קניתם מוצרים במשקל בסופר? ייתכן ששילמתם גם על האריזה

קניתם מוצרים במשקל בסופר? ייתכן ששילמתם גם על האריזה

פשרה בייצוגית מעלה לתודעה סוגיה שרוב הצרכנים אינם ערים לה

אין צרכן שלא קונה בסופר מוצרים במשקל – בין אם גבינות ונקניקים ובין אם מאפים או בשר. התשלום מתבסס כמובן על משקל המוצר, אך פה מתעוררת סוגיה צרכנית שלא תמיד שמים אליה לב: מה עם משקל האריזה? לקוח של רשת מחסני השוק הבחין ביולי 2014 שהרשת אינה מנכה את משקל האריזה, והגיש בקשה לייצוגית (57295-07-14). הוא פנה למעבדה כדי לבודד את משקל האריזות, וגילה שמשקלן נע בין 8.5 גרם ל-53 גרם. נזקו האישי עמד על 75 שקל, והנזק לקבוצה הוערך ב-11.3 מיליון.

הרשת מצדה טענה כי "ככל שהייתה הפרה, היא הייתה נקודתית ובניגוד להנחיות אשר ניתנו לעובדי הרשת". בנוסף נטען כי לחברי הקבוצה כלל לא נגרם נזק וכי התובענה אינה מתאימה להתברר כתובענה ייצוגית.

בסופו של דבר הגיעו הצדדים לפשרה, שלפיה הרשת מתחייבת להתקין משקלים דיגיטליים חכמים שמחייבים הכנסת נתון משקל טרה (ניכוי משקל האריזה) טרם שקילת מזון בתפזורת. למעשה, הרשת טענה באותו שלב שמשקלים כאלה כבר מותקנים בכל הסניפים למעט אחד.
הרשת אף התחייבה לתרום 107,500 שקל לארגוני צדקה או לעמותות (היא רשאית להעניק את התרומה באמצעות תלושי קנייה לחנויותיה).

כאמור, התובעים העריכו את הנזק לקבוצה בכ-11 מיליון שקל, אך השופט, פרופ' עופר גרוסקופף, טען כי סכום התרומה סביר, במיוחד לאור העובדה שהתובע לא יכול להעריך באמת את גובה הנזק שנגרם לצרכנים. השופט אף הוסיף עקיצה קלה, שלפיה "לעיתים מזומנות סכום התביעה הקבוצתי מהווה משאלת לב או משקף דמיון יצירתי ואינו מהווה הערכה כלכלית מבוססת או אינדיקציה להיקף הנזק האמיתי לחברי הקבוצה".

התובע יקבל גמול של 7,500 שקל ועורכי הדין עו"ד אשר אפריאט, עו"ד אסף חרסט ועו"ד אלישע כהן יקבלו 35,000 שקל.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 1

  1. שנים אני עוקבת על הגניבות ברשתות השיווק על השקילה עם האריזה, אפילו הנייר ששוקלים את הגבינה מוסיף 8 גרם, הקופסאות לפחות 25 גרם מוסיפות למשקל, מכל הקונים הרשתות מרוויחות המון! אין להם שום פחד! בכל המחלקות גונבים, מעדניה, ירקות, אטליז, מחלקת דגים. וגם באריזות של הקפואים.

נגישות