מה זה דרכון ירוק, מהי תעודת מתחסן ואיך תקבלו אותם? פואנטה עם הפרטים
דרכון ירוק

מה זה דרכון ירוק, מהי תעודת מתחסן ואיך תקבלו אותם?

בעידן הקורונה, דרכון ירוק הוא כנראה חלומו של כל אדם שרוצה לחזור לחיי שגרה: אז האם אפשר כבר לקבל אותו ומה הוא מקנה? בדיקת פואנטה
אם לפני שנה, הופעה בזאפה, כניסה למשחק כדורגל, גיחה לאילת או טיסה לחו"ל היו עניין שבשגרה, מאז פרוץ הקורונה לחיינו הדרך לחופשה שלנו עוברת דרך בדיקת קורונה. מי שיהיה פטור מהבדיקות הוא מי שיהיה לו דרכון ירוק. ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש, הכריז כבר בסוף נובמבר על היוזמה של משרד הבריאות להנפיק דרכון כזה למי שיתחסן מקורונה. שר הבריאות אדלשטיין חזר על ההבטחה הזאת, וכעת כאשר החיסונים כבר כאן – הדרכון הירוק הפך נחשק מתמיד.

הדרכון הירוק – הצהרת הכוונות של משרד הבריאות

במסגרת דיון בוועדת החוקה בכנסת עלה לדיון הנושא של דרכון ירוק וגם של תעודת מתחסן למתחסנים ומחלימים מקורונה. מטרת היוזמה היא גם לעודד חיסונים וגם לאפשר פתיחת מוסדות וענפים שונים במשק, וכן להוות מעין "תעודת כשרות" לטסים לחו"ל.

מה זה דרכון ירוק? מהי תעודת מתחסן?

הכוונה של משרד הבריאות היא שדרכון ירוק יינתן למתחסנים, למחלימים ולמי שעבר בדיקות מהירות (כמו הבדיקות של חברת סופיה בכניסה לאילת ולים המלח).

במשרד הבריאות אמרו כי "הדרכון יגדיר אנשים שהם בסכנה פחותה להדביק או להידבק. כבר בימים הקרובים נעביר לקופות החולים למעלה ממיליון בדיקות סרולוגיות לביצוע. על בסיס בדיקות הנוגדנים נדע מי אינו בסכנת הדבקה, והוא יקבל דרכון ירוק. את הדרכון יקבל גם מי שהחלים מהמחלה. אפשר לומר שהרמזור לא יהיה רק לגבי אזורים, אלא גם לגבי אנשים".

מצגת משרד הבריאות לגבי הדרכון הירוק:

דרכון ירוק לאירועי ספורט ותרבות

 

במילים אחרות, מדובר בסוג של "תעודת מעבר חופשי", ומי שיש לו דרכון כזה יכול בעצם ליהנות מכל אותן חירויות שפעם היו מובנות מאליהן.

הדרכון יהיה מונגש על גבי אפליקציה ובהנפקת טופס פיזי.

הדרכון הירוק – הבעיות

אלא שיש סביב נושא הדרכון הירוק כמה סוגיות במחלוקת, וכרגע עוד לא גובש המתווה הסופי.

בין הסוגיות, נשאלת השאלה אם התניית הצגתו של דרכון ירוק בכניסה למקומות ציבוריים היא בכלל חוקית. בסופו של דבר, לא כל מי שלא מתחסן עושה זאת מבחירה. יש אנשים שלא יכולים להתחסן. האם זה לגיטימי להפלות אותם לרעה? האם זה בכלל חוקי?

הנחה על תמונות

 

נכון לעכשיו, אלה הענפים שבהם ניתן יהיה להפעיל את הדרכון:

 • מופעי התרבות
 • אירועי ספורט
 • כנסים
 • אירועים שונים
 • מוזיאונים.

הענפים שבהם ייתכן ויופעל הדרכון הם:

 • מסעדות ובתי קפה
 • קניונים
 • מלונות
 • חדרי כושר
 • בריכות שחייה

תעודת מתחסן: מי מקבל, מתי ולכמה זמן?

תעודת המתחסן תינתן למתחסנים בלבד לאחר מנה שנייה, תוקפה יחול משבוע לאחר מנת החיסון השנייה ולמשך חצי שנה והיא תספק פטור מחובת בידוד.

כבר עכשיו, מתחסנים שקיבלו מנה שנייה של חיסון מקבלים דרך קופת החולים תעודת מתחסן, והיא זמינה באתר של קופת החולים.

 

דרכון ירוק

האם דרכון ירוק יהיה הכרחי כדי לטוס לחו"ל?

בשלב זה, המונח "דרכון ירוק" מעט מטעה, כי לא מדובר בדרכון אמיתי שמאפשר כניסה חופשית למדינות בעולם. במשרד הבריאות ובמשרד החוץ שואפים להגיע להסכמות עם מדינות אחרות לגבי כניסה חופשית באמצעות הדרכון הירוק, אבל זה עדיין בדיונים. באירופה למשל, קיימת לא מעט התנגדות לנושא הדרכון הירוק.

התקווה הראשונית הייתה שמדינות רבות יאמצו מדיניות שלפיה מחזיקי הדרכון לא יחויבו בבידוד. בנוסף דובר על כך שבשדה התעופה מחזיקי דרכון ירוק יהיו פטורים מחלק מהבדיקות, יעמדו בתורים נפרדים (או מקוצרים) ויקבלו קדימות בעלייה למטוס. כל אלה עדיין לא נקבעו או אושרו.

אל תישארו בחוץ… לחצו כאן כדי לקבל העדכונים החמים שלנו בטלגרם >

שר הבריאות אדלשטיין אמר בכנסת כי הוא שוחח בנושא עם שרי בריאות ממדינות אחרות והם התלהבו מהרעיון: "פועלים כדי ליצור ברית בין-לאומית שתאפשר תנועה של אזרחים שיהיה להם דרכון ירוק". לדבריו, ייבחן שיתוף פעולה רק עם מדינות שמחסנות בחיסונים שהוכחו כיעילים וקיבלו אישורים.

אגב, ייתכן שמי שיש לו דרכון כזה גם ישלם פחות על ביטוח נסיעות, מפני שהביטוח הזה התייקר כתוצאה מהכנסת מרכיב הקורונה לתחשיב. אדם שאין לגביו חשש שהוא יידבק ויזדקק לטיפול בקורונה בחו"ל לא אמור לשלם את אותו סכום של אדם שאין לו נוגדנים.

דרכון ירוק שמנפיק בי"ח איכילוב

מדבריהם של בכירי משרד הבריאות אפשר להבין שמדובר במסמך חינמי שיונפק למתחסנים, אבל בשלב זה המסמך הזה עדיין לא קיים באופן רשמי.

עם זאת, בבית החולים איכילוב הציעו לאחרונה להזמין דרכם דרכון ירוק – כשהאפשרות פתוחה למחלימים מקורונה.

דרכון ירוק - איכילוב
צילום מסך של אתר ב"יח איכילוב – דרכון ירוק למחלימי קורונה

 

באתר בית החולים ציינו כי תושב המחזיק בדרכון ירוק זכאי להקלות הבאות:

 • פטור מבידוד במקרה של מגע הדוק עם חולה מאומת
 • פטור מבידוד בחזרתו מחו"ל ממדינה אדומה
 • פטור מבידוד כתוצאה מאיכון שב"כ
 • זכאי לכניסה ל"אי ירוק" ללא צורך בהצגת בדיקה

הדרכון שהוצע היה תקף ל-12 חודשים והנפקתו כרוכה בתשלום:

 • דרכון 1 (הפקת דרכון בלבד ללא ייעוץ רפואי) – 139 ₪
 • דרכון 2 – בדיקה סרולוגית חיובית + יעוץ רפואי +דרכון – 364 ₪

לאחר פרסום "הדרכון הירוק" של איכילוב בפואנטה, הדף הוסר מאתר בית החולים ומשרד הבריאות פרסם הנחיה לבתי החולים האוסרת להציע מסמך כזה.

שתפו את הכתבה, ואל תשכחו לפרגן לנו בלייק כאן למטה, זה ממש חשוב לנו…

קראו עוד חדשות צרכנות באתר פואנטהמעוניינים לפרסם בפואנטה?

השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!   

  דפנה הראל כפיר
  דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
  תגובות: 0

  נגישות