חוק המזומן: כמה מותר לשלם במזומן ומהם העונשים למי שינסה להתחכם? - פואנטה

חוק המזומן: כמה מותר לשלם במזומן ומהם העונשים למי שינסה להתחכם?

אם נדמה לכם שחוק המזומן לא קשור אליכם, אתם טועים ובגדול. החוק לא רק מגביל את הסכום שמותר לשלם במזומן, הוא גם מגביל את הסכום שאפשר לתת או לקבל כמתנה ומגביל את השימוש בצ'ק פתוח. אתר חדשות הצרכנות פואנטה עושה סדר

חוק המזומן
מה אתם צריכים לדעת על חוק המזומן?

קשה שלא לשמוע את המונח "חוק המזומן" בטלוויזיה, ברדיו וכו', אך מעבר לכותרת "חוק המזומן" נראה שרבים מאוד כלל לא מבינים מה משמעותו. ראשית כדאי להבהיר שחוק המזומן, אשר ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, הוא למעשה חוק איסור המזומן – כלומר, חוק שמגביל את הסכומים שמותר לאדם לשלם, לקבל או לגבות במזומן. מטרת החוק להפחית את ההון השחור ולאלץ את אזרחי ישראל לעבור לאמצעי תשלום שניתן לעקבו אחריהם, כמו למשל אפליקציות תשלום.

כיום, כחמישית מהפעילות הכלכלית במדינת ישראל מבוצעת ב"שחור", כלומר, כסף שניתן במזומן, ללא קבלות, מבלי שיש תיעוד ומבלי שמשלמים עליו מסים. המדינה, כמובן, מפסידה כתוצאה מכך מיליארדים בשנה – ובאמצעות החוק הזה היא סוגרת לא מעט פרצות ונכנסת לא רק לכיסם של העסקים והעצמאים, אלא גם לכיסם של אזרחים פרטיים, כך שכל מי שידיו נוגעות במזומן, בין אם הוא לקוח המשלם לבעל מקצוע, בין אם הוא בעל המקצוע עצמו ובין אם הוא עסק – צפוי לעונש אם מדובר בסכומים מעבר למה שקובע החוק.החוק מגביל את השימוש גם במזומן וגם בצ'קים, כך שהמונח "צ'ק פתוח" כמעט ופס מן העולם. בנוסף, מנסחי החוק הקפידו לא להשאיר מקום לספק לגבי הגדרה של "מתנה" או "הלוואה", לגבי העברת מזומן בין בני משפחה, ולגבי עסקאות עם בעלי מקצוע כמו עורך דין או רואה חשבון.

חוק המזומן
"פואנטה חדשות צרכנות" בתוכנית ערב ערב ב"כאן 11" על חוק המזומן

הסנקציות על מפרי החוק משתנות בהתאם לסיווג של מפר החוק (אדם פרטי, עוסק וכו'), כאשר מדובר בעיצום כספי, קנס מנהלי ואפילו עונש מאסר (במקרה של מעשי מרמה).

מה קובעות ההגבלות לגבי כסף מזומן?

העברת כסף בין אנשים פרטיים העברת כסף בין אנשים פרטיים לעוסקים העברת מזומן בין בני משפחה
מזומן עד 11,000 מותר מותר מותר להעביר מזומן בין קרובי משפחה. קרוב משפחה הוא בן זוג, הורה, הורה הורה, בן, בת, אח, אחות וילדיהם, נכד או נכדה ובני זוג של כל אחד מאלה, וכן כל אדם אחר הסמוך על שולחנו
מזומן מעל 11,000 מותר ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11,000 ₪, לפי הנמוך ביניהם
מזומן עד 50,000 שקל מותר
מזומן מעל 50,000 שקל ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 50,000 ₪, לפי הנמוך ביניהם. תחת סעיף זה נכנסות "מתנות"

אילו הגבלות על שיקים קובע חוק המזומן?

  • עוסק חייב לתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו שילם תשלום או קיבל תקבול.
  • הגבלות על שיק פתוח (1): אדם פרטי (כלומר, אדם שאינו עוסק) לא יוכל יותר לקבל שיק של מעל 5,000 שקל אם שמו לא כתוב על השיק כנפרע או כנסב – ולא חשוב אם מדובר במתנה, הלוואה, תרומה, תשלום על עסקה או שכר עבודה.
  • הגבלות על שיק פתוח (2): לעוסק אסור לתת או לקבל שיק פתוח בשום סכום, מבלי ששם מקבל התשלום נקוב בשיק, כנפרע או כנסב.
  • הגבלות על שיק פתוח (3): לעוסק אסור להסב או לקבל שיק מוסב, בלי ששמו ומספר זהותו של המסב נקובים בשיק.
  • הגבלות על שיק פתוח (4): אדם פרטי (כלומר, אדם שאינו עוסק) חייב למלא את שם המסב ומספר תעודת הזהות שלו בעת הסבה של שיק.

העונשים: קנס כספי, קנס מינהלי ואפילו מאסר

החוק קובע סנקציות על מפרי החוק,כאשר העונשים שיוטלו על העוסקים יהיו קנס כספי שהולך וגדל בהתאם לגובה העסקה, והעונש למי שאינו עוסק יהיה קנס פלילי שטרם נקבע.

העיצומים הכספיים שיוטלו על העוסקים מגיעים לסכום של עד 30% מסכום ההפרה:

  • אם סכום ההפרה הוא עד 25,000 ₪ – שיעור העיצום הוא 15% מסכום ההפרה
  • אם סכום ההפרה מעל 25,000 ₪ ועד 50,000 ₪ – שיעור העיצום הוא 20% מסכום ההפרה
  • אם סכום ההפרה מעל 50,000 ₪ – שיעור העיצום הוא 30% מסכום ההפרהדפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות