בגלל הסלפי והאינסטגרם: עלייה בביקוש לניתוחים פלסטיים באף בקרב בני נוער - פואנטה

בגלל הסלפי והאינסטגרם: עלייה בביקוש לניתוחים פלסטיים באף בקרב בני נוער

באיגוד לכירורגיה פלסטית ממליצים להורים לדון עם הילדים לעומק ולצלם אותם במצלמה רגילה ולא בצילום סלפי בסמארטפון. בנוסף, הם חוששים מפנייה למנתחים לא מוסמכים

ניתוחי פלסטי באף

השילוב בין החופש הגדול לבין צילומי הסלפי והשיתוף האינסופי באינסטגרם מביא לעלייה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער. "התופעה בולטת במיוחד השנה בקרב נערות ונערים המבקשים לעשות ניתוח אף, בקרב בנים המבקשים לעשות ניתוח הצמדת אוזניים ובקרב נערים שמבקשים לבצע ניתוח להקטנת החזה אשר יוצר מראה נשי", מספרים באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית.

הנוער הישראלי לא יוצא דופן. לפי נתונים של האגודה האמריקנית לניתוחים פלסטיים, מאז שנת 2000 חל בארה"ב גידול של 137% במספר הניתוחים הפלסטיים, כאשר מי שתורם לגידול החד הזה במספר הניתוחים הם מנותחים צעירים. המדענים מכנים זאת "סנאפצ'אט דיסמורפיה" – כאשר המונח 'דיסמורפיה' מבטא עיסוק מוגזם בפגמים חיצוניים דמיוניים או מינוריים באופן שמביא למצוקה או לפגיעה בתפקוד. כתוצאה מאותה "דיסמורפיית סנאפצ'אט", יותר ויותר צעירים עוברים ניתוחים פלסטיים כדי להיראות כמה שיותר דומים לתמונותיהם המתקבלות לאחר שימוש בפילטרים של הרשתות החברתיות.

במילים אחרות, בני נוער מצלמים את עצמם ולא אוהבים את מה שהם רואים ואת מה שהם משתפים באינסטגרם או בסנאפצ'אט, וכתוצאה מכך רצים לעבור ניתוחים פלסטיים, בעיקר ניתוחי אף. לכן, רופאי האיגוד לכירורגיה פלסטית ממליצים להורים לנהל דיון משפחתי מול המראה או עם תמונות ממצלמה רגילה ולא עם סמארטפון, אשר מגדיל את האף בתמונות סלפי. בנוסף, הם ממליצים להורים לשקול את ההחלטה לעומק עם בני הנוער, לפני שחותמים על טופס ההסכמה.

זוכים בהגרלת ניתוח פלסטי בפייסבוק

באיגוד לכירורגיה פלסטית אף חוששים מפנייה של הלקוחות הצעירים למרכזים רפואיים עלומי שם או מנפילה בפח שטומנים מכונים חסרי הכשרה, אשר מפתים את בני הנוער להגיע אליהם באמצעות הגרלות בפייסבוק או באמצעות מבצעי כסאח חשודים. "מחיר נמוך מאוד צריך לעורר חשד ולהדליק נורה אדומה", מדגישים באיגוד, וקוראים להורים לוודא שבחרו ברופא בעל תואר מומחה בכירורגיה פלסטית, אשר ניתן על ידי משרד הבריאות. וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית.

"חמשת הניתוחים הכי מבוקשים בחופש הגדול של שנת 2019 הם ניתוח אף, שהפך לפופולרי מאוד, ניתוח להקטנת נפח החזה אצל נערים (גינקומסטיה), ניתוח הצמדת אוזניים, הגדלת חזה או תיקון אי סימטריה לנערות וכן שאיבת שומן איזורית במקומות שונים בגוף", אומר ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית." אנו ממליצים להורים לשקול את ההחלטה לעומק יש לוודא שהבנות והבנים חדורי מוטיבציה ורצון באופן עקבי, ואינם מודעים מדחף רגעי. בנוסף, יש לוודא שהם מבינים שהניתוח כרוך בהחלמה ולעיתים גם בכאבים".

מה חשוב לדעת על הניתוחים הפלסטיים הפופולריים בקרב בני נוער:ניתוח פלסטי באף

האף משלים את התפתחותו הפיזיולוגית לקראת גיל 16. רצוי לבצע את הניתוח רק אחר ההגעה לגיל זה. חשוב לדעת כי בצילומי סלפי בסמארטפון האף נראה גדול יותר ולכן מומלץ להורים לנהל את השיחות עם הילד בנושא האף, מול מראה רגילה או תמונות במצלמה רגילה.

הצמדת אוזניים

מומחי האיגוד לכירורגיה פלסטית מדגישים כי על פי חומרת המצב ניתן לשקול לבצע אצל ילדים ובני נוער, בגיל מוקדם מאוד, תוך התחשבות במצב הנפשי. חשוב לדעת שהתפתחות המבנה של האוזניים מסתיימת לקראת 6 ולכן ילד שסובל מאוד ניתן לנתח בגיל זה ואין טעם לחכות ולהעמיק את הפגיעה בדימוי הגוף.

הקטנה או הגדלת חזה לנערות

הפעולה הכירורגית עלולה לשנות את המהלך הטבעי של ההתפתחות הגופנית של החזה. לכן, גם אם ההורים תומכים בניתוח, מומלץ לחכות עוד שנה שנתיים ולבצע את השינוי רק עם תום תהליך הגדילה. מומחי האיגוד לכירורגיה פלסטית מדגישים כי לא מומלץ לבצע לבנות הגדלת חזה לפני גיל 18 ורצוי אף להמתין עד גיל 21, שכן החזה עדיין נמצא בתהליך התפתחות ולא מגיע לגודלו המקסימלי. כאשר נערה מגלה רצון עז להגדיל את החזה לפני גיל 18, ניתן לערוך בדיקות רפואיות ולקבל החלטה מושכלת.

הקטנת חזה לנערים

מומחי האיגוד לכירורגיה פלסטית מדגישים כי את הניתוח הזה מומלץ לבצע החל מגיל 16, גם אם התופעה בולטת בגיל צעיר יותר. במידה שהנער סובל מהשמנת יתר, מומלץ לחכות וללוות בירידה במשקל.

פואנטה

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות