בקרוב: דמי הלידה יחושבו לפי ששת החודשים שלפני הלידה

בקרוב: דמי הלידה יחושבו לפי ששת החודשים שלפני הלידה

לפי החוק הנוכחי, החישוב מבוצע לפי שלושת החודשים שקדמו ליום הקובע, וכתוצאה מכך נפגעות לא מעט נשים

אם לא יהיו הפתעות, בקרוב תאושר הצעת חוק שלפיה דמי הלידה יחושבו לפי ששת החודשים שקדמו ליום הלידה, או לפי שלושת החודשים האחרונים – הגבוה מביניהם. זאת, בניגוד למצב היום, שבו מחושבים דמי הלידה לפי שלושת החודשים האחרונים בלבד. הצעת החוק אושרה היום בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית, וכעת היא תגיע להצבעה במליאה.

את ההצעה יזמו חברות הכנסת טלי פלסקוב (כולנו) ותמר זנדברג (מרצ). בדברי ההסבר להצעה נכתב: "פעמים רבות נשים הרות נאלצות להעדר מהעבודה בחודשים האחרונים להריונן, בשל מצב פיזי ובריאותי. כתוצאה מכך, הן עובדות פחות ושכרן נפגע. הדבר בולט במיוחד בקרב עובדות שעתיות,  אשר רובן עובדות במקצועות שוחקים, לרבות עובדות קבלן, ונאלצות להוריד במספר שעות העבודה בשבועות האחרונים להריון בגלל קשיים פיזיים".

מאחורי הצעת החוק עומדת ההבנה כי דווקא בחודשי ההריון האחרונים קורה שנשים נעדרות יותר, ולכן במידה שהשכר שלהן אינו גלובלי – הן נפגעות מחישוב דמי הלידה לפי שלושת החודשים האחרונים בלבד. לדברי ח"כ זנדברג, יש בשינוי הזה תיקון עוול שעבור נשים מסוימות הוא עוול גדול: "לעתים אלה דווקא עובדות מוחלשות, שעד כה נפגעו פעמיים: פעם אחת כי המשרה שלהם לא קבועה ופעם שנייה בשל הפגיעה בדמי הלידה".

שלושה חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים, וכאמור, היא תועלה למליאה לקריאה שנייה ושלישית.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות