טיפול שורש – כי בריאות מתחילה מהשורש

טיפול שורש – כי בריאות מתחילה מהשורש

צמד המילים "טיפול שורש" נשמע מאיים ומפחיד, אבל האמת היא שאין סיבה לחשוש. קבלו קצת מידע שיעזור לכם להפיג את החששות

טיפול שורש

 

(תוכן מקודם)

אנשים נוטים לחשוש מצמד המילים "טיפול שורש", אבל נאלצים לעבור טיפול כזה לפחות פעם בחיים. מכיוון שטיפולי השורש נפוצים כל-כך, מוטב ללמוד מעט על הנושא, להבין במה מדובר, וכך אולי להפחית מעט את החשש סביב הטיפול, שהוא בעיקר חשש מהלא מודע.

מי שכבר עבר טיפולי שורש בעבר יודע כי אמנם זה לא יום כיף, אבל גם לא כל-כך נורא. טיפולי השורש נעשים תחת הרדמה מקומית, כך שמעבר לזריקה הראשונה אין כל כאב בטיפול, וגם ההחלמה אינה כואבת. אם יש כאב, הוא לרוב לא כאב בלתי נסבל.

במאמר קצר זה ננסה לנקות את שמו הרע של הטיפול האפקטיבי והחיוני, ולהפוך את טיפולי השורש למוכרים יותר ומאיימים פחות.

מהו בעצם טיפול שורש

השיניים שלנו הן כמעט כמו קרחון – יש חלק שמבצבץ החוצה, אבל הרבה מהשן נמצא מתחת לפני השטח, בלתי נראה (במקרה הטוב). טיפול שורש הוא בעצם טפול שמכוון לחלקים הנסתרים של השן, חלקים שנפגעים בשקט, לעיתים מבלי שאנו רואים דבר על פני השטח. כמובן שרופא שיניים בביקורת תקופתית יכול לעיתים לזהות סימנים קטנים שמעידים על חשד לחדירת חיידקים ויצירת ריקבון של שורש השן, אך בסופו של דבר מרבית המקרים מגיעים עקב התפתחות כאבים ורגישות לחום וקור בשיניים, ואז רק יש לגלות את הנזק הקיים ולטפל בו.

טיפול שורש אומר כניסה לאזור שמתחת לשן, מה שלרוב נעשה בקידוח דרך השן, ואז ניקוי השורש מן היסוד. הרופא המטפל ינקה את הרקמות הדלקתיות ויוציא את כל הרקמות הפגומות החוצה, כדי לוודא שאין עוד דלקת. לאחר מכן הרופא סותם את החלל שנוצר, כדי לוודא שלא יתרחש זיהום ושלא יחדרו חלקיקי מזון וחיידקים פנימה, ואז הטיפול מסתיים.

חשוב לדעת על הטיפול

מכיוון שיש לחדור לגוף השן בכדי לנקות את השורש, הרי שבטיפולי שורש השן נשארת חלולה, ויש לשקמה. במקרים מסוימים מספיק לבצע סתימה, אך לרוב יש צורך בשחזור נרחב של השן עם חומרים ייחודיים שנועדו במיוחד למלא תפקיד זה של חומר מילוי. דבר זה מוכר ככתר.

יש סוגים רבים של חומרים ותערובות שנועדו למלא תפקיד זה. החומרים בהם ישתמש רופא השיניים שלכם תלויים בעיקר בגודל החלל שיש למלא. בנוסף לחומרים ישנה גם שיטת עבודה, וטכניקה מסוימת לכל מבנה כתר. החומר והטכניקה נבחרים לפי שיקולים רפואיים ואסתטיים, כדי לייצר את המענה הטוב ביותר בנמצא.

לכל רופא שיניים בירושלים, בת"א או בכל מקום אחר תהיה גישה לחומרים השונים, והבחירה צריכה להיעשות לפי שיקולים רפואיים, ולא בהכרח לפי התקציב, שכן במקרה של בריאות השיניים והצלחת הטיפול – אסור להמר.

כעת כשאתם יודעים מעט יותר על טיפול שורש, ומבינים מה מתרחש בטיפול, ההמלצה היא לשמור על בריאות הפה שלכם כמה שיותר. כדאי לוודא דבר ראשון שאתם ניגשים לביקורת תקופתית לפחות פעם או פעמיים בשנה.

מאמרים אחרונים
1
נגישות