ילדים בני שנה נמצאים במרחק 5 קליקים מתוכן פוגעני, אפילו פורנו. איך זה קורה? - פואנטה

ילדים בני שנה נמצאים במרחק 5 קליקים מתוכן פוגעני, אפילו פורנו. איך זה קורה?

נמשך הליך החקיקה של הצעת חוק סינון תכנים פוגעניים, אך טרם נמצאה הנוסחה המשפטית והטכנולוגית ליישם אותו

בכל פעם שהורים נותנים לילדים הקטנים שלהם לצפות בבוב הבנאי ביוטיוב כדי לקבל חצי שעה של שקט, הם מסכנים אותם בחשיפה לתכנים פוגעניים ופורנוגרפיים – כך עולה ממחקר חדש שנחשף בכנסת במהלך דיון בוועדת הכלכלה בחוק לסינון תכנים פוגעניים.

מדובר בהצעת חוק שמקדמת שולי מועלם (הבית היהודי) כבר מספר שנים, שמטרתו ליצור סינון אוטומטי של תכנים פוגעניים באינטרנט. המתנגדים העיקריים בדיון לסינון אוטומטי של תכנים כאלה הם אנשי איגוד האינטרנט, אשר הגיש לוועדה מסך ובו נכתב כי אישור הצעת החוק יהיה שיאו של מדרון חלקלק.

למעשה, עמדת איגוד האינטרנט עקבית ופורסמה כבר בשנת 2016, ולפיה: "משעה שהוכשרה סמכותם של ספקי האינטרנט לצנזר מידע וגישה למידע, סמכות החורגת מתפקידם כצינור תקשורת נייטרלי המעביר מידע, עשויה הגדרת גבולות הצנזורה להתרחב ו"להתעדכן" מעת לעת. אין לצפות לאן יכול להוביל מסלול זה. מכאן המדרון הוא חלקלק ועלול להיות מושפע מאינטרסים כלכליים או מראיה פוליטית המבקשת לצמצם את חופש הביטוי בסוגיות שונות".

נחמיה הכהן, נציג ארגון "לוקחים אחריות – משנים מציאות ברשת", אמר שמבחינה טכנולוגית אפשר להציע פתרון בשני רבדים: "הרובד הראשון הוא ברמת ה-DNS, כלומר, סינון של כתובות URL. ספקיות האינטרנט יודעות לעשות זאת, והן גם אמורות ליידע את ההורים בעניין אך לא עושות זאת. יש רשימה של כתובות של אתרים פורנוגרפיים מוכרים שהן יודעות עליהם והן יכולות לחסום. החסימה הזאת יכולה להיות ברמת ברירת המחדל. הרובד השני הוא אפליקציות סינון".

היזם הטכנולוגי זוהר לבקוביץ' היה ברור וחד: "החובה שלנו היא להגן על הילדים. בארצות הברית פגיעות ברשת הן הסיבה מספר אחת למוות של ילדים ונוער – כשלא מדובר ברק בפורנוגרפיה. אנחנו, יחד עם ארגון "לוקחים אחריות", מפתחים כעת פתרון טכנולוגי שיענה על הדרישות, כלומר, יהיה מספק דמוקרטי ומספיק פשיסטי… נביא אותו לדיון הבא של הוועדה".

הליך החקיקה לא הסתיים והדיון היה סוער מאוד, ובו סיפרה אחת האימהות שהוזמנו לדיון כי בבית יש לה תוכנת סינון, אך כשבתה ביקרה אצל חברים, היא נחשפה לתכנים מזעזעים שהשאירו אצלה טראומה קשה.

בסיום הדיון, יו"ר הוועדה חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) אמר שהוא דורש שיוקם קו חם שבו ההורים יוכלו לקבל מידע על האפשרות לסינון תכנים.

בנוסף, אמר כבל שהוא נחוש בדעתו לקדם את החקיקה – תוך מציאת שביל הביניים.

אל תחמיצו את ההנחות השוות למופעי חנוכה:

 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות