חדשות קורונה: פטור מארנונה לעסקים לזמן מוגבל אושר סופית

חדשות קורונה: פטור מארנונה לעסקים לזמן מוגבל אושר סופית

באיחור ניכר ולאחר ויכוחים, אושר פטור מארנונה לעסקים. הצצה אל מאחורי הקלעים מגלה הבדלים בכלל לא סמנטיים בין הכוונה המקורית לתוצאה בפועל. פואנטה עם הפרטים

מרד החנויות
לאחרונה פרסמנו כאן בפואנטה שהממשלה הודיעה על הנחה בארנונה לעסקים על רקע משבר הקורונה. ההבטחה נשמעה מדהים, אלא שהסתבר שההנחה הזאת עדיין מצריכה חקיקה. ואז התברר שלוועדת הכספים הועבר ניסוח המתייחס להנחה של 25% בפורמט של הנחה שנתית. העסקים, לעומת זאת, זקוקים להנחה מיידית, משום שהם משלמים את הארנונה לעסקים כעת וזקוקים לכסף באופן מיידי. המשחק הזה הוא רק דוגמה להרבה הבטחות שמשוחררות לתקשורת בנוסח מסוים, ואחר כך מתברר שיש עוד הרבה דרך לעבור. רק היום ולאחר תלאות, הנוסח שמאושר סופית בכנסת כולל פטור מארנונה לשלושה חודשים – מ-1 במרץ ועד מאי.

עם זאת, הרשות המקומית רשאית תוך 10 ימים עד תאריך 1.5.2020, להחליט כי במקום פטור של 3 חודשים בתשלומי הארנונה, היא תתן את אותו סכום כהנחה של 25% מסכום הארנונה הכללית לשנת 2020.

בוועדת הכספים מעריכים כי שום רשות מקומית לא תעז להוביל מהלך כזה וגם אם תרצה לעשות זאת, לא תספיק.

בכל מקרה על המועצה לפרסם את החלטתה ולהביא לידיעת המגזר העסקי.

מה ההבדל בין הנחה לבין פטור מארנונה לעסקים?

לא מדובר בעניין סמנטי, אלא בעניין שמבחינת חלק גדול מהעסקים הוא קריטי. יש הבדל בין פטור מארנונה לעסקים על החודשים מרץ-אפריל-מאי, לבין הנחה שנתית של 25% – אשר אותה אולי חלק מהעסקים לא יספיקו כלל לקבל אם לא ישרדו את המשבר.

הפניות לשנות את הנוסח הגיעו גם מהעצמאים, אשר מיוצגים בין היתר ע"י ארגון להב, וגם מהשלטון המקומי. עו"ד רועי כהן, נשיא להב, פנה לוועדת הכספים כאשר הובא לידיעתו כי הטיוטה שעומדים לאשר מתייחסת להנחה שנתית. כהן פנה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), לתקן את הטיוטה. ח"כ פורר מצדו פנה לנציג אגף התקציבים, אריאל יוצר, ולנציגי משרד הפנים, לשנות את התקנות.

גם מרכז השלטון המקומי יצא בקריאה דחופה בשם הרשויות המקומיות. יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, כתב כך: "סיכמנו על פטור מלא בארנונה לעסקים לשלושה חודשים. נתתם רק אופציה להנחה של 25% שנתי. אם לא תאשרו עכשיו פטור מלא בארנונה לא יהיה למי לעזור. העסקים לא צריכים הנחה שנתית. אם לא נציל אותם עכשיו הם לא יהיו קיימים בשנה הקרובה כדי לקבל את ההנחה השנתית. לעזור עכשיו, או שלא יהיה למי״.

ואכן, הנוסח הסופי הוא שתינתן הנחה בגובה 100% בתשלום הארנונה לעסקים על החודשים מרץ, אפריל ומאי, כאשר משרד האוצר יעביר שיפוי מלא לרשויות על חודשים אלה.

כמו כן, לא תהיה פריסה לאורך השנה של תשלום הארנונה לפי הנחה של 25% על חודשים אלה.

כעת מביעים במרכז השלטון המקומי שביעות רצון. "מתן אופציית ההנחה השנתית של 25% לצערנו לא רלוונטית במציאות שבה רבים מהעסקים לא ישרדו את השנה הקרובה. השלטון המקומי מחויב לעסקיו ולתושביו, והפתרונות היחידים הם אלה של כאן ועכשיו", אמר ביבס.

חשוב לדעת – יש החרגות מהפטור

התקנות לגבי פטור מארנונה לא מתייחסות לכל הנכסים, אלא לעסקים בלבד.

העסקים המוחרגים הם:

 • מבנה מגורים
 • אדמה חקלאית ומבנה חקלאי כהגדרתם בתקנות ארנונה כללית
 • בנק
 • חברת ביטוח
 • מערכת סולארית שממוקדמת על גג נכס וקרקע תפוסה המשמשת למערכת סולארית
 • מקום למכירת מזון
 • בית מרקחת
 • חנות אופטיקה
 • חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה
 • מעבדה לתיקוני מוצרי תקשורת ומחשבים
 • נכס שהמחזיק בו קיבל פטור מארנונה
 • מוסד להשכלה גבוהה
 • נכס בבעלות המדינה
 • גופים מתוקצבים או תאגידי בריאות
 • חברה ממשלתית
 • תאגידי מים וביוב
 • בנין שנהרס או במידה ואינו ראוי לשימוש
 • בנין ריק שאין משתמשים בו

הממשלה נותנת סיוע דל לעסקים

נזכיר כי הממשלה עד כה בעיקר מבטיחה הבטחות אך מסייעת מעט מאוד לעסקים.

מענק הסיוע שהובטח לעצמאים התגלה כבלתי אפשרי להשגה עבור רוב העסקים, בשל קריטריונים מופרכים. הובטחו להם שני מענקים בסך הכול, האחד עד 6000 שקל והשני עד 8000 שקל – אך רבים מהעצמאים לא נמצאו זכאים למענק ואחרים קיבלו מעט מאוד כסף. הסכום הממוצע למי שכן קיבל מענק עומד על כ-4000 שקל.

לאחר מכן הובטח להגמיש את הקריטריונים ולהעלות את הסכום בפעימה השנייה של מענק הסיוע לעצמאים – וגם זה לא אושר.

קרן ההלוואות בערבות המדינה בקושי מתפקדת, וגם הקרן שהובטחה לעסקים גדולים לא נותנת מענה.

בפגישה עם ראש הממשלה ושר האוצר שהתקיימה ב-20.4, נציגי הרשתות הגדולות דרשו מענק של 10,000 שקל לכל עובד שיחזירו לעבודה למשך חצי שנה, והלוואות במסלול מהיר לחמש שנים בערבות מדינה של 75% בגובה חודש מחזור עד 100 מיליון שקל – לכל עסק וללא ריבית.

ההבטחות שהם שמעו כרגיל רבות, אבל עדיין דבר לא נעשה.

קבלו את כל העדכונים החמים גם בטלגרם של פואנטה >

הצטרפו לקבוצת "עדכוני קורונה" של פואנטה בפייסבוק >

היה לכם מעניין? פרגנו לנו בלייק, זה ממש חשוב לנו!

היה לכם מעניין?
פרגנו לנו בלייק כאן למטה. זה קל..

קראו עוד חדשות בפואנטה

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות