באנו לחדש – מה חשוב לדעת על חידוש ביטוח הרכב? - פואנטה

באנו לחדש – מה חשוב לדעת על חידוש ביטוח הרכב?

בעת חידוש הביטוח, בייחוד בחודשים דצמבר-ינואר, קיים קרב על ליבו, כיסו ובעיקר אמונו של המבוטח, מה כדאי לדעת לפני חידוש ביטוח? כמה זה יעלה לכם בכלל ומהם הכללים בסיסיים להשגת העסקה המשתלמת בדיוק עכשיו בסוף השנה?

(תוכן מקודם)

מאת: יובל בנר

מסיבה שאינה לגמרי ברורה, נראה שדווקא את ביטוח הרכב, הוצאה של אלפי שקלים בשנה, חלקנו סוגרים במחי שיחת חידוש של כמה דקות בטלפון, ללא השוואות, כמעט ללא שאלות ואולי עם מעט מיקוח. אפילו אוזניות אלחוטיות, למשל, שנרכשות בכמה מאות שקלים, גוררות אותנו לאינספור השוואות, בירורים ושאלות מומחים, אז למה ביטוח לא?

מיד נעבור על כמה מושגים בסיסיים מעולם הביטוח, מה חשוב לדעת ומה כדאי לבדוק – כדי שהשוואת מחירי ביטוח הרכב הבאה שלכם תהיה כזו שבאמת תחסוך לכם כמה שקלים.

משמעות התזמון

נתחיל דווקא ממשהו שרובנו לא מודעים לו: חידוש ביטוח הרכב בחודשים דצמבר-ינואר, יכול לחסוך לכם הרבה מדמי הביטוח. זו למעשה התקופה בה חברות הביטוח יוצאות במבצעים שונים עקב הביקוש הרב לביטוחים, הנובע ממבצעים רבים ומכירות רכב בשנתון חדש, המתבצעות במספרים גדולים יותר במהלך תקופה זו, כך שכדאי לנסות ולתזמן את חידוש הביטוח לחודשים אלו.

ניתן לעשות זאת על ידי קיצור הפוליסה הקיימת לסוף דצמבר, אולי תשלמו מעט יותר על הקיצור, מכיוון שפוליסה לתקופה של מספר חודשים עולה יותר מלשנה מלאה, אך בסופו של יום או שנה, זה עשוי להשתלם.

כל שנה וההשוואה שלה

ההשוואה שביצעתם בשנה שעברה או שנתיים קודם, אינה רלוונטית עוד.

בין אם טלפונית ברחבי הרשת, חשוב לבצע השוואת מחירים לביטוח רכב לפני החידוש. השוואת מחירים אונליין סביר שתהיה מהירה יותר, ותקיף מספר רב של חברות. מצד שני, אין ביכולתך להתמקח על המחיר בדרך זו. מה שכן, לפחות יהיה לך מושג לגבי טווח מחירי הפוליסה. בעזרת הסעיפים הבאים ניתן יהיה לראות כיצד ניתן לעמוד על המקח.

  • גובה ההשתתפות העצמית: במידת הצורך, ניתן לשחק מעט עם מחיר הפוליסה בעזרת שינוי דמי ההשתתפות העצמית. יש לזכור, שבמקרה של תאונה סכום ההשתתפות ככל הנראה יבטל את החיסכון במחיר הפוליסה. כדאי לדעת שמחיר סביר של השתתפות עצמית הוא סביב 1000 שקל.
  • רכב שני: יש רכב שני בבית? נפלא. חברות הביטוח עובדות על חישוב סיכונים וסטטיסטיקות. במידה ורכב נוסף נושא בעומס הנסיעות של משק הבית, הרי שהסיכוי של רכב מסוים מבין השניים להיות מעורב בתאונה הינו נמוך יותר ולפיכך, גם פרמיית הביטוח שלו תקטן. לכן במידה ויש רכב שני, אין להסס לגבי הכנסתו לעסקה כדי לקבל תנאים טובים יותר.
  • נהג צעיר או חדש: נהגים צעירים או חדשים מקפצים את גובה הפרמיה השנתית של ביטוח הרכב אפילו באלפי שקלים. אם יש בביתך נהג שכזה, יש לבדוק היטב עד כמה מחיר הכיסוי של הנהג הטרי משתלם ולחקור את השוק היטב. יש לזכור תמיד כי במידה והרכב העיקרי יעמוד לרשות הנהג רק לעתים רחוקות, ניתן להפעיל ביטוח ייעודי למספר ימים בעלות סבירה וכך להימנע מתשלום עבור ביטוח מיותר למשך כל השנה. כמו כן, בחידוש יש לזכור לעדכן את גילו העדכני של הנהג הצעיר-חדש, ככל שהוא עולה בגיל פרמיית הביטוח צריכה להיות נמוכה יותר.
  • היעדר תביעות: נמנעת מלתבוע את חברת הביטוח בשנים האחרונות? עברך התעבורתי ללא רבב? נפלא, יש לך זכאות להנחה בגובה דמי הביטוח. הטבה זו תקפה גם במעבר בין חברות ביטוח שונות.
  • מערכות בטיחות מתקדמות: הסטטיסטיקה מראה כי רכבים בעלי מערכות בטיחות מתקדמות, לרבות מערכות התראה או מערכות שמירה על נתיב נסיעה ובלימה אוטונומית, מעורבים פחות בתאונות דרכים. עקב כך, משתלם יותר לחברות הביטוח לבטח רכבים כאלה. דבר זה יכול להקנות לך הנחה נוספת בדמי הביטוח ועוד דרך להתמקח על מה שמגיע לך אל מול חברת הביטוח.

בטוח וביטוח זה הכי כדאי

כיום, חברות הביטוח מסתמכות אך ורק על נתונים יבשים אשר אנו מספקים להן בזמן אישור הפוליסה החדשה. בעתיד הלא רחוק כל כך, ישתנה עולם הביטוח וילמד לתת לכל נהג או נהגת את חבילת הביטוח המתאימה ביותר להם, ע"י שקלול של כל מדדיהם כנהגים, באמצעות המידע הנאסף על ידי חיישנים בחלל הרכב או על גוף הנהג עצמו. כל עוד טכנולוגיה זו אינה בנמצא, ניאלץ לשמור על עצמנו בכביש עד כמה שאפשר בעזרת נהיגה זהירה והיעדר תביעות ותאונות. לכן, כדי לחסוך בביטוח, סעו בטוח.


מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות