רמי לוי נקנס ב-1.5 מיליון שקל בגין פגיעה בזכות ההתארגנות והשביתה של עובדיו

רמי לוי נקנס ב-1.5 מיליון שקל בגין פגיעה בזכות ההתארגנות והשביתה של עובדיו

השופט מתח עליו ביקורת חריפה וקבע שהוא פגע אנושות בהתארגנות העובדים, עד כי מאז לא הצליחה להתאושש. ניסנקורן: "אדם כזה לא ראוי להדליק משואה"

מיליון וחצי שקל – זה הסכום שישלם רמי לוי להסתדרות. מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שהוטל אי פעם בגין פגיעה בהתאגדות.

מדובר בתביעה שהגישה ההסתדרות נגד רמי לוי, שעניינה מהלכים שנקטה רשת רמי לוי נגד עובדיה בשנת 2015, כאשר אלה הקימו ועד דרך ההסתדרות כד להגן על זכויותיהם.

מדובר בעובדי "ביכורי השקמה" – חברה שהעסיקה 180 איש והייתה עד 2015 בבעלות משותפת של רמי לוי ושל חברת ביכורי השדה. במהלך 2015 רכשה רשת רמי לוי את חלקה של קבוצת נטו בחברה, והפכה לבעלת השליטה היחידה בה.

העובדים פנו בנובמבר 2011 להסתדרות כדי להתאגד ולהסדיר את תנאי עבודתם. 140 מתוכם הצטרפו להסתדרות, והיא הכריזה על סכסוך עבודה.

כחלק מהצעדים שנקטה הרשת, היא שלחה לשניים ממובילי ההתארגנות מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים "מן הטעם של התייעלות". בתביעה שהגישה ההסתדרות, מצוין כי כאשר פתחו העובדים בשביתה, רמי לוי פגע בעצם קיומה באמצעות העסקת קבלן שיבצע את העבודה. חמור מכך, לפי כתב התביעה, לוי "בא בדברים עם העובדים השובתחם ואיים עליהם כי יפוטרו. הוא הוסיף איומים אישיים והשמצות שכוונו למארגני ההתארגנות"…

בית הדין לעבודה בבאר שבע, בראשות השופט יוחנן כהן, קבע כי רמי לוי והרשת שבבעלותו פגעו בהתארגנות העובדים באופן קיצוני – תוך פגיעה במובילי ההתארגנות והצרת צעדיהם באופן בוטה.

גובה הפיצוי ההיסטורי נומק בכך שלוי והרשת בבעלותו הסבו פגיעה קשה ואנושה בהתארגנות העובדים הראשונית עד כדי העלמתה. כמו כן, בית הדין מצא כי "העברת פעילות החברה הייתה מהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים של פגיעה בהתארגנות".

בפסק הדין נכתב כך: "לוי והרשת שבבעלותו נקטו ללא הרף בשורת צעדים שנועדו לסכל את מהלך ההתארגנות ולמחוק את קיומו של ארגון העובדים בחברה, ובכך גם למנוע דריסת רגל של ארגון העובדים ברשת כולה.

"הלכה למעשה, הם צלחו בכך לעת עתה. ההתארגנות הייתה בראשית דרכה ואף לא היה עוררין על יציגותה, והיא נפגעה אנושות עד כדי כך שהלכה למעשה אינה פעילה עוד. אלה נסיבות חמורות ביותר המצדיקות פסיקת פיצוי בסכום גבוה ומשמעותי ביותר", נכתב בפסק הדין.

את הסכום צריך רמי לוי לשלם להסתדרות תוך 30 יום.

כזכוור, ביום העצמאות לשנת 2015 הדליק רמי לוי משואה. היום אמר על כך יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "אדם שפגע באופן מכוון בחוק ובזכויות העובדים שלו, לא רק שאינו ראוי להדליק משואה במדינת ישראל, אלא חייב להתנצל על כך בפני העובדים ולשלם ביוקר על מעשיו. החלטת בית הדין להטיל על לוי ועל החברה בבעלותו את הסכום הגבוה ביותר שנפסק במדינת ישראל בגין הפגיעה בהתארגנות, מלמדת על חומרת ההתנהלות שלו ומהווה איתות אזהרה לכל מעסיק שמרגיש מעל החוק".

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות