלו מלגה לשנת הלימודים הנדונה.

המלגה הממוצעת עמדה על סכום של 10,400 שקל לשנה וכ-40% מהמשיבים קיבלו מלגה בגובה של עד 5,000 שקל, 35% של עד 10,000 שקל ו-26% קיבלו מלגה בסכום גבוה יותר.

אחת הדרכים להתמודד עם הדוחק הכלכלי בשנות הלימודים באוניברסיטה היא באמצעות הלוואות סטודנטים המוצעות בבנקים השונים.

העזרה הכלכלית הנקודתית מסתמכת על הכנסה עתידית אפשרית כמקור להחזר ההלוואה, אך כדי לקבל אותה תצטרכו להחזיק בחשבון סטודנט בבנק המבוקש.

קהל הסטודנטים הצעיר מהווה כר פורה לגיוס עבור הבנקים בישראל, כיוון שאלו צפויים בעתיד הלא רחוק להשתלב במעגל העבודה ולהפוך ללקוחות פעילים יותר.

חשבונות הסטודנט השונים שמוצעים בבנקים כוללים הטבות כגון פטור מעמלות עו״ש או דמי אחזקת כרטיס, כמו גם הלוואות בהיקפים משמעותיים של עשרות אלפי שקלים ותקופת החזר של עד חמש שנים, שעשויות להקל מעט על העומס בשנת הלימודים.

עם נשיקות של אמא לא קונים במכולת

דרך מימונית נוספת לצלוח את התואר האקדמי היא עזרה מבית. לצורך מימון שכר הלימוד נעזרו 51% מהסטודנטים בהוריהם.

על פי דו״ח שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אשתקד עולה עוד, כי למעלה מ-50% מהם קיבלו סכום של למעלה מ-10,000 שקל במהלך שנת הלימודים.

כ-57% מהסטודנטים באותה התקופה נעזרו בהוריהם למימון הוצאות המחייה, ועוד כשליש הפכו חשבונות חסכון להון-נזיל לטובת מימון התקופה.

על פי הסקר, שבחן סטודנטים בשנת לימודים השנייה לתואר הראשון, כשני שליש מהם עבדו במהלך שנת הלימודים וסך שעות העבודה הממוצע עמד על 24.7 בשבוע, כששבוע העבודה הרגיל במשק מחושב לפי בסיס של 43 שעות. נכון שכ-40% מהעובדים במהלך שנת הלימודים עשו זאת בשביל הכסף כמו גם בשביל הנסיון המקצועי, אולם 89% מהם עשו זאת לשם הפרנסה בלבד.

הרבה שיעורים צפויים הסטודנטים החדשים והוותיקים ללמוד בשנה הקרובה, חלקם ישמשו אותם בקריירה העתידית, אחרים ישמשו לחיים.

ניהול תקציב, כלכלת בית, מתי ללכת לישון, איך להפעיל את מכונת הכביסה, כמה כוסות לשתות וכמה שעות לישון לפני בחינה ואיך לנהל את הזמן באופן כללי הם רק כמה מהנושאים שחלקם יתמודדו עימם לראשונה בחייהם, כשחלק מהבחירות וההחלטות שהם יקבלו בשנים הללו יעצבו ויקבעו את חייהם אחרי סיום התואר.

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות