הידוק הסגר? הסוחרים, הקניונים והמסעדות יפתחו את העסקים ב-10.1
קניון עזריאלי מודיעין

הידוק הסגר? הסוחרים, הקניונים והמסעדות יפתחו את העסקים ב-10.1

פורום ראשי המסחר הציב אולטימטום לממשלה: סגר הרמטי ופתיחה מהירה, או שנפתח ללא אישור. הפורום מאגד את הקניונים, המסעדות, הרשתות והחנויות הקטנות
הסגר השלישי הוא הסגר המחורר והמזויף יותר מבין שלושת הסגרים שהוטלו כאן – ולסוחרים הישראלים נמאס. באופן חסר תקדים קמה התאגדות שכוללת את כל המגזרים, ותחת השם "פורום ראשי המסחר בישראל" יוצאת דרישה רשמית מהממשלה: "להטיל סגר הרמטי ל-10 ימים – ואחריו לפתוח את כל המסחר". דוברי הפורום נתנו אולטימטום לממשלה לקבל את הדרישה, ולא – כל החנויות, הקניונים, השווקים ובתי העסק ייפתחו ב-10.1.21.

הסוחרים מזכירים כי הם היו סגורים 150 יום מאז תחילת המגפה, וספגו את עיקר הפגיעה כתוצאה מהיעדר יכולת של הממשלה לקבל החלטות ענייניות. לדבריהם, בפגישה עם ראש הממשלה, הוא הודה כי "המסחר סוחב את האלונקה" וכי הוא לא יכול להוביל החלטה על סגר הרמטי בשל לחצים פוליטיים. עוד הם אומרים שראש הממשלה בעצמו ביקש מהם להשיג עוד 12 קולות שיצביעו בעד הטלת סגר הרמטי. "אני לא עובד אצל ראש הממשלה, הוא עובד אצלנו והוא צריך לטפל בזה", אומר תומר מור, מוביל קבוצת "מסעדנים חזקים ביחד".

סגר הרמטי ואחריו פתיחה מיידית

נזכיר כי אחרי הסגרים הקודמים פתיחת המסחר הייתה איטית ומדורגת, ואחרי הסגר השני המסעדות ובתי הקפה לא נפתחו כלל. כעת דורשים כל מגזרי המסחר שלאחר סגר הרמטי שאמור להיות כואב אך יעיל, כל הענפים ייפתחו יחד.

"במסגרת הסגר ההרמטי יפעלו אך ורק חנויות מזון ופארק עד השעה 19:00. כלל מקומות העבודה ומערכת החינוך יושבתו לחלוטין", דורש פורום ראשי המסחר בישראל.

הפורום כולל את התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, פורום הקניונים, ארגון מסעדנים חזקים ביחד, איגודי השווקים, חנויות קטנות, רשתות קטנות, בינוניות וגדולות.

התו הסגול למסעדות
סניף ארומה במודיעין בתקופת הקורונה. צילום: דפנה הראל כפיר

מדובר בהתאגדות ראשונה של כל הגופים האלה, אשר פעלו כקבוצות נפרדות כמו "מסעדנים חזקים יחד" או רשתות המסחר הגדולות. החל מאתמול, לראשונה מאז פרוץ המשבר הכלכלי החמור הם חברו יחד נגד מדיניות הממשלה, בטענה שהיא "הפכה את המסחר לקורבן הראשי של הקורונה ללא סיבה". לדבריהם, "כרגע יש פייק סגר. או סגר מלא מלא או שפותחים את המסחר ב 10 בחודש ולא יום אחרי".

דרישת הסוחרים לסגר הרמטי עולה בקנה אחד עם דרישת משרד הבריאות להחמרת ההגבלות וסגירת מערכת חינוך, אבל משרד הבריאות צפוי לאפשר שחרור הדרגתי כמו בפעמים הקודמות – ואילו ראשי הפורום דורשים פתיחה מיידית ומהירה מיד בתום סגר שיימשך עשרה ימים בלבד.

"אני לא מאמין שיחלקו קנסות לחנויות שיפתחו"

ומה יקרה אם אותן חנויות ומסעדות שיפתחו את שעריהן ביום ראשון 10.1.21 יחטפו קנסות? נזכיר כי מדובר בקנס לא מבוטל של 5,000 ש"ח…

במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר לרגל הקמת הפורום והצגת האולטימטום, הפניתי את השאלה הזו לתומר מור, ושאלתי אם הוקמה קרן שתספק לעסקים גב כלכלי במקרה של קנסות.

לחצו כאן כדי לקבל העדכונים החמים שלנו בטלגרם >

לחצו כאן ועקבו אחרינו גם באינסטגרם > 

> רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת עדכוני קורונה >

התשובה שלילית. עסקים שיפתחו את שעריהם ב-10.1.20 ויחטפו קנסות, יצטרכו לספוג את הקנס. אולם, לדברי מור, הוא לא מאמין שיחולקו קנסות: "אני לא מאמין שתהיה אכיפה בררנית, אחרי שהמסחר סבל תקופה כל כך ארוכה".

יש להניח שהעובדה שאין גיבוי כלכלי תגרום ללא מעט בעלי עסקים לחשוש לפתוח את החנויות. נזכיר כי לפני כחודש הייתה יוזמה של קניוני עזריאלי ומליסרון לפתוח את הקניונים ללא אישור – ורק מעט חנויות נענו ליוזמה. התוצאה הייתה שכבר באותו היום היוזמה קרסה.

 

שתפו את הכתבה, ואל תשכחו לפרגן לנו בלייק כאן למטה, זה ממש חשוב לנו…

קראו עוד חדשות צרכנות באתר פואנטהמעוניינים לפרסם בפואנטה?

השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!   

   

   

   

  דפנה הראל כפיר
  דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
  תגובות: 0

  נגישות