איפה כדאי לקנות יורו? איפה לקנות דולר? האם מט"ח בבנק הדואר באמת זול? בדקנו

איפה לקנות יורו? איפה לקנות דולר? מט"ח בבנק הדואר משתלם? פואנטה חוסכת

איפה כדאי לקנות יורו או דולר? פואנטה השוותה כמה תשלמו על המרת מט"ח בארץ ובחו"ל, החל מכספומט לאומי, דרך בנק הדואר ועד איסוף בנתב"ג וחוסכת לכם אלפי שקלים

איפה לקנות יורו

 

טסים? שימו לב כמה כסף אתם עלולים להפסיד על המרת מט"ח ספונטנית. לפני שאתם טסים, כדאי לבדוק מבעוד מועד איפה הכי זול לקנות יורו ואיפה הכי זול לקנות דולר. לאור העובדה שכיום במיוחד השקל חזק מול הדולר, מול האירו ומול הפאונד, כדאי להחליף כסף גם אם הנסיעה שלכם מתוכננת לעוד מספר חודשים.

אבל איפה הכי משתלם לקנות מט"ח? והאם לאור השימוש הנרחב שלנו בכרטיס אשראי בחו"ל, כדאי בכלל להחליף הרבה כסף מראש?

כל מי שטס מתלבט כמה כסף זר לקחת מהארץ, שהרי כדי להשתמש במט"ח בחו"ל אפשר לגהץ את כרטיס האשראי ואפשר להוציא כסף בכספומט מקומי. כפי שפרסמנו בעבר במדור הכסף שלנו, שימוש במט"ח באשראי בחו"ל הוא מאוד נוח, אבל כרוך בעלויות גבוהות. העלויות גבוהות גם אם אתם מוציאים כסף מכספומט בחו"ל. על כל פעולה של הוצאת כסף בחו"ל או גיהוץ של הכרטיס בחו"ל – משלמים עמלה, ומדובר לרוב בעמלה גבוהה שיכולה להגיע כמעט ל-4% מהסכום.

לכן, אין פלא שרבים מהטסים מוציאים חלק מהמט"ח בארץ מבעוד מועד – ואז נשאלת השאלה איפה כדאי לקנות יורו, איפה כדאי להחליף שקלים בדולרים וכו'. קשה להתעלם מהפרסומת לקנות בבנק הדואר מט"ח, להוציא בכספומט לאומי מט"ח וחו"ל, אבל לא תמיד מי שמפרסם הרבה הוא זה שמציע את העסקה הכי טובה.

 

 

איפה כדאי לקנות יורו או דולר?

אז איפה כדאי לקנות יורו או דולר? מי שרוצה לקנות מט"ח כאן בארץ, יכול לבחור בין אפשרויות רבות, כמו הזמנת מט"ח לשדה התעופה, המרת מטבע בסניפי הבנק, הוצאת כסף מכספומט, החלפת כסף בבנק הדואר בארץ וכמובן המרת מטבע בנקודת צ'יינג'.

קיימת גם אפשרות לרכוש כרטיס נטען, למשל הכרטיס הנטען של דואר ישראל (יש כרטיס נטען דולרי ויש כרטיס תלת-מטבעי ששמו סמארטקארד).  ובדואר ישראל מציעים כעת אפילו כרטיס נטען לנוער, המיועד לבני 16 ומעלה.

כרגיל, מי שיעשה שיעורי בית, ישווה עלויות ולא יחכה לרגע האחרון, יוכל לחסוך מאות שקלים בנסיעה הקרובה שלו – תלוי כמובן בסכום שהוא מתכוון להוציא.

כך למשל מי שיוציא מכספומט של לאומי 1000 דולר בטרם צאתו מהארץ, ישלם 3,170 שקל, ואילו מי שיוציא סכום זהה מכספומט בחו"ל באמצעות כרטיס ישראכרט, ישלם 3,240 שקל – פער של 70 שקל, שכן העמלה בישרכארט על הוצאת כסף בכספומט בחו"ל עומדת על 3.5%. אם אותו ישראלי יבחר לשלם 1000 דולר בכרטיס הישרארכט שלו בחנות כלשהי, הוא ישלם 3,220 שקל, שכן העמלה היא 2.9%. לא חבל על הכסף?

 

 

אז איפה באמת הכי משתלם להמיר מט"ח?

איפה כדאי לקנות דולר? נכון ל-3.11.2021

change place

 

בנק לאומי כספומט לאומי בנק הדואר הזמנה דרך MAX, איסוף בנתב"ג בנק הפועלים איסוף בנתב"ג בנק דיסקונט
שער מול השקל 3.217 3.205 3.17 3.220 לדולר, 3.190 מעל
800 דולר
3.178 3.210 3.210
עלות 1000 דולר בשקלים 3,217 3,205 3,170 3,190 3,178 3,210 3,210

 

איפה כדאי לקנות יורו? נכון ל-3.11.2021

צ'יינג' פלייס כספומט לאומי בנק לאומי בנק הדואר הזמנה דרך MAX, איסוף בנתב"ג בנק הפועלים איסוף בנתב"ג בנק דיסקונט
שער מול השקל 3.730 3.67 3.715 3.728 לדולר, 3.698 מעל
800 דולר
3.684 3.730 3.720
עלות 1000 יורו בשקלים 3,730 3,670 3,715 3,698 3,684 3,730 3,720

נקודות צ'יינג

אמנם יש לא מעט דרכים להמיר כסף, אבל לעתים קרובות נקודת צ'יינג' עצמאית זולה יותר מרוב החלופות.

אמנם יש אפשרויות רבות ומגוונת להחליף כסף, אבל כשאתם מתלבטים איפה כדאי לקנות יורו – אל תשכחו לברר גם בנקודות צ'יינג' פרטיות. חשוב כמובן להחליף כסף רק בעמדות צ'יינג מפוקחות על-ידי משרד האוצר, כדי להימנע ממצב שתקבלו שטרות מזויפים.

שימו לב, שער נמוך בצורה קיצונית צריך לעורר את חשדכם, משום שחברות הגונות להמרת כספים יפעלו בטווח הסביר של שערי המטבע ולא יכולות להציע שער שובר שוק.

בנקים וכספומטים: שער אטרקטיבי בכספומט לאומי

במשך שנים חינכו אותנו שהמרת מטבע חוץ בבנק אינה משתלמת. זה נכון באופן חלקי. יש לזכור כי המרת מט"ח בבנק אצל הפקיד כרוכה בעמלה. כך למשל, בבנק לאומי עמלת המרת מט"ח עומדת על 0.2% משווי העסקה, כאשר הסכום המינימלי הוא 7 דולר והסכום המקסימלי הוא 3,000 דולר.

 

פואנטה בטלגרם

 

אלא שהנקודה החשובה היא שהבנקים מאפשרים גם משיכת מט"ח בכספומט, וכאן יש תחרות עזה יותר.

בשורה התחתונה, בהשוואת המרה של דולר ושל יורו, המרת מט"ח בכספומט בנק לאומי היה הזול ביותר להמרת יורו וזהה לנקודת צ'יינג' בהמרת דולר.

נזכיר כי הוצאת מט"ח מכספומט אפשרית ללקוחות כל הבנקים.

אולי גם הכתבה הזאת תעניין אתכם: חבילות סלולר בחו”ל: כמה תשלמו ואיך תוזילו את ההוצאה עם סים בינלאומי

איפה כדאי לקנות יורו והאם מט"ח בבנק הדואר משתלם?

בבנק הדואר נוהגים להתגאות בעובדה שאין עמלות. אז עמלות אמנם אין, אבל השער לא נמוך. היתרון הוא שבהוצאת מעל 800 דולר או יורו, ניתנת הנחה.

 


 

בנק הדואר גם מציע משיכת מט"ח מכספומטים – ואז ניתנת הנחה גבוהה יותר. החלופה הזאת משתלמת, אך למרבה הצער אין כספומטים בכל סניפי הדואר.

איפה כדאי לקנות יורו? בדקנו גם איסוף מנתב"ג

יש כמה וכמה גופים שמציעים הזמנת מט"ח ואיסופו בנתב"ג. שירות כזה מציע בנק הפועלים, בנק הדואר, אתר למטייל, חברת האשראי MAX ועוד.

לעתים קרובות כשתבצעו השוואה – תגלו שמדובר בשירות זהה בתחפושת של כמה חברות שונות. כך למשל השירות באתר למטייל נראה זהה לזה של אתר MAX. אבל, וזה אבל חשוב – אין זהות מוחלטת. כך למשל, חברת האשראי MAX הייתה בבדיקה שלנו זולה יותר מבנק הפועלים עבור איסוף יורו בנתב"ג.

 

כמה עולה לכם להוציא מזומן בחו"ל או לבצע עסקאות אשראי במט"ח?

אין ספק שנוח יותר לסמוך בעיקר על כרטיס האשראי הבינלאומי שלכם ובאמצעותו להוציא כסף מכספומט בחו"ל או לגהץ את האשראי בחנות או במסעדה.

כאמור, לנוחות הזאת יש עלות – והיא לא נמוכה.

שימוש באשראי בחו"ל – כמה תשלמו בכל חברת אשראי (נכון ל-3.11.2021)

ישראכרט כאל MAX
עמלת משיכה בכספומט 3.5% 3.5% 3%
עמלה על תשלום באשראי 2.9% 2.8% 3%

דוגמאות לפערים בין אפשרויות המרת מט"ח שונות, נכון לתאריך 3.11.2021

  כספומט לאומי בנק הדואר גיהוץ האשראי
בכרטיס ויזה
משיכה מכספומט בחו"ל בכרטיס ויזה
שער הדולר 3.170 3.220 3.138 3.138
עמלה אין אין 2.8% 3.5%
עלות 1000 דולר בשקלים 3,170 3,190
(לאחר הנחה)
3,226 3,247

 

עם זאת, נציין כי יש כמה כרטיסי אשראי עם הטבות מט"ח משמעותיות. המיוחד ביותר הוא הכרטיס של קבוצת הפייסבוק I Need It שמוביל בני בוכניק. מדובר בכרטיס השיתוף עם MAX שבו עמלת ההמרה עסקאות במט"ח עומדת על 1% בלבד (כמובן גם על עסקאות אונליין שאתם עושים באתרי סחר ולא רק בשימוש בחו"ל).

כרטיס אחר הוא כרטיס האשראי של מועדון הצרכנות הייטק זון בשיתוף כאל, והכרטיס השלישי הוא כרטיס האשראי של מועדון הצרכנות "חבר" בשיתוף ישראכרט (לפרטים היכנסו לכתבה הטבת עסקאות מט"ח ב"חבר").

אלא שההצטרפות לשני הכרטיסים האחרונים מוגבלת לאוכלוסייה מסוימת ויש בהם גם אותיות קטנות, כך שרוב רובם של הישראלים משתמשים בחו"ל בכרטיסי אשראי עם עמלות גבוהות.

היה לכם מעניין? לחצו כאן ופרגנו לנו בלייק. זה קל… 


היה לכם מעניין?
לחצו כאן  ופרגנו לנו בלייק. זה קל... 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות