ביקורת הצגה: החופש של ג'קי בבית ליסין

ביקורת הצגה: החופש של ג'קי בבית ליסין

ג'קי רוצה לפתח קריירת סטנד אפ, אבל מגלה שהקהל מחוץ לכלא נווה תרצה פחות צוחק מהבדיחות שלה. אותנו היא הצחיקה ממש. ביקורת הצגה החופש של ג'קי

ביקורת החופש של ג'קי הצגה בבית ליסין עם נירית בלבן
תהיו חברים, שתפו את הכתבה

שלוש ארוחות ביום, כביסה נקייה, פטור מתשלום ארנונה, חשמל ומים, חוג זומבה חינם וחיי חברה… מה צריך יותר? אם תשאלו את ג'קי, כלא נווה תרצה זה כמעט גן עדן. 12 שנה חלפו מאז נכנסה לכלא. כעת כשהיא משתחררת, החופש הרבה יותר קשה לה מאשר החיים כאסירה. כאשר היא מגיעה לבית ילדותה, אמה לא חוסכת ממנה ביקורת. החופש של ג'קי הוא התמודדות מתמשכת – והחלום שלה למלא אולמות כסטנדאפיסטית קשה להגשמה.

החופש של ג'קי קופון לכרטיס במחיר מוזל


ההצגה החופש של ג'קי בבית ליסין היא הצגה מורכבת, אבל זו לא הצגה עצובה. להפך. יש בה מסרים על יחסים בין בני זוג ועל  מחירים שמשלמים על מערכות יחסים. יש ביקורת על היחס לנשים במצוקה. אבל יש הרבה חלקים שהיא ממש מצחיקה. בדיוק בגלל זה אהבתי אותה. מתוך ההומור, ההצגה משגרת חצים מדויקים של ביקורת ונקודות למחשבה.

אם מתחשק לכם לצחוק, זו לגמרי ההצגה בשבילכם. דרמה קומית שעושה בדיוק את מה שהיא צריכה לעשות. בתוך ים העצב שאנחנו חווים, יש כאן 90 דקות שמאפשרות להתנתק, והפאוזה הזאת כל כך נחוצה.

כפי שנרחיב בהמשך ביקורת החופש של ג'קי, הכפיים בראש ובראשונה ללירית בלבן המצוינת, שהתפקיד הזה כל כך מתאים לה, אבל כמובן לא רק לה אלא לכל אחד מחבריה על הבמה.

ביקורת החופש של ג'קי בבית ליסין

סיפור העלילה

ג'קי, כמו בלבן עצמה, היא חיית במה. במהלך 12 השנים שלה בכלא, היא פיתחה את כישורי הסטנד אפ שלה והפכה לכוכבת של האסירות. היא מחכה לרגע שתשתחרר ותכבוש את הבמות גם בחוץ. היא גם מתכננת לקבל מחצית מהסכום שבן זוגה קיבל מחברת הביטוח בגין הצתה שהיא הואשמה בה על לא עוול בכפה.

אמנם אמא שלה לא ביקרה אותה בכלא ואף אסרה עליה לבוא לשבעה על אביה, אבל ג'קי בטוחה שהיא תקבל אותה בזרועות פתוחות ואף מתכננת לגור בבית ילדותה. אלא שמהר מאוד כל התוכניות שלה מתרסקות. מומי, בן הזוג שכבר התחתן 3 פעמים והפך עשיר כקורח, לא מתכוון לתת לה גרוש.

אמה לא ממש מחבקת אותה בחום – ומסתבר שהיא מכרה את הבית ועוברת לדיור מוגן.

היא מוצאת מקום להופיע בו – אבל איש לא צוחק מבדיחותיה, ובכל מקרה בעל המקום לא משלם על הסטנד-אפ כך שהיא נאלצת לעבוד בניקיון.

הכלא הופך לזיכרון מתוק, והיא מחליטה לעשות הכול כדי לחזור אליו. שם היא מרגישה בבית. היא מתגעגעת לחברתה הטובה, אסירה ממוצא רוסי שרצחה את האנס שלה. היא מתגעגעת לתחושת החמימות בכלא מחברותיה – שכפי שהיא מזכירה, מרביתן הגיעו לכלא לאחר שמתישהו בעברן עברו התעללות מינית.

ג'קי מתגעגעת להערכה שקיבלה אפילו מהסוהרים, שצחקו מהבדיחות שלה. היא ממש מנסה להיעצר, אך ללא הצלחה. הניסיון להסגיר את עצמה על פשעים מגוחכים לא ממש צולח.

כרטיסים מוזלים בית ליסין קופון הנחה

כאשר ג'קי מגיעה להופעה בכלא, היא ממש לא רוצה לצאת משם. היא כמעט מכריחה את הסוהר שכל כך אהב אותה, להשאיר אותה שם. הוא מסרב, והיא חייבת ללכת הביתה – אך שם דווקא אותה שופטת שהכניסה אותה לכלא, מביאה שוב למפנה בחייה.

וקסמן ובלבן – שילוב מנצח

הבחירה בלירית בלבן לגלם את ג'קי נראית פשוט מתבקשת. יש בה את הכנות והדיוק, יש בה את היכולת להצחיק וגם להשחיל מדי פעם אמירות קצת פחות מצחיקות בצורה הכי טבעית שאפשר.

בלבן היא שחקנית מעולה. היא לא מאותם שחקנים שלעתים נדמה שלוקח להם כמה שניות להיכנס לדמות.

מהשנייה הראשונה שבלבן עולה על הבמה, היא גולשת אל דמותה של ג'קי – דמות שרואה את העולם מצד אחד באופן קצת ילדותי ותמים, ומצד שני באופן רגיש ואינטליגנטי. מלכתחילה, היכולת של אסירה לקחת את חיי הכלא ולהפוך אותם למופע סטנד אפ – מעידה על האינטליגנציה הרגשית הגבוהה של ג'קי, ובלבן מזהה ומפצחת את המורכבות הזאת היטב.

אבל בלבן לא היחידה שמצחיקה כאן. תפקידה של אמה של ג'קי אמנם קצר – אבל עם הכישרון האדיר של ענת וקסמן, כל שנייה היא פנינה. במבט ראשון, אמה של ג'קי נראית לנו כמו אישה זקנה, פרימיטיבית ואומללה, אבל כל משפט שלה הוא חץ. גם ג'קי בעצמה מזהה את הפוטנציאל שבפניני הלשון של אמה, ומכניסה חלק מהם לסטנד-אפ שלה.

תוך דקות אנחנו מבינים שזו אישה אינטליגנטית, חריפה וגם קשוחה. היא לא מעריכה את הבת שלה, מזלזלת בה ומקטינה אותה, אבל מצד שני – כך מסתבר, היא עצמה כבר לא במצב טוב. ובכלל, חייה היו קשים – ואנחנו מתמלאים חמלה אליה.


אם אהבתם את ביקורת החופש של ג'קי, אנחנו ממליצים ש:

  • תקראו את הכתבה על עוד הצגות מומלצות לשנת 2024 >
  • תצטרפו לטלגרם שלנו ולא תפספסו כלום 🙂 לחצו כאן >
  • תהיו חברים שלנו בפייסבוק 🙂 לחצו כאן >
  • תעקבו אחרינו באינסטגרם 🙂 לחצו כאן >

את חברתה הטובה של ג'קי, תותי, מגלמת רדה קנטרוביץ' – וגם היא, כמו וקסמן, מפצחת את הדמות הטרגית של האסירה. תותי הייתה קורבן אונס עד שרצחה את האנס שלה. היא ממוצא רוסי, ויש בה את הקשיחות האופיינית למגזר שממנו באה, יחד עם הקשיחות שהחיים הוסיפו לה.

היא לא אחת שמוותרת, והיא יודעת להיות חברה טובה.

ואי אפשר שלא לציין גם את דינה בליי, חי מאור, רם גואטה, תום זידנר – שמגלמים את שאר הדמויות במחזה בחינניות סוחפת – תחת הבימוי המצוין של עידו רוזנברג.

המעברים בין במת הסטנד אפ אל הכלא, אל תחנת המשטרה ואל ביתה של ג'קי, מתבצעים בקלילות עם רוח גבית של תפאורה מצוינת (של סבטלנה ברגר).

החופש של ג'קי קופון לכרטיס במחיר מוזל

חדר הכלא המשותף לג'קי ולתותי משדר מיד את האחווה שיש בין השתיים, הקיר עם הטפט בבית אמה שולח אותנו אל שיכון עולים וכן הלאה. בקלילות מדויקת, אנחנו נעים בין הנקודות המשמעותיות בחייה של ג'קי בקלילות.

מחיר כרטיס להצגה החופש של ג'קי בבית ליסין

מחיר מלא להצגה החופש של ג'קי בבית ליסין עומד על 220 ש"ח, אבל גולשי פואנטה זכאים להטבה עם קופון הנחה לבית ליסין: כרטיס מוזל ב-75 ש"ח. להזמנה לחצו על הקישור והזינו קוד קופון 5774.

קראו עוד חדשות צרכנות באתר פואנטה
דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
נגישות