נתוני גניבות רכב של איתוראן ופוינטר: איפה לא כדאי לכם להחנות את הרכב?

נתוני גניבות רכב של איתוראן ופוינטר: איפה לא כדאי לכם להחנות את הרכב?

אם יש לכם ג'יפ ואתם גרים בירושלים – הסיכוי שיגנבו לכם את הרכב גדל

איפה מסוכן להחנות את הרכב ומה הסיכוי שיגנבו לכם את הג'יפ? לאחרונה פרסמו גם איתוראן וגם פוינטר את סיכום שנת 2016, ואם לשפוט על פי הנתונים – יש כמה ישראלים שצריכים לחשוש במיוחד לשלום המכונית שלהם.

כך למשל, מדווחים באיתוראן שבקטגוריית הג'יפונים חל הזינוק הגבוה ביותר מבחינת גניבות – כשמספר אירועי הגניבה זינק פי 2 בין השנים 2015 ל-2016. ההסבר הוא כמובן הפופולריות של הג'יפונים – מתחילת 2016 ממוקמים הג'יפונים בראש טבלת מכירות הרכב הארציות, עובדה שהופכת את חלקי החילוף שלהם למבוקשים ואת הרכבים עצמם ליעדים מרכזיים לגניבות.

לפי נתוני פוינטר, רכבים פרטיים ורכבי פנאי שטח מהווים 62% מסך הגניבות – גידול של 37% ביחס לשנה שעברה. רכבים מסחריים – 14% (קיטון של 64%); טנדרים – 7% (בדומה לשנה שעברה); משאיות – 14% (קיטון של 17% ביחס לשנה שעברה) וכלי צמ"ה – 3% (בדומה לשנה שעברה).

גם לפי המחקר של איתוראן, שבוצע במדגם ארצי של כ-400,000 כלי רכב, לא רק בעלי הג'יפונים על הכוונת. מי שיש לו רכב חדש נמצא בסיכון מוגבר, משום שברכבים חדשים, הנמנים על ארבעת השנתונים האחרונים, חל גידול של כ-30% במספר אירועי הגניבות.

נתוני פוינטר דומים – הגנבים מעדיפים רכבים חדשים ופופולריים. לדברי אילן גולדשטיין, מנכ"ל פוינטר ישראל, מדובר ב'פיגוע כלכלי': "הגניבות גורמות לנזק כלכלי רב. הגורמים המרכזיים משויכים כמו תמיד, לגידול בביקוש עבור חלקי חילוף לרכבים משנתונים חדשים, אך גם לתופעה שהולכת וגדלה של גנבות לשימוש שוטף ברכב לצורכי נסיעה".

עוד לפי נתוני פוינטר, היום המועדף על גנבי הרכב הוא שבת בלילה (הלילה שבין שבת לראשון), וגם בימים גשומים וסוערים מורגשת עלייה ניכרת בכמות האירועים. אם אתם חונים בחניונים תת-קרקעיים לאורך הלילה או לאורך הסופ"ש, אתם מגדילים את הסיכוי שהוא ייגנב. ככלל, שעות הגנבה הפופולריות ביותר בקרב הגנבים הן 22:00-05:00  לפנות בוקר.

פילוח גניבות פוינטרנתוני הגניבות ב-2016 לפי נתוני חברת האיתור פוינטר

ירושלים בראש

באיזו עיר הכי פחות בטוח להחנות את הרכב? הן לפי נתוני פוינטר והן לפי נתוני איתוראן – בירת ישראל היא גם זו שבה התרחשו הכי הרבה גניבות רכב בשנה החולפת. בקרב לקוחות פוינטר הירושלמים חל גידול של 50% במספר הדיווחים. לפי נתוני שתי החברות, ההסתברות לאירוע גניבה בירושלים היא הגבוהה ביותר ועומדת על 8%-9%. תל אביב עם 6.5%-10% (כאן יש שונות בין נתוני החברות) ופתח תקווה עם 5% – עלייה של 42% ביחס לשנה שעברה. לפי נתוני פוינטר, באר שבע נכנסה לראשונה לדירוג הערים הכי גניבות, עם 4% מסך הגניבות.

אם מסתכלים על אזורים גיאוגרפיים ולא על ערים ספציפיות, ע"פ המחקר של איתוראן, אזור גוש דן מוביל את טבלת גניבות הרכב עם 34% מכלל ניסיונות הגניבה. אחריו אזור השרון עם 23%, אזור השפלה עם 13%, נפת ירושלים עם  10%, אזור הדרום עם 10%, אזור הצפון עם 8% ויו"ש עם 2%.

בשתי החברות מציינים שהיעד המרכזי של גנבי הרכב בשנת 2016 היה שטחי הרש"פ (טול כרם, רמאללה וחברון), וזאת בדומה לשנים הקודמות. גנבי הרכב מעבירים את הרכבים הגנובים בעיקר לרמאללה ולטול כרם, הסמוכות למרכז הארץ. לדברי ניר שרצקי, מנכ"ל איתוראן, 115 חוליות של גנבי רכב נעצרו בזמן אמת, בהובלת צוותי האכיפה של איתוראן, ונמנעה גניבתן של 8,720 מכוניות. מדובר בעלייה של 15% במספר החוליות שנתפסו, שכן בשנת 2015 נתפסו כ-100 חוליות בלבד. הפעילות של פוינטר ושל איתוראן מתבצעת בשיתוף עם המשטרה וכחות הביטחון – לעתים בתוך שטחי הרשות הפלסטינית.

שיטות הפריצה הפופולריות

בשתי החברות מדווחים כי 70%-78% מהגניבות בוצעו באמצעות פריצה אלימה וניסיון להניע באמצעות מחשבי רכב פרוצים והחלפת מחשב הרכב. קרוב ל-20% מהגניבות בוצעו באמצעות גניבת מפתחות הרכב מבית הלקוח, 2% באמצעות מפתח שנשאר ברכב ו-2% באמצעות שוד אלים.

בפוינטר מציינים ש-8% מהגניבות בוצעו על-ידי שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד חוקי של כלי הרכב, ומדובר בעלייה של 60% ביחס לשנת 2015.

הנתונים פורסמו לראשונה במדור "עולם הרכב" באתר ערוץ 5.

 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות