מט"ח בבנק הדואר? איפה לקנות יורו? איפה לקנות דולר? פואנטה חוסכת - פואנטה

איפה לקנות יורו? איפה לקנות דולר? מט"ח בבנק הדואר משתלם? פואנטה חוסכת

איפה כדאי לקנות יורו ומט"ח בכלל? פואנטה השוותה כמה תשלמו על המרת מט"ח בארץ ובחו"ל, החל מכספומט לאומי, דרך בנק הדואר ועד איסוף בנתב"ג וחוסכת לכם אלפי שקלים

איפה לקנות יורו

טסים? שימו לב כמה כסף אתם עלולים להפסיד על המרת מט"ח ספונטנית. בפני הישראלים עומדות שפע אפשרויות להשתמש במט"ח בחו"ל – החל מהוצאת כסף כאן בארץ, דרך הוצאת מזומן בחו"ל ועד גיהוץ הכרטיס עצמו בחו"ל. קשה להתעלם מהפרסומת לקנות בבנק הדואר מט"ח, להוציא בכספומט לאומי מט"ח וחו"ל. אז איפה הכי משתלם לקנות מט"ח? לאחרונה פרסמנו כאן במדור הכסף שלנו את העלויות של הוצאת כסף מכספומט בחו"ל ובשימוש באשראי בחו"ל (ראו תזכורת בהמשך). זה אמנם מאוד נוח, אך על כל פעולה של הוצאת כסף בחו"ל או גיהוץ של הכרטיס בחו"ל – משלמים עמלה, ומדובר לרוב בעמלה גבוהה שיכולה להגיע כמעט ל-4% מהסכום. לכן, אין פלא שרבים מהטסים מוציאים חלק מהמט"ח בארץ מבעוד מועד – ואז נשאלת השאלה איפה כדאי לקנות יורו, איפה להחליף שקלים בדולרים וכו'.

מי שרוצה לקנות מט"ח כאן בארץ, יכול לבחור בין אפשרויות רבות, כמו הזמנת מט"ח לשדה התעופה, המרת מטבע בסניפי הבנק, הוצאת כסף מכספומט או בבנק הדואר בארץ, החלפת כסף ברחבי הארץ. קיימת גם אפשרות לרכוש כרטיס נטען, למשל הכרטיס הנטען של דואר ישראל (יש כרטיס נטען דולרי ויש כרטיס תלת-מטבעי ששמו סמארטקארד).  ובדואר ישראל מציעים כעת אפילו כרטיס נטען לנוער, המיועד לבני 16 ומעלה.

כרגיל, מי שיעשה שיעורי בית, ישווה עלויות ולא יחכה לרגע האחרון, יוכל לחסוך מאות שקלים בנסיעה הקרובה שלו – תלוי כמובן בסכום שהוא מתכוון להוציא. כך למשל מי שיוציא מכספומט של לאומי 1000 דולר בטרם צאתו מהארץ, ישלם 3,550 שקל, ואילו מי שיוציא סכום זהה מכספומט בחו"ל באמצעות כרטיס ישראכרט, ישלם 3,661 שקל – פער של 111 שקל. לא חבל על הכסף?

אז איפה באמת הכי משתלם להמיר מט"ח?

שערי המרת דולר, נכון ל-1.8.2019:

נקודת change

 

כספומט לאומי בנק הדואר הזמנה דרך MAX, איסוף בנתב"ג בנק הפועלים איסוף בנתב"ג כספומט דיסקונט
שער מול השקל 3.57 3.57 3.62
(או 3.59 מעל 800 דולר)
3.59 3.59 3.60
עלות 1000 דולר בשקלים 3,570 3,570 3,590 3,590 3,590 3,600

שערי המרת יורו, נכון ל-1.8.2019:

כספומט לאומי נקודת צ"ינג' בנק הדואר הזמנה דרך MAX, איסוף בנתב"ג כספומט דיסקונט בנק הפועלים איסוף בנתב"ג
שער מול השקל 3.93 3.96 3.99 (או 3.96 מעל 800 יורו) 3.97 3.99 4.01
עלות 1000 יורו בשקלים 3,930 3,960 3,960 3,970 3,990 4,010

נקודות צ'יינג

אמנם יש לא מעט דרכים להמיר כסף, אבל בבדיקה שלנו – ולא בפעם הראשונה, נקודת צ'יינג' עצמאית הייתה זולה יותר מרוב החלופות. חשוב כמובן להחליף כסף רק בעמדות צ'יינג מפוקחות על-ידי משרד האוצר, כדי להימנע ממצב שתקבלו שטרות מזויפים. כמובן, שער נמוך בצורה קיצונית צריך לעורר את חשדכם, משום שחברות הגונות להמרת כספים יפעלו בטווח הסביר של שערי המטבע ולא יכולות להציע שער שובר שוק.

בנקים וכספומטים: שער אטרקטיבי בכספומט לאומי

במשך שנים חינכו אותנו שהמרת מטבע חוץ בבנק אינה משתלמת. זה נכון באופן חלקי. יש לזכור כי המרת מט"ח בבנק אצל הפקיד כרוכה בעמלה. כך למשל, בבנק לאומי עמלת המרת מט"ח עומדת על 0.2% משווי העסקה, כאשר הסכום המינימלי הוא 7 דולר והסכום המקסימלי הוא 3,000 דולר.

בעת המרת מט"ח בבנק דיסקונט, העמל עומדת על 0.19% מסכום העסקה, כאשר הסכום המינימלי הוא 6.8 דולר והסכום המקסימלי הוא 1,075 דולר.

אלא שהנקודה החשובה היא שהבנקים מאפשרים גם משיכת מט"ח בכספומט, וכאן יש תחרות עזה יותר.

לאחרונה מפרסם בנק לאומי כי הוא נותן הטבה בשער המרת מט"ח בכספומט בנק לאומי. בדקנו, ואכן זו חלופה משתלמת מאוד. בבנק דיסקונט המצב הפוך, והמט"ח בכספומט יקר.

בשורה התחתונה, בהשוואת המרה של דולר ושל יורו, המרת מט"ח בכספומט בנק לאומי היה הזול ביותר להמרת יורו וזהה לנקודת צ'יינג' בהמרת דולר.

נזכיר כי הוצאת מט"ח מכספומט אפשרית ללקוחות כל הבנקים.

אולי גם הכתבה הזאת תעניין אתכם: חבילות סלולר בחו”ל: כמה תשלמו ואיך תוזילו את ההוצאה עם סים בינלאומי

מט"ח בבנק הדואר – משתלם?

בבנק הדואר נוהגים להתגאות בעובדה שאין עמלות. אז עמלות אמנם אין, אבל השער לא מאוד נמוך. היתרון הוא שבהוצאת מעל 800 דולר או יורו, ניתנת הנחה של 3 אגורות. בנק הדואר גם מציע משיכת מט"ח מכספומטים – ואז ניתנת הנחה גבוהה יותר – של 4.5 אגורות. החלופה הזאת משתלמת, אך למרבה הצער אין כספומטים בכל סניפי הדואר.

איסוף בנתב"ג – שווה או לא?

יש כמה וכמה גופים שמציעים הזמנת מט"ח ואיסופו בנתב"ג. שירות כזה מציע בנק הפועלים, בנק הדואר, אתר למטייל, חברת האשראי MAX ועוד.

לעתים קרובות כשתבצעו השוואה – תגלו שמדובר בשירות זהה בתחפושת של כמה חברות שונות. כך למשל השירות באתר למטייל נראה זהה לזה של אתר MAX. אבל, וזה אבל חשוב – אין זהות מוחלטת. כך למשל, חברת האשראי MAX הייתה בבדיקה שלנו זולה יותר מבנק הפועלים עבור איסוף יורו בנתב"ג.

בכל מקרה, גם בהשוואה לחלופות אחרות, הזמנה אונליין ואיסוף בנתב"ג אינה החלופה הזולה ביותר.כמה עולה לכם להוציא מזומן בחו"ל או לבצע עסקאות אשראי במט"ח?

אין ספק שנוח יותר לסמוך בעיקר על כרטיס האשראי הבינלאומי שלכם ובאמצעותו להוציא כסף מכספומט בחו"ל או לגהץ את האשראי בחנות או במסעדה. לנוחות הזאת יש עלות – והיא לא נמוכה. לאחרונה פרסמנו כאן כתבה שבודקת את עלויות השימוש באשראי בחו"ל והנה חלק מהנתונים שהופיעו בה.

דוגמה לפערים בין שיטות התשלום (נכון ל-1.8.2019)

ישראכרט כאל MAX
עמלת משיכה בכספומט 3.9% 3.5% 3%
עמלה על תשלום באשראי 2.3% 2.8% 3%

דוגמאות לפערים בין אפשרויות המרת מט"ח שונות, נכון לתאריך 2.8.2019

  כספומט לאומי בנק הדואר גיהוץ האשראי בכרטיס ישראכרט משיכה מכספומט בחו"ל בכרטיס אשראי ישראכרט
שער הדולר 3.55 3.61 ייציג
עמלה אין אין 2.3%3.9%
עלות 1000 דולר בשקלים 3,550 3,580
(לאחר הנחה)
3,605 3,661

עם זאת, נציין כי יש כמה כרטיסי אשראי עם הטבות מט"ח משמעותיות. הראשון והמיוחד ביותר הוא הכרטיס של קבוצת הפייסבוק I Need It שמוביל בני בוכניק. מדובר בכרטיס השיתוף עם MAX שבו עמלת ההמרה עסקאות במט"ח עומדת על 1% בלבד (כמובן גם על עסקאות אונליין שאתם עושים באתרי סחר ולא רק בשימוש בחו"ל). כרטיס אחר הוא כרטיס האשראי של מועדון הצרכנות הייטק זון בשיתוף כאל, והכרטיס השלישי הוא כרטיס האשראי של מועדון הצרכנות "חבר" בשיתוף ישראכרט, אשר הצטרף ממש בימים אלה לחגיגה, כפי שפורסם כאן במדור הכסף שלנו באתר חדשות הצרכנות פואנטה (לפרטים היכנסו לכתבה הטבת עסקאות מט"ח ב"חבר).

אלא שההצטרפות לשני הכרטיסים האחרונים מוגבלת לאוכלוסייה מסוימת ויש בהם גם אותיות קטנות, כך שרוב רובם של הישראלים משתמשים בחו"ל בכרטיסי אשראי עם עמלות גבוהות.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות