גמזו מבטיח כי תקופת הבידוד תקוצר ומזהיר מתחלואה חבויה: "לכו להיבדק"
רוני גמזו
פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה

גמזו מבטיח כי תקופת הבידוד תקוצר ומזהיר מתחלואה חבויה: "לכו להיבדק"

בקרוב מאוד יקוצר הבידוד ותיפתח גם מעבדת הקורונה בנתב"ג. על רקע הירידה בתחלואה מזהיר פרופ' גמזו מתחלואה סמויה שעלולה להביא להתפשטות מחודשת
בתדרוך השבועי של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, עלו מספר כותרות מעניינות. בין היתר, הכריז פרופ' גמזו כי הוחלט על קיצור הבידוד ל-10 ימים. באשר לדרישה לפתוח את המסחר כבר בשבוע הבא, פרופ' גמזו אמר שנעשה מאמץ למצוא פשרה בין משרד הבריאות לבין משרד האוצר. באשר לכיתות הגבוהות, אמר פרופ' גמזו כי נעשית חשיבה מיוחדת לגבי כיתות י'-יב' בשל הבגרויות.

הדבקה בקורונה אצל ילדים ונוער

"כולם בעולם יודעים שלמערכת החינוך יש חלק בהתפשטות המגפה", אמר גמזו. "לכן, נדרשת זהירות. מסכות בכיתות א ו-ב' – זה עוד אלמנט בטיחות. בנוסף, נדרש פיצול והקטנת הכיתות. לרשויות המקומיות יש אפשרות לעשות זאת. הקטנת הכיתות תעזור לנו להקטין סיכון ולהגדיל את הבטיחות. חשוב שכל המורים שצפויים לחזור ללמד יילכו להיבדק – לא נדרשת הפניה, זה תהליך פשוט. בקרב הגננות גילינו שאחוז מכלל הנבדקות היו חולות. חשוב לדעת, גם בקרב הגיל הרך יש הדבקה, ההדבקה קיימת".

תחלואה סמויה

לדברי גמזו, למרות שכיום הנתונים מצביעים על כ-800 מאומתים, בפועל מספר המאומתים עומד על אלפים. "כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה, צריך למצוא את החולים השמויים. יש תחלואה חבויה, ואנחנו יודעים את זה בוודאות. למשל, כאשר דגמנו את הגננות לפני פתיחת הגנים, מצאנו ש-1% מהן היו חולות. כך גם בקרב בחורי ישיבה. לכן חשוב שאנשים ייבדקו. עכשיו לפני פתיחת הלימודים בכיתות הנמוכות, חשוב שכל המורים יילכו להיבדק, כדי שנוכל לזהות חולים סמויים ולמנוע הדבקה".

קיצור הבידוד

"החלטנו על קיצור הבידוד ל-10 ימים", אמר פרופ' גמזו. "זה עדיין לא רשמי, אבל ההחלטה כבר התקבלה. המשמעות תהיה שתי בדיקות".

"אנשים לא רוצים להיבדק"

לדברי פרופ' גמזו, סקר שבוצע גילה שאנשים פשוט מעדיפים לא להיבדק. "בדקנו למה אנשים נמנעים מלהיבדק. מצאנו שאנשים חוששים להימצא מאומתים ולהיכנס לבידוד. אין היגיון בזה – אנשים כאלה עלולים להדביק. יש אנשים שאומרים לעצמם "קצת שיעול, זה יעבור עוד מעט". מה, אנחנו משחקים פה ברולטה? בעידן קורונה, באותו רגע שיש סימפטומים – חייבים להידבק. אחרת זה בטוח עובר בין בני הבית. אין מצב שלא".

> רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת עדכוני קורונה >

הרשויות המקומיות קיבלו מלאי בדיקות לשימוש יזום

העברנו מסר לרשויות המקומיות. כל רשות מקבלת מלאי בדיקות שמתאים לפי 10 מכמות המאומתים שיש בה. אם יש בה 50 מאומתים, היא תקבל 500 בדיקות. אנחנו מצפים שהרשויות המקומיות יריצו את הבדיקות. עיר שתבדוק כמו שצריך תגיע למצה ירוק או תישאר ירוקה.

בדיקת קורונה בנתב"ג

מי שחוזר ממדינה אדומה חייב למלא טופס ולהיכנס מיד לבידוד. בתוך שבוע-10 ימים תפעל מערכת דיגום בנתב"ג. נכון להיום יש שם דיגום ע"י מד"א.
כרגע זה ללא תשלום, בהמשך זה יהיה בתשלום.

 

שתפו את הכתבה, ואל תשכחו לפרגן לנו בלייק כאן למטה, זה ממש חשוב לנו…

קראו עוד חדשות צרכנות באתר פואנטהמעוניינים לפרסם בפואנטה?

השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!    דפנה הראל כפיר
    דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
    תגובות: 0

    נגישות