משלמים במט"ח בחו"ל? מה משתלם יותר - אשראי או הוצאת מזומן בחו"ל?

משלמים במט"ח בחו"ל? מה משתלם יותר – אשראי או הוצאת מזומן בחו"ל?

מי שטס לחו"ל מתלבט לא רק איפה הכי זול לקנות יורו או דולר, אלא איך הכי משתלם להשתמש באשראי בחו"ל – למשוך מזומן או לגהץ את הכרטיס. פואנטה בודקת

איפה הכי זול לקנות יורו

 

אם אתם טסים לחו"ל, אתם מן הסתם זקוקים גם למטבע חוץ. הנוסעים לאירופה, ארה"ב או כל יעד אחר ומעוניינים להצטייד במזומן, תוהים לא רק איפה הכי זול לקנות יורו, דולר וכו', אלא גם עד כמה משתלם להשתמש בכרטיס אשראי בחו"ל. בעת השהות עצמה, תתעורר התלבטות נוספת – האם משלם יותר להוציא כסף מכספומט או לגהץ את הכרטיס?

התשובות לשאלות הללו טמונות בכרטיס האשראי שלכם ובגובה העמלה שאתם משלמים בכל פעם שאתם משתמשים בכרטיס אשראי בחו"ל. זה המקום להזכיר כי החישובים הללו לא פשוטים כאשר אתם נמצאים בעיצומו של טיול, עומדים בתור בחנות או צריכים לשלם לבעל המונית. לכן כדאי לבדוק את הדברים הללו מראש.

עוד כדאי לדעת כי העמלות אינן זהות בין חברות האשראי. בישראכרט העמלה על משיכת מט"ח מכספומט גבוהה יותר מאשר בכאל, ואילו בכאל העמלה על תשלום באשראי גבוהה יותר מאשר בישראכרט. ב-MAX (לשעבר לאומי קארד) – העמלה על שתי הפעולות זהה.

בנוסף, כדאי להכיר את המחשבון שנמצא בתור אתר ישראכרט, שמאפשר להזין את הסכום ולראות בזמן אמת כמה עולה להמיר אותו באשראי או בכספומט (https://digital.isracard.co.il/abroad/lobby/before/exchangeratesabroad/).

כמה עולה להשתמש בכרטיס אשראי בחו"ל?

כאמור, בישראכרט ובכאל, העמלה על הוצאת כסף בכספומט גבוהה יותר מאשר עמלה על עסקה באשראי במט"ח באירופה – ומדובר בפער גדול. מחזיקי כרטיס אשראי של MAX ישלמו עמלה זהה על הוצאת מזומן בכספומט בחו"ל ועל גיהוץ כרטיס האשראי, כאשר העמלה עומדת על 3%.

זה המקום להזכיר את כרטיס האשראי של קבוצת הפייסבוק I NEED IT, שמונפק ע"י חברת האשראי MAX (כן, כן, אותה חברה שגובה מכלל לקוחותיה עמלה של 3%). מי שמחזיק בכרטיס MAX של I NEED IT, נהנה מעמלת מט"ח מופחתת, העומדת על 1% מהעסקה.

דוגמה לפערים בין שיטות התשלום (לפי שער יציג של בנק ישראל נכון ל-1.7.2019)

ישראכרט כאל MAX
עמלת משיכה בכספומט 3.9% 3.5% 3%
עמלה על תשלום באשראי 2.3% 2.8% 3%
עלות 1000 יורו בכספומט בשקלים 4,209 4,194 4,173
עלות 1000 יורו באשראי בשקלים 4,145 4,164 4,173

לאור זאת, מבדיקת פואנטה עולות כמה מסקנות:

  • ישראכרט הכי יקרה להוצאת מזומן מכספומט מחו"ל, והכי זולה לתשלום באשראי בחו"ל.
  • MAX הכי יקרה לעסקת אשראי בחו"ל ובכי זולה להוצאת מזומן בחו"ל.
  • אם יש לכם כרטיס של MAX וכרטיס של ישראכרט, קחו את שניהם ותשתמשו בהם בהתאם.

כך או כך, כדאי להבין מהו תהליך ההמרה.

במטבעות שיש עבורם שער חליפין יציג בבנק ישראל, מבוצעת המרה ישירה לשקלים ביום קליטת העסקה במחשבי החברה.

פואנטה בטלגרם

לעומת זאת, אם העסקה מבוצעת במטבע שאין לו שער יציג בבנק ישראל – מתבצעת המרה לדולר על-פי שער ההמרה הנהוג בחברת האשראי, ורק לאחר מכן תתבצע המרה מדולר לשקל על-פי שער חליפין יציג. עסקה כזאת כמובן יקרה יותר מפני שיש המרה כפולה.

בכל מקרה, העמלה נגזרת מהסכום לאחר ההמרה.

האם משתלם יותר לקנות יורו או כל מטבע בישראל מראש?

שערי המרת המט"ח בישראל בטרם הנסיעה יכולים להיות משתלמים יותר, במיוחד בהשוואה למשיכה מכספומט. כך למשל, נכון ל-1.7.2019 אם תרכשו 1000 יורו בבנק הדואר תשלמו 4,126 שקל, משום שניתנת הטבה על קנייה של יותר מ-800 יורו. לעתים קרובות המרה בנקודות צ'יינג אפילו משתלמת יותר מאשר בבנק הדואר.

במועד שנבדק, הוצאת סכום זהה מכספומט בחו"ל באמצעות כרטיס ישראכרט עלתה 83 שקל יותר מאשר המרה מראש בבנק הדואר. זה פער גדול, במיוחד משום שבמהלך נסיעה מן הסתם תוציאו אלפי יורו ולא רק 1000 יורו. אם מדובר בהוצאה של 5000 יורו, הרי שהפער מגיע ל-415 שקל.

במילים אחרות, עדיף להיערך מראש עם מזומן שאתם מוציאים בארץ, אלא שהחיסרון הוא שאתם לא באמת יודעים לכמה כסף תזדקקו. בנוסף, קיים חשש שהכסף יאבד או ייגנב.

איפה הכי זול לקנות יורו או לשלם ביורו? השוואת עלות 1000 יורו בשקלים (2.7.2019)

בחו"ל במהלך הנסיעה בארץ לפני הנסיעה
ישראכרט בחו"ל כאל בחו"ל MAX בחו"ל הזמנה בבנק הפועלים וקבלת הכסף בנתב"ג הזמנה דרך אתר MAX ואתר 'למטייל', וקבלת הכסף בנתב"ג המרה בדואר ישראל
משיכה בכספומט 4,209 4,194 4,173 4,160 4,130 4,126
תשלום באשראי 4,145 4,164 4,173

אפשרות נוספת: כרטיס נטען מראש הנרכש בישראל

דרך אחרת להשתמש בכרטיס אשראי בחו"ל היא באמצעות כרטיס נטען.

בדואר ישראל משווקים שני סוגי כרטיסים – ויזה נטען, עבור מי שטס לארה"ב ומעוניין בכרטיס דולרי, או מאסטרקארד נטען תלת-מטבעי שאותו אפשר לטעון ביורו או בפאונד (או בשקל). עלות הכרטיס היא 45 שקל בעבור הכרטיס עצמו, ולאחר מכן בין 0.8% ל-1% מסכום הטעינה. המשמעות היא שאם טוענים את הכרטיס ב-1000 יורו, משלמים עמלה של כ-10 יורו, ולאחר מכן אין עמלה על שימוש בכרטיס.

ממש בימים אלה מתחילים בדואר ישראל לשווק כרטיס נטען לבני נוער – מדובר בשני סוגים של כרטיסים: ויזה נטען שבו אפשר לשלם בדולרים, וסמארטקארד – כרטיס מאסטרקארד נטען שבו אפשר לשלם בשקלים, ביורו או בפאונד. כל הפרטים – בכתבה המלאה על הכרטיס הנטען לבני נוער בדואר ישראל.

פואנטה

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות