סקר חדו"ש: 73% מהציבור תומך בתחבורה ציבורית בשבת בהיקף חלקי או מלא

סקר חדו"ש: 73% מהציבור תומך בתחבורה ציבורית בשבת בהיקף חלקי או מלא

לפי נתוני הסקר של עמותת חדו"ש, גם בקרב דתיים רבים יש תמיכה בתחבורה ציבורית בשבת

אחת הסיבות שבגללן נאלצים חלק מאזרחי ישראל להחזיק רכב פרטי, חוץ ממצב התחבורה הציבורית באופן כללי, היא היעדר תחבורה ציבורית בשבת.

היום חשפה עמותת חדו"ש בכנסת סקר חדש ומעניין: 73% מהישראלים תומכים בתחבורה ציבורית בשבת בהיקף חלקי או מלא.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מבססת את הנתון על סקר שביצע עבורה מכון סמית, ולפיו 70% ממצביעי הליכוד תומכים בתח"צ בשבת, 82% ממצביעי כולנו, 93% ממצביעי ישראל ביתנו ו-55% ממצביעי הבית היהודי.

הנושא הוצג בוועדת המשנה לתחבורה ציבורית בכנסת ועורר כמובן סערה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי הסקר, שהעמותה ביצעה במיוחד עבור הדיון בכנסת, מוכיח שמי שטוען כי הוא מבצע את רצון הציבור למעשה לא מייצג אותו ואפילו לא את רצון מצביעיו.

ח"כ אייכלר הגיב ואמר: "קודם כל שתהייה תחבורה ציבורית כמו שצריך 5 ימים בשבוע, ואחר כך תדברו על השבת".

לפי הסקר של חדו"ש, מאז שנת 2010 ועד היום חלה עלייה חדה במספר התומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, והיא מאפיינת לא רק חילונים אלא גם דתיים. התמיכה חוצה מפלגות, כאשר אפילו בירושלים 62% מהנשאלים הביעו תמיכה.

תמיכה בתחצ לפי אזורים

בראש הישיבה עמד דב חנין (הרשימה המשותפת), העומד בראש הוועדה, והוא הציע שמי שיהיהי אחראי לנושא יהיו הרשויות המקומיות ולא הממשלה – וכך כל עיר תוכל להתאים את עצמה לדרישות תושביה.

חנין אף הדגיש כי נכון לעכשיו נוצר מצב שמי שנפגע מהיעדר תחבורה ציבורית בשבת הם שלושת העשירונים התחתונים שאינם יכולים לרכוש רכב פרטי.

תמיכה בתחצ בשבת

לדברי תמר זנדברג (מרצ), הפער בין עמדות הציבור לעמדת המערכת הפוליטית בולט וזועק: "זו סוגיה תחבורתית בלבד ולא סוגיה של דת ומדינה. השבתת התחבורה הציבורית בשבת מונעת פיתוח תח"צ במשך כל ימות השבוע, מאחר והיא דוחקת אנשים לרכוש אוטו כדי לנסוע בשבת, והם משתמשים בו גם בשאר ימות השבוע".

ח"כ יעל כהן פארן אמרה כי היא לא נוסעת בשבת אבל רוצה שתהייה אפשרות לאנשים להשתמש בתחבורה ציבורית. לדבריה, השאלה היא קודם כל פוליטית.

בשורה התחתונה, חברי הכנסת קראו לשר התחבורה ישראל כץ לבחון תוכנית פעולה שתתאים לדרישות הציבור ולהתאים גם את המצב הנוכחי למה שקובע החוק באשר לתחבורה ציבורית המיועדת להגעה לבתי חולים.

 


היה לכם מעניין?
לחצו כאן  ופרגנו לנו בלייק. זה קל... 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות