המכס על הנעליים ירד, אבל כדאי שתזדרזו

המכס על הנעליים ירד, אבל כדאי שתזדרזו

מדובר במס שמייקר את הנעליים ב-12%. האם ביטולו יגולגל כולו אל הצרכנים?

המשפט "נעליים קונים מהר" מעולם לא היה רלבנטי יותר. בגאווה גדולה חתם היום שר האוצר משה כחלון על הצו לביטול המכס על נעליים תחת הודעה שכותרתה: "לא נשלים עם יוקר המחייה; נמשיך במדיניות הפחתת המכסים" – אלא שמדובר בהוראת שעה בלבד, והיא בתוקף רק עד 31.12.18. 

במילים אחרות, שימו לכם תזכורת לקיץ 2018 ולדצמבר 2018, והצטיידו במלאי של נעלי קיץ וחורף…

המכס על נעליים עומד על 12% – ומעניין יהיה לראות אם הצרכנים אכן יחוו הוזלה של 12% במוצר הזה. 

מבחינת המדינה, מדובר בהפסד הכנסות ממסים בהיקף של כ-188 מיליון שקל.

כשבישר כחלון על הורדת מס הקנייה מהסמארטפונים, מיהרו חברות הסלולר והחנויות הפרטיות להוזיל את המחיר עוד לפני שהצו נכנס לתוקף, וזאת משום שהתחרות בענף הזה עזה מאוד. במקרה של הנעליים, לא בטוח שכל ההפחתה תגולגל לצרכנים.

שני המהלכים, לצד הוספת נקודות הזיכוי להורים לילדים קטנים, הם חלק מהתוכנית שהכריז עליה השר כחלון לאחרונה – נטו משפחה. גם במקרה של נקודות הזיכוי, מדובר בהטבה זמנית שרק אם שר האוצר יביאה לאישור מחודש בסוף 2018 – ימשיכו ההורים ליהנות ממנה.

שר האוצר חתם על הצו לאחר שימוע בכתב שערכה רשות המסים לצורך שמיעת עמדות הציבור ולאחר שממצאי השימוע הובאו בפניו.

כפי שפרסמתי כאן, תוכנית 'משפחה נטו' מבטיחה להוריד מכסים גם מבגדי תינוקות. שימוע בנושא זה כבר התקיים, ובימים אלו מגבשים ברשות המסים ובמשרד האוצר את העמדה המקצועית.

הצו לביטול המכס על נעליים יכנס לתוקפו עם הפרסום ברשומות.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות