רפורמת החקלאות: ליברמן מגדיל את יבוא הירקות - ושימו לב כמה כסף זה יחסוך לכם

רפורמת החקלאות: ליברמן מגדיל את יבוא הירקות – ושימו לב כמה כסף זה יחסוך לכם

רפורמת החקלאות יוצאת לדרך עם יבוא מוגבר של ירקות ופירות – אבל שימו לב כמה כסף פנוי היא תשאיר לכם בעוד 5 שנים. האם זו הדרך הנכונה?

אביגדור ליברמן מכריז על רפורמת החקלאות
שר האוצר אביגדור ליברמן מכריז על רפורמת החקלאות

חיסכון ממוצע של 820 ש"ח בשנה למשפחה בעוד 5 שנים, כלומר, כ-70 ש"ח בחודש במקרה הטוב בשנת 2027: זו אמורה להיות התוצאה של רפורמת החקלאות, שאת יריית הפתיחה שלה ירה שר האוצר ליברמן למרות מחאת החקלאים. תכל'ס, זה ממש לא הרבה כסף – ואי אפשר שלא לתהות אם במשרד האוצר ובמשרד החקלאות לא מקריבים את החקלאות הישראלית בשביל כותרות מפוצצות על המלחמה ביוקר המחיה. רפורמת החקלאות נועדה גם כדי לשפר ולייעל את עבודת החקלאים בישראל. זה כעיקרון מבורך, אבל בסופו של דבר, היא עלולה לגרום לחקלאים רבים לעזוב את התחום. אם מדינת ישראל מעוניינת בעצמאות כלכלית ובביטחון תזונתי, היא חייבת לתמוך בחקלאים בצורה רצינית ומיידית, ולא בעוד 5 שנים אלא ממש עכשיו, במקביל לפתיחת השוק לייבוא פירות וירקות.


מה כוללת רפורמת החקלאות ואילו ירקות ייובאו?

כאמור, למרות מחאת החקלאים, שר האוצר אביגדור ליברמן החל לקדם את הרפורמה בחקלאות באמצעות הפחתת מכסים מידית על פירות וירקות. זאת, בתיאום עם שר החקלאות עודד פורר, ולאחר פרסום דוח הוועדה שבדקה את הסיבות למחירי הירקות והפירות בישראל, אשר עלו בחדות בשנים האחרונות.

המטרה היא לעודד ייבוא של ירקות ופירות ובכך לעודד תחרות ולהפחית את יוקר המחיה.

הצו כולל ביטול מידי של המכס על מגוון פירות וירקות (אבוקדו, שום, אפונה, שעועית, תאנים, אננס, פירות יער, פטריות ועוד). יתר המכסים על פירות וירקות טריים, קפואים ומשומרים, יופחתו באופן הדרגתי על פני חמש שנים. במשרד האוצר אומרים כי הפריסה ל-5 שנים נועדה לשמור על החקלאות המקומית ולאפשר תקופת הסתגלות.
עוד אומרים שם כי הפחתת המכסים צפויה להגביר את רמת התחרות בענף ולהוזיל את מחירי הפירות והירקות בצורה משמעותית. לטענת המשרד, סך החיסכון לצרכן הישראלי צפוי לעמוד על כ-820 שקל בשנה לכל משק בית.

פואנטה בטלגרם

כאמור, התחרות מחו"ל צפויה לפגוע בחקלאים הישראלים, שמתמודדים עם עלויות גידול גבוהות שמתגלגלות אל הצרכנים.
במשרד האוצר מבטיחים שפתיחת השוק לייבוא תתבצע במקביל למענק חבילת תמיכה רחבה לחקלאים. עם זאת, לא הוצגו מספרים והחקלאים אינם מאמינים בשלב זה כי התמיכות המובטחות אכן יאפשרו להם להתחרות במחירי הפירות המיובאים.

רפורמת החקלאות: זו התמיכה שמובטחת לחקלאים:

 • תמיכה תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי פר דונם מעובד
 • הרחבת הטבות מס באמצעות חוק עידוד השקעות הון
 • תמיכה בסימון תוצרת מקומית
 • הוזלת התשומות לחקלאי (חומרי הדברה וכו')
 • השקעה של מעל 2 מיליארד ש"ח עבור חדשנות והעלאת פריון בענף החקלאות.
 • מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד ומכונות חדשניות, שיתופי פעולה עם סטארטאפים ועוד.

רפורמת החקלאות - מתווה משרד האוצר

 

כאמור, צריך יהיה לעמת ולאמת את ההבטחות של משרד האוצר מול המציאות, כאשר ייתכן שהביורוקרטיה הישראלית תגרום לכל ההבטחות האלה להיות מיושמות הרבה פחות מהר מקצב הייבוא והפגיעה המיידית בחקלאות הישראלית.

 

נזכיר כי ועדה משותפת למספר משרדי ממשלה פרסמה דוח ביניים שבו היא טענה ש"המקטע החקלאי" אחראי ל-64% מעלות הפרי/ירק לצרכן הסופי, מה שאומר שרשתות השיווק הן לא הגורם העיקרי למחירים הגבוהים, כפי שלעתים חושבים בטעות. עם זאת, צריך לזכור ש"המקטע החקלאי" הוא כינוי לא הגיוני שתחתיו מקובצים גם החקלאים עצמם וגם כל הגורמים שאחראים לאריזה, שינוע וכו'. לכן, אי אפשר לטעון שהחקלאים בארץ גורפים הון מגידולים חקלאיים.

אין ספק שיש לעשות כמה דברים באופן מיידי כדי להוזיל את הירקות והפירות – שהפכו למרכיב משמעותי בסל הצריכה היקר שרוכש כל צרכן ישראלי, אבל אסור לשפוך את התינוק עם המים.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...

מעוניינים לפרסם בפואנטה?
השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]   
  מאמרים אחרונים
  תגובות: 0

  נגישות