המאבק נגד עמלת הזמנת כרטיסי קולנוע באינטרנט: בתי הקולנוע מציעים "פשרה" שתייקר את הכרטיסים לכולם

המאבק נגד עמלת הזמנת כרטיסי קולנוע באינטרנט: בתי הקולנוע מציעים "פשרה" שתייקר את הכרטיסים לכולם

הפשרה המוצעת: הזמנה תתאפשר ללא תשלום, שמירת מקום (אפילו בקופות) – בתשלום

צילום: אתר pixabay

מה דעתכם להזמין כרטיס לסרט – באינטרנט או בקופות – ללא שום עמלה, אבל בלי מקומות מסומנים? משהו בסגנון טיסת לואו קוסט, שבה אתם משלמים תוספת כדי להבטיח את מקומכם?

את הרעיון ההזוי הזה הציעה השבוע בכנסת כהצעת פשרה מנהלת השיווק של יס פלנט, ליעד קרימברג, כשהיא מקבלת גיבוי גם מנציגי הסינמה סיטי.

ההצעה עלתה במהלך דיון בוועדת הכלכלה, שבה אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שמבטלת את העמלה על הזמנת כרטיסים לקולנוע באינטרנט.

נציגת יס פלנט אמרה כי רכישת כרטיס באינטרנט מאפשרת להגיע מהבית ישר למקום שמור באולם, מבלי לעבור בקופה – ועל הנחות הזו נגבית עמלה. "אנחנו מוכנים לאפשר ללקוח לקנות, גם בקופה וגם באינטרנט, כרטיס ללא שמירת מקום ואם הוא ירצה שמירת מקום הוא יצטרך לשלם על כך גם בקופה וגם באינטרנט", אמרה, והקבילה את המודל הזה למודל של טיסות הלואו קוסט. 

סמנכ"ל השיווק הבינלאומי של סינמה סיטי, אילה שפירא, אף ציינה כי היום 65% מהלקוחות קונים כרטיסים בקופה וההצעה תאפשר לצרכן לבחור אם לחסוך את שירות הנוחות או לא.

כאמור, ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אישרה בסופו של דבר לקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על גביית עמלה בעסקאות שמבוצעות באינטרנט.

לפי ההצעה, לא ניתן יהיה לגבות עמלה בהזמנה באינטרנט שאינה נגבית בעסקה פרונטלית.

שימו לב כי ההצעה לא מתייחסת רק לבתי הקולנוע, אך לדברי המציעה, הדבר נהוג בעיקר ברכישת כרטיסי קולנוע באינטרנט.

כאשר עלתה הצעת ה"פשרה", תגובתם של כבל וזנדברג הייתה מן הסתם נחרצת: "אתם מוכנים להרע את השירות לכל הציבור ולו רק בשביל להמשיך לגבות את העמלה הזו, שבמאה ה-21 ללא ספק עבר זמנה ובטל קורבנה", אמרה זנדברג.

היו"ר כבל הזהיר כי הצעה כזו יכולה להוביל לכך שעוד גופים יאמצו אותה.

נציגי בתי הקולנוע לא נסוגו. קרימברג אמרה בתגובה כי אם הצעת החוק תעבור אז היא תפגע בצרכנים כי המחיר שכולם משלמים יעלה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), שכבר ניסה בעבר להעלות הצעות חוק דומות כמה פעמים, הציע לנציגי בתי הקולנוע לשקול הידברות בלב פתוח ובנפש חפצה, אבל כמו שגם עלה בדיונים קודמים – מבחינת בעלי בתי הקולנוע בארץ מדובר בפגיעה רצינית בהכנסות. 

מנכ"ל סינמה סיטי, אבי אדרי, אמר כי העמלה קיימת בעל העולם ולא מדובר בישראבלוף "אנחנו חלק מתעשייה בינלאומית שמתנהלת בצורה הזו, המודל העסקי שלנו בנוי על זה ואם לא נוכל לקחת את העמלה הזו נהיה בחיסרון. אנחנו לא מסוגלים להתמודד עם המפיצים הגדולים כמו דיסני והאחים וורנר", אמר.

והיכן היו נציגי הצרכנים? ראש הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מיכאל אטלן, אמר כי הרשות כבר הגדירה את ההתנהלות הזו כסחר לא הוגן, אולם לא הצליחה לקדם את ההצעה בממשלה כי לא הייתה בטוחה שזה יביא להורדת מחירים.

כבל לא נבהל מהאיום שהמחירים לצרכנים יעלו: הוסיף כי אין הצעת חוק שלא נשמע בה איום שהיא תביא לעלייה דרמטית של המחירים, ולמרות זאת אין בכוונתו לאפשר מצב של פריצת הסכר כך שמחר חברות נוספות יגבו עמלות בעסקאות באינטרנט.

בסיכום הישיבה הוא אמר כי הוא מקווה שבין הקריאה הראשונה לקריאה שנייה ושלישית תימצא פשרה ראויה. 

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות