בקרוב: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להמתין בתור

בקרוב: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להמתין בתור

החוק לא כולל בתי חולים וקופות חולים ולא חל במקרה שבתור עומד גם אדם עם מוגבלות 

מאחר שאי אפשר לסמוך על רצונם הטוב של אזרחי ישראל, עברה היום בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתבטיח לקשישים שגילם מעל 80 שלא לעמוד בתור.

לפי ההצעה, אזרח ותיק שגילו מעל 80 לא יצטרך להמתין בתור במקומות ציבוריים, כגון המוסד לביטוח לאומי, עיריות, תאגידי מים, דואר, בנק, בית קולנוע, סופרמרקט ועוד.

לצורך כך, רשאי נותן השירות לדרוש מהאזרח הוותיק הצגת תעודה להוכחת גילו. עם זאת, החוק לא יחול על מקומות המציעים טיפולים רפואיים, כמו בתי חולים וקופות חולים, וזאת על מנת לאפשר קדימות בתור לפי מצב בריאותי ולא לפי גיל.

עוד הוחלט כי לאדם עם מוגבלות תינתן קדימות בתור על פני אזרח ותיק.

מדובר בהצעת החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעת חוק פרטית של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני).

לאחרונה עברו בכנסת כמה הצעות חוק שהמשותף לכולן הוא התהייה מדוע בכלל צריך להגיע למצב של חקיקה – כמו למשל מתן תנאים בסיסיים כמו מים וצל למאבטחים, או חובה לשלם לספק תוך זמן סביר מרגע סיום העבודה. 

הצעת חוק זו גם היא מעלה תהייה דומה. יו"ר ועדת העבודה בכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), התייחס לסוגייה: "העיקרון ראוי ולכן אני תומך בחוק, אולם לא כל דבר הדורש מוסר צריך לבוא בחקיקה. אני חושש מפני מתח ועימותים במקומות הציבוריים, אשר עלולים לצאת משליטה, לדוגמה בימי קבלת קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי. יש כל כך הרבה עוולות שקשישים סובלים מהם, האם זה הדבר הדחוף ביותר לטפל בו?".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) תהה בפני נציגי המשרד לשוויון חברתי שנכחו בדיון: "האם קיבלתם פניות מאזרחים ותיקים בטרם ביקשתם לחוקק את החוק? האם הם חשים צורך בחוק כזה?".

ח"כ שמולי אמר בתגובה: "הלוואי והיינו חיים במקום בו היה זה מובן מאליו לתת לאזרחים ותיקים קדימות בתור. לצערי אני סבור שהדור שלי הוא הדור האחרון שקם בפני אנשים מבוגרים באוטובוס".

היועץ המשפטי של המשרד לשוויון חברתי, סורל הרלב, השיב: "החוק הזה הוא כורח המציאות, ונקווה שיעזור בקיבוע נורמה של מתן כבוד לקשישים". 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות