דמי אבטלה לעצמאים - גרסת המציאות: למשוך את כספי הפנסיה בלי מס

דמי אבטלה לעצמאים – גרסת המציאות: למשוך את כספי הפנסיה בלי מס

הנוסחה המנצחת של מדינת ישראל לדמי אבטלה לעצמאים: שלמו לביטוח לאומי, הפרישו לעצמכם לפנסיה – ואם תסגרו את העסק תממנו לעצמכם דמי אבטלה בלי מס

ארנונה לעסקים
דמי אבטלה לעצמאים? ממש לא. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם נפגש עם העצמאים והאשים את כל העולם בקיפוח העצמאים, אבל העוול הזה נמשך במשמרת שלו ושל ישראל כ"ץ. במדינת ישראל, העצמאים לא מקבלים דמי אבטלה מביטוח לאומי – למרות שהם משלמים כמובן. הם מממנים לעצמם דמי אבטלה שאותם הם זכאים למשוך מכספי הפנסיה. ההטבה היחידה שהואיל משרד האוצר בטובו לתת לעצמאים היא שלא ינוכה מהכסף (שלהם!!) מס.

ועדת העבודה של הכנסת אישרה היום את התיקון שקובע כי עצמאים שסגרו את העסק יוכלו למשוך מקופת הפנסיה עד 7500 ₪ ללא מס וללא פגיעה ברצף וזכויות הביטוח.

פואנטה בטלגרם

אם נדמה לכם שלא הבנתם נכון את מה שקראתם, זה לא במקרה. מדובר במצב מעוות. העצמאים חייבים על פי חוק להפריש לעצמם כסף לפנסיה, ואם הם סגרו את העסק, הם יצטרכו לפגוע בפנסיה שלהם כדי לממן לעצמם דמי אבטלה. הצ'ופר שהם מקבלים הוא שהכסף שיימשך פטור ממס, ושהרצף הביטוחי יישמר.

אין ספק שמדובר בעלבון לאינטליגנציה וזלזול במאות אלפי העצמאים שמשלמים ביטוח לאומי אך לא מקבלים מהמדינה דמי אבטלה.

דמי אבטלה לעצמאים אין, אבל תנאי סף למשיכה מהפנסיה יש

וזה לא נגמר כאן. אפילו ל"נדיבות" המופלאה הזאת יש גבול. יש תנאי סף למשיכת הכספים ללא עמלת מס.

ע"פ הוראת השעה שאושרה בוועדה, עצמאי יוכל למשוך כסף בפטור ממס עד כשליש מהחיסכון רק אם יעמוד בתנאים הבאים:

  • הוא הפקיד במשך שנתיים כסף לפנסיה בהתאם לחוק
  • הוא סגר את תיק העוסק או שהעסק שלו היה סגור במגבלות הקורונה לחודש לפחות
  • אם העסק לא נסגר לחלוטין, הסכום יהיה 7500 ש"ח לכל חודש שבו העסק היה סגור.

אם התנאים נראים לכם קשים, כדאי לדעת שזו גרסה מרוככת של ההצעה המקורית שהובאה ע"י משרד האוצר לאישור ועדת הכלכלה. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ כפה על משרד האוצר לשפר את ההצעה המקורית. "בעידן זה, כשיש הרבה עצמאיים שנפגעים קשה, עלינו לעשות נוהל מסודר וקל. תקנות שיאפשרו להם למשוך עד שליש מהחסכונות ללא בירוקרטיה וללא התניות. סה"כ מדובר על סכום קטן ואין צורך לעשות תקנות מסובכות. העקרונות הם לא לפגוע בתכנית החיסכון של העצמאים. חייבים פתרון מקל על משיכה הזו: העצמאים שנקלעו למצוקה ומחזור ההכנסות שלהם ירד בצורה דרסטית, יוכלו למשוך זאת בלי התניות ותוך שיישמרו כל הזכויות ורצף הזכויות בלי כל תוספת פרמיה". כץ הוא גם זה שדרש כי הרצף הביטוחי לא ייפגע.

 

היה לכם מעניין? יופי, אל תשמרו את זה לעצמכם… תהיו חברים, שתפו את הכתבה.

ולייק לעמוד של פואנטה כבר עשיתם?

היה לכם מעניין?
פרגנו לנו בלייק כאן למטה. זה קל..

קראו עוד חדשות צרכנות באתר פואנטה

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות