מכת גו'קים, נמלים או טרמיטים? לא כל מדביר מוסמך להדביר כל מפגע. זה מה שעליכם לדעת

מכת גו'קים, נמלים או טרמיטים? לא כל מדביר מוסמך להדביר כל מפגע. זה מה שעליכם לדעת

ב-1 ביוני 2016 נכנס לתוקף חוק המדבירים החדש שמסדיר את כל נושא הרישיונות וסוגי ההדברה, וכעת יש שלוש רמות של רישיון הדברה.

לפני כשנתיים וחצי הסתיימה הדברה בביתה של משפחת גרוס מירושלים בטרגדיה נוראה, לאחר ששתי האחיות בנות שנה וארבע נפטרו, שני אחיהן אושפזו במצב קשה ושני ההורים אושפזו במצב קל. למרבה הצער, לעתים רק אסון כבד מסוג זה מציף סכנות כמעט יומיומיות שסובבות אותנו. ב-1 ביוני 2016 נכנס לתוקף חוק המדבירים החדש שמסדיר את כל נושא הרישיונות וסוגי ההדברה, וכעת יש שלוש רמות של רישיון הדברה:
מדביר בדירות: רשאי להדביר רק בדירות מגורים ובמשרדים קטנים וברכוש המשותף בבניין שיש בו עד 16 דירות או משרדים
מדביר במבנים ובשטח פתוח: רשאי לבצע כל הדברה מותרת, למעט הדברה באיוד
מדביר באיוד: רשאי לבצע כל הדברה
בנוסף, נקבע רישיון מדביר צבאי לחיילים, שיחול רק בשטחי מחנות צה"ל.

יש לכך שורת משמעויות, משום שלא כל מדביר רשאי להדביר הכול. כך למשל, למדבירי דירות אסור להדביר סוגים מסוימים של מזיקים: טרמיטים, פשפש המיטה, תהלוכן האורן ודבורת הדבש.

בכלל, חשוב לדעת שהחוק אוסר על המדביר לבצע הדברה אם אין באמת חשש למפגע. כלומר, גם אם נדמה לכם שיש צורך בהדברה והזמנתם מדביר, מחובתו להימנע מהדברה מיותרת.

בנוסף, הוא חייב להימנע מהדברה אם אפשר למנוע את המפגע בדרכים אחרות, כגון ייבוש, ניקוז או סתימה של מקומות מעבר למזיקים.

הנה עוד כמה פרטים שחשוב לדעת:

• לכל מדביר צריך להיות רישיון בתוקף. עליכם לדרוש לראות או לקבל את מספר הרישיון ולבדוק אם הוא בתוקף ברשימת המדבירים באתר המשרד להגנת הסביבה.

• עם זאת, רישיון בתוקף זה לא מספיק, משום שלא כל המדבירים מוסמכים לבצע את כל סוגי ההדברות. יש לוודא שהמדביר מוסמך לבצע את פעולת ההדברה המבוקשת.

• אסור לעבוד כעובד הדברה ללא רישיון, גם לא תחת הנחיה של מדביר מורשה. עם זאת, מי שכבר עבד כך לפני כניסת החוק לתוקף, יוכל להמשיך לעבוד כך עד 31 במאי 2019.

ants2

את כל הפרטים, כולל רשימת המדבירים המוסמכים, אפשר למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות