מהיום הלקוחות יכולים לבחור קוד סודי אישי לכרטיסי האשראי - פואנטה

מהיום הלקוחות יכולים לבחור קוד סודי אישי לכרטיסי האשראי

בקרוב נצטרך להזין את הקוד הסודי של כרטיס האשראי בכל פעם שנשלם בחנות. שכחתם את הקוד? כעת תוכלו להחליף את הקוד הסודי ולבחור צירוף שיהיה לכם קל לזכור

החלפת קוד סודי

אם גם אתם מאלה ששוכחים באופן קבוע את הקוד הסודי של כרטיס האשראי ומחפשים שיטות לזכור אותו, אולי תשמחו לדעת שבקרוב תוכלו לבחור את הקוד הסודי בעצמכם – מה שיאפשר לבחור קוד שקל לכם לזכור. החלפת הקוד מתבצעת במכשירי הכספומט. את הקוד אפשר להחליף כמה פעמים שרוצים, ללא תשלום, באופן עצמאי – אך לשם כך יש לדעת מהו הקוד המקורי. במקרה שהלקוח לא יודע מהו הקוד שלו, אפשר לבצע שחזור ראשוני דרך אפליקציית הבנק או חברת האשראי, ולאחר מכן לבחור קוד חדש בהתאמה אישית.

המהלך מתבצע בהנחיית בנק ישראל, כחלק מההיערכות לרפורמת השימוש בכרטיס אשראי. כחלק מהרפורמה, שמטרתה מעבר לתקן תשלומים ששמו תקן EMV, בכל שימוש בכרטיס אשראי מעל סכום מסוים יהיה צורך להקיש את הקוד הסודי (למעט ברכישה טלפונית או באינטרנט). המשמעות היא שלא רק כדי להוציא מזומן בכספומט נצטרך להזין את הקוד, אלא גם בעת התשלום בחנויות – כפי שקורה בחו"ל. הרפורמה רלבנטית רק לכרטיסי אשראי חכמים עם שבב, וכיום רוב הכרטיסים הם כאלה.

למעשה, תהליך המעבר ל-EMV כבר היה צריך להתבצע מזמן, אך בתי העסק לא התלהבו מהשינוי, שמחייב אותם להחליף את המסופים. העלות של החלפת המסופים מושתת על בתי העסק, ולא מדובר בעלות זניחה. נכון ליוני 2019,
רק כ-26% מהמסופים בארץ היו עם טכנולוגיית ה-EMV ורק כ-11% מהעסקאות באשראי עברו דרך מסופים אלה.

אחד הטיעונים נגד המעבר היה שזה יכביד על הלקוחות וייאלץ אותם לזכור את הקוד הסודי. כדי לתת מענה לטיעון הזה, הפיקוח על הבנקים מחייב את כל המנפיקים (בנקים וחברות כרטיסי אשראי) לאפשר ללקוח לשנות, את הקוד הסודי של כרטיס האשראי לכל צירוף 4 ספרות שהוא מעוניין בו. "אני קוראת ללקוחות לבחור בעצמם את הקוד הסודי. זה קל ומשפר את הנוחות", אומרת המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר. "לבתי העסק אני קוראת להצטרף למהפכת התשלום החכם לצורך הפיכת שוק התשלומים לשוק מתקדם יותר".איך מחליפים את הקוד הסודי של כרטיס האשראי?

אפשר להחליף את הקוד בכל הכרטיסים – כרטיסים בנקאיים וכרטיסים חוץ-בנקאיים.

  • כיצד מזהים כרטיס בנקאי? כרטיס חיוב שמונפק על ידי הבנק ניתן לזהות בכך שיש לוגו של הבנק על הכרטיס.
  • כיצד מזהים כרטיס חוץ בנקאי? כרטיס זה הוא כרטיס חיוב שהונפק על ידי חברות כרטיסי האשראי (ישראכרט, כאל ו-MAX) לעיתים בשיתוף עם מועדון צרכנות. בכרטיסים אלו יופיע הלוגו של חברת כרטיסי האשראי או הלוגו של המועדון הצרכני, ללא לוגו של בנק.

השורה התחתונה היא שכל הלקוחות יכולים להחליף את הקוד של הכרטיסים החכמים שברשותם במכשירי הכספומט של הבנקים ברחבי הארץ, בהתאם לסוג הכרטיס שנמצא ברשותו של הלקוח, כרטיס בנקאי או כרטיס חוץ בנקאי, לפי הפירוט בטבלה הבאה:

כרטיסים בנקאיים

סוג הכרטיס

ניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק:

כרטיס של בנק הפועלים   הפועלים
כרטיס של בנק לאומי לאומי
כרטיס של בנק דיסקונט דיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק הבינלאומי הבינלאומי
כרטיס של בנק מזרחי- טפחות מזרחי-טפחות
כרטיס של בנק ירושלים ירושלים
כרטיס של בנק מרכנתיל דיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק יהב יהב
כרטיס של בנק איגוד לאומי
כרטיס של בנק מסד מסד, הבינלאומי

כרטיסים חוץ בנקאיים

סוג הכרטיס

ניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק:

כרטיס של ישראכרט הפועלים
כרטיס של כאל דיסקונט
כרטיס של MAX לאומי

מה זה תקן EMV?

תקן EMV הוא תקן בינלאומי לאבטחת כרטיסי אשראי. התקן מתבסס על טכנולוגיה מתקדמת, שמוטמעת בשבב הקיים על כרטיס האשראי. כדי להשתמש בכרטיס אשראי עם שבב, בעל העסק צריך להחזקת מסוף התומך בתקן בנקודת המכירה.

בבנק ישראל אומרים שאימוץ התקן יצמצם את פוטנציאל ההונאות הקיים בשימוש בכרטיסי חיוב: "מעבר לזה, קידום אמצעי תשלום מתקדמים, שברובם מבוססים על טכנולוגיית ה-EMV וה-Contactless (נגיעה קלה), יאפשרו לעסקים להעניק ללקוחותיהם חוויית תשלום חדשנית ומתקדמת בדומה לנהוג בעולם".

כרטיס חכם
כרטיס אשראי חכם עם שבב

"אימוץ תקן התשלומים המתקדם EMV וביצוע עסקאות חכמות, יקדמו את החדשנות והאפשרות לבצע תשלומים באמצעים כגון ארנקים דיגיטליים, יתמכו בהגברת התחרות וכניסה של שחקנים חדשים לתחום התשלומים בישראל, ויפחיתו את סיכוני הזיוף ושימוש לרעה בכרטיסי החיוב", אומרת המפקחת על הבנקים.

מידע על החלפת קוד סודי ותשובות לשאלות נפוצות נוספות (כגון: מהו תקן EMV, איך אני יודע שיש לי כרטיס "חכם", איך מחליפים קוד סודי בכרטיס, באיזו תדירות ניתן להחליף קוד סודי, האם אני יכול לבחור קוד זהה לכל הכרטיסים שלי ועוד), ניתן למצוא באתר אינטרנט, בכתובת: https://smart-card.org.il או לחפש ברשת "בחירת קוד סודי חדש".

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה

החלפת קוד סודידפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות