מהן האלטרנטיבות לחיסכון בבנק בתקופה של ריבית אפסית?

חיסכון הוא לא מה שהיה פעם: אלטרנטיבות לחיסכון בבנק

אפשרויות החיסכון בבנקים כבר לא בהכרח מגינות על כספי החיסכון משחיקה. לעומתם, בתי ההשקעות מציעים אלטרנטיבות שיכולות גם להביא לרווח. קרן נאמנות וקופת גמל להשקעה הן שתיים שכדאי להכיר

תמונה: שאטרסטוק

תוכן שיווקי

מאת עופר מ. כהן

חיסכון הוא ערך כלכלי חשוב מאוד, שמצביע על חברה בריאה ועל התנהלות פיננסית מושכלת של הפרט. יחד עם זאת, לאורך השנים הלך הערך הזה ונשחק. את תהליך השחיקה ניתן ליחס למספר סיבות, כלכליות ותרבותיות.

העיקרית שבהן היא רמת הריביות הגלובליות בעשור האחרון אשר ירדה לרמה אפסית מתוך מטרה לעודד צמיחה בדרך של נטילת סיכונים על חשבון חיסכון. לפיכך, הריביות המוצעות על תוכניות חיסכון ופיקדונות בנקאיים – אשר נחשבים לאפיקים בטוחים יחסית – נמוכות מאוד.

כיום, הבנקים מציעים לחוסכים ריבית בהתאם לגובה החיסכון ותקופת החיסכון שאליה מתחייב החוסך. במקרה הטוב ביותר, בו החוסכים מתחייבים לסגור סכום כסף משמעותי למשך שנים ארוכות, שיעור הריבית השנתית עשוי להגיע למעט יותר מ-3% לפני ניכוי מס. אם בעלי החיסכון מעוניינים לשמור על היכולת למשוך את הכסף בצורה חופשית בתנאי נזילות גבוהה, הריבית השנתית לא תעלה על כמה עשיריות האחוז.

אז מה הן האלטרנטיבות הקיימות?

חיסכון נועד לאפשר לכם לשמור כספים שיוכלו להעניק לכם ולמשפחתכם ביטחון כלכלי ולשפר את יכולת ההתמודדות שלכם במצבים עתידיים מעורפלים. יחד עם זאת, מכיוון שלא ניתן לצפות את מועד התרחשותם של אירועים כאלו, סביר מאוד שלצד הדרישה לנזילות, ההשקעה תספק פוטנציאל לתשואה סבירה אף מעבר לערך הריאלי, מה שהאלטרנטיבות הבנקאיות מתקשות להציע היום. התמורה המינימלית לה אתם יכולים לצפות היא שמירה על ערך הכסף, וזוהי התמורה שלה תוכלו לצפות במרבית החלופות כמו מק"מ, אג"ח וכדומה.

יחד עם זאת, התמורה הראויה לה אתם יכולים לצפות היא כזו שגם מייצרת עבורכם רווח. את התמורה הזו תוכלו לקבל בשתי האלטרנטיבות הבולטות ביותר: קרנות נאמנות וקופת גמל להשקעה. המאפיין המרכזי של שתי אלטרנטיבות אלה הוא שהן מוגדרות מלכתחילה ככלי פיננסי לעשיית רווח, כך שכל פעילותן נועדה לא רק לשמור על כספכם ולמנוע את שחיקתו, אלא גם ובעיקר, להגדיל את ערכו ולייצר עבורכם רווח בסוף תקופת החיסכון.קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון לטווח קצר, בינוני וארוך שאושר על ידי משרד האוצר בנובמבר 2016. חיסכון בקופת גמל להשקעה יכול להתבצע במסלולים סולידיים, מנייתיים, אקטיביים או פאסיביים, ובניהול מקצועי וטיפול שוטף של בית השקעות או חברת ביטוח. באפשרותכם להפקיד את כספי החיסכון שלכם בקופת גמל להשקעה על-פי מדיניות ההשקעה המתאימה לרמת הסיכון שלכם: לכל קופה ישנה מדיניות השקעה שונה, המגדירה את סוגי ניירות הערך ורמת הסיכון הכולל בקופה. כמו בכל אלטרנטיבת החיסכון וההשקעה, לרבות קרנות נאמנות, משיכת הרווח מקופת גמל להשקעה כרוכה בתשלום 25% מס רווחי הון על הרווח הריאלי. אם תבחרו למשוך את הכסף מקופת גמל להשקעה לאחר גיל 60 בצורת קצבה חודשית, תיהנו  מפטור מלא ממס.

דמי הניהול בקופת גמל להשקעה מוגבלים בחוק ל-4% מכל הפקדה, ול-1.05% מיתרת החיסכון לכל היותר, אך בפועל דמי הניהול הממוצעים נעים סביב 1% מהצבירה ו-0% מהפקדה. את כספי החיסכון ניתן להעביר באופן חופשי ממסלול למסלול ומקופה לקופה ללא שהמעבר ייחשב אירוע מס, וכן ליהנות מנזילות גבוהה עם אפשרות למשוך את כספי הקופה בהתראה של 4 ימי עסקים בלבד.

קופת גמל להשקעה מתאימה לבניית חיסכון מצטבר לטווח קצר בינוני וארוך עם תקרת הפקדה שנתית מצטברת של עד 70,000 ₪ לאדם, ללא מינימום הפקדה. מודל זה יכול להתאים לחיסכון לילדים, לרכישת דירה ואף לטווח קצר יותר כמו למטרות נסיעה לחו"ל, לימודים או רכישת רכב חדש. בנוסף, אם תמתינו עד גיל 60 ותמשכו את הכסף כקצבה בפטור ממס, חיסכון ארוך טווח באמצעות קופת גמל להשקעה יוכל להגדיל את הקצבה החודשית שלכם. גם במקרה זה, קופת הגמל להשקעה נותנת לכם את האפשרות לא רק לשמור על ערך הכסף, אלא גם ליהנות מרווח מצטבר בסוף התקופה.

קרנות נאמנות

קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי להשקעה משותפת בניירות ערך. הקרן מנוהלת על ידי מנהל הקרן, בדרך כלל בדמותו של בית השקעות, ועל-פי מדיניות ואסטרטגיית השקעה קבועות ומוגדרות מראש במסגרת תשקיף ציבורי. קרנות שונות משקיעות בערוצים שונים כמו מניות, מדדים, אופציות, אג"ח, מט"ח, מק"מ, סחורות וכדומה. באפשרותכם לבחור את קרן הנאמנות המתאימה לכם על פי תשקיף הקרן המפרט את מדיניות ההשקעה שלה, לרבות פרופיל הסיכון בקרן.

ההשקעה בקרנות נאמנות היא השקעה קבוצתית, כשלכל אחד מחברי הקרן יש את הנתח שלו בהשקעה ואת חלקו ברווח – ככל שהיו לקרן רווחים, וזאת בהתאם לסך הכספים שהפקיד לקרן. השקעה דרך קרן נאמנות כרוכה בתשלום דמי ניהול ודמי נאמנות שנתיים, וכן יתכנו דמי משמרת לבנק או לחבר הבורסה.קרנות נאמנות מתאימות לכל אדם המעוניין לחסוך סכום כסף למועד עתידי ולכל מטרה, לרבות חיסכון לילד, עם סיכוי ממשי ליצירת רווח מעבר לשמירה על ערך הכסף ובכפוף לסיכון הכרוך במסחר בשוק ההון, וזאת תוך פיזור רחב של הסיכון בהשוואה להשקעה ישירה בניירות ערך;  בחלק מקרנות הנאמנות ישנה אפשרות השקעה בסכומים קטנים; קיים ניהול מקצועי וטיפול שוטף על ידי  מנהלי השקעות; ונזילות מלאה עם אפשרות לפדיון  כספי ההשקעה למזומן תוך זמן קצר .

כיום קיימים סוגים רבים של קרנות נאמנות, ובהם קרן גמישה, קרן מחקה, קרן חו"ל, קרן ממונפת, אגד קרנות, קרן כספית וקרן מתמחה. מומלץ להתייעץ עם יועץ ההשקעות בבנק, על מנת להבין מהי סוג הקרן, מהי מדיניות ההשקעה ומהו פרופיל הסיכון.

ערוצי החיסכון הבנקאיים נחשבים כיום לערוצים פחות כדאיים, שהפנייה אליהם מתבצעת בעיקרה מתוך הרגל ומתוך תפישות ישנות שהושרשו בנו. קופת גמל להשקעה וקרנות נאמנות הן אלטרנטיבות נהדרות שנועדו לאפשר לציבור לחסוך תוך אפשרות יצירת רווח באמצעות מודל חיסכון המשלב בתוכו מרכיבי השקעה ברמת הסיכון המתאימה לכם, החל מסיכון מועט ועד סיכון גבוה.

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות