סוף שבוע ארוך? בממשלה מדברים כעת רק על 4 בשנה. חבר הכנסת אלי כהן דורש 6 לפחות

סוף שבוע ארוך? בממשלה מדברים כעת רק על 4 בשנה. חבר הכנסת אלי כהן דורש 6 לפחות

הנושא יגיע לוועדת העבודה של הכנסת להמשך חקיקה כבר במושב הנוכחי

מה אתם אומרים על סוף שבוע ארוך? אם בעבר זה נשמע כמו פנטזיה, היום המהלך הזה הולך ומתקדם, אם כי עדיין במתכונת מאוד מצומצמת. את היוזמה התחיל לגלגל כבר לפני כמה שנים השר לשעבר סילבן שלום, ובממשלה הנוכחית הוא מקודם על-ידי חבר הכנסת אלי כהן (כולנו), העומד בראש ועדת הרפורמות. הצעת החוק המקורית שלו דיברה על 12 סופי שבוע ארוכים בשנה, אך לאורך החודשים האחרונים הופעלו לא מעט לחצים והתנהל מו"מ בינו לבין התעשיינים – שכמובן לא תומכים בעניין. כעת עומדת הצעת החוק שלו על 6 סופי שבוע ארוכים בחודש, ואילו אתמול המליצה ועדת המנכ"לים לממשלה על 4 סופי שבוע ארוכים בלבד. מדובר במנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר. בעוד שהוועדה הציעה את ההצעה הכמעט מגוחכת הזאת, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן דורש משמעותית מעבר לכך – משום שהוא דורש לקצר את שבוע העבודה מ-43 ל-40 שעות, כמקובל במדינות ה-OECD.

ואכן, המספר הגבוה של שעות העבודה בארץ הוא העומד גם מאחורי ההצעה המקורית של ח"כ כהן. לדבריו, העובד הישראלי עובד כ 43 שעות שבועיות, בעוד שבמדינות ה-OECD עובדים רק 40 שעות בשבוע ואף פחות מכך: "מלבד הפגיעה ברווחת העובדים וביכולתם לאזן בין העבודה לבין המשפחה והחיים ה פרטיים, יש לכך גם השפעה שלילית על פריון העבודה בישראל, שנחשב לאחד מן הנמוכים במדינות ה-OECD. במדינות כדוגמת ארה"ב וגרמניה בהן שעות העבודה הן בין 38-40 שעות, רמת הפריון גבוהה משמעותית".

ומה עם השכר למי שכן יצטרך לעבוד? לפי ההצעה, הוא יהיה בשיעור של 125%-150% מהשכר המקורי. 

 במסגרת החקיקה יוגדרו אילו עסקים ייפתחו בימי ראשון, כשהדגש יהיה על עסקים בתחום המסחר, התיירות, הפנאי והתרבות, וכן תפעל תחבורה ציבורית.

 כעת צריכה ההצעה לעבור לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ושם – כך אומרים בלשכת ח"כ כהן – הוא יעמוד על כך שהמספר יעלה חזרה ל-6 סופי שבוע בשנה. לדבריו, "המעבר לסופ"ש ארוך ישנה דרמטית את מאפייני העבודה וטומן בחובו תועלות רבות, ביניהן צמצום שחיקת העובד, הגברת האיזון בין חיי המשפחה לחיי העבודה, שיפור איכות החיים של הפרט, תרומה לענפים כלכליים כדוגמת המסחר והתיירות וסנכרון ימי החופשה של התלמידים מול ימי העבודה של ההורים". 

סוגייה זו של ימי החופש של הילדים אכן מצריכה חידוד – לפי הצעת החוק, ימי החופשה יתווספו בתיאום עם שנת הלימודים, כך שמספר ימי הלימוד של התלמידים יוותר ללא שינוי.

היוזמה זוכה לתמיכה רחבה בקשת הפוליטית ובקרב בכירי המשק. ראש הממשלה נתן את ברכתו, ושר האוצר משה כחלון ושר התיירות יריב לוין הביעו את תמיכתם הפומבית ותמכו בו בוועדת השרים לחקיקה. גם בציבור הדתי מביעים תמיכה. 

ארגונים עסקיים לרבות איגוד לשכות המסחר בראשות עו"ד אוריאל לין והתאחדות המלונות בראשות אלי גונן הביעו את תמיכתם במהלך, כאשר בד בבד בימים אלו, במסגרת השולחן העגול נבחנים עם התעשיינים צעדים שיתמכו בהגברת הצמיחה והעלאת הפריון.

כאמור, בד בבד, בימים אלו מוביל יו"ר ההסתדרות, מר אבי ניסנקורן, את קיצור שעות העבודה מ- 43 שעות שבועיות ל- 40 שעות שבועיות, כשבמדינות ה-OECD יש גם כאלה שבהן שבוע העבודה עומד על 35 שעות בלבד. תוספת סופי השבוע הארוכים תקצר את שעות העבודה מ-43 שעות שבועיות ל-42, כך שגם לאחר החקיקה היקף שעות העבודה בישראל יהיה מתחת לרף של מדינות אלו.

לאחר אישור הממשלה, תעבור החקיקה לועדת העבודה והרווחה לניסוח סופי.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות