זהירות משידות MALM של איקאה. הרשת תשלם 50 מיליון דולר למשפחות שילדיהן הקטנים נמחצו למוות משידות שנפלו עליהם

זהירות משידות MALM של איקאה. הרשת תשלם 50 מיליון דולר למשפחות שילדיהן הקטנים נמחצו למוות משידות שנפלו עליהם

מדובר בשלוש טרגדיות שונות שאירעו בארצות הברית. איקאה ביצעה ריקול לשידות רק ביוני האחרון, למרות שכבר שנה קודם ידעה שהן לא יציבות

בימים האחרונים נודע שאיקאה תשלם 50 מיליון דולר להורים שבניהם נמחצו למוות מהשידות שלה – אם תאושר הפשרה הזאת בבית משפט אמריקני. בנוסף, איקאה תתרום 150,000 דולר לשלושה בתי חולים, ו-100,000 דולר לקרן שיין, שעוסקת בקידום בטיחות ילדים. הפשרה הושגה לאחר שההורים האשימו את איקאה כי ידעה שהשידות אינן יציבות, ואילו איקאה טענה שההורים היו צריכים לייצב אותן ולהצמידן לקיר. סכום הפיצוי הוא מהגבוהים שניתנו אי פעם בנסיבות דומות.

בעיניי, יש הרבה שאלות קשות שצריכות להישאל, ולא במקרה פרסמתי כאן לפני כמה חודשים כתבה שסוקרת את תופעת החזרת המוצרים המסוכנים שמאפיינת את איקאה.

ביוני האחרון, לפני ארבעה חודשים, הוציאה איקאה הודעת ריקול לשידות MALM ואף הפסיקה לשווקן – זאת במעורבות של הוועדה האמריקנית לבטיחות מוצרים. אלא שגם איקאה וגם ועדת הבטיחות האמריקנית ידעו שהשידות הללו מסוכנות הרבה לפני שהוציאו את הודעת הריקול ביוני 2016. למעשה שנה קודם לכן, ביוני 2015 הן קראו ללקוחות שרכשו שידות MALM לבוא ולקבל חינם ערכות להצמדת השידות לקיר, בעקבות שני מקרי מוות מחרידים של פעוטות בני שנתיים, אשר נמחצו למוות מהשידה הלא יציבה.

מדובר במיליוני שידות שנמצאות במיליוני בתים – כך שאפשר היה להניח שלא כל אותם מיליוני לקוחות איקאה היו ערים להודעה ולטרגדיות שאירעו. וכך, לאחר ההודעה הזאת התרחשה טרגדיה נוספת אצל משפחה אחרת שכנראה לא ידעה על הסכנה שבשידה הלא יציבה – ולא הצמידה אותה לקיר. עוד הורים איבדו את בנם בן השנתיים.

בעקבות הסיפורים הללו, נודע לוועדה על מקרה נוסף של פעוט שנהרג כבר ב-2011 משידה של איקאה שנפלה עליו. אגב, מעבר למקרי המוות המחרידים, היו כמובן מקרים לא מעטים של פציעות. ועדת הבטיחות דיווחה לאיקאה על 41 התהפכויות של שידות MALM – שגרמו לפציעתם של 17 ילדים בני כשנה וחצי עד 10. בכל המקרים הללו מדובר בשידות שלא הוצמדו לקיר.

הודעת הריקול האחרונה התייחסה לארה"ב ולקנדה וכללה כ-29 מיליון שידות MALM בגדלים שונים, לילדים ולמבוגרים, המכילות 3,4,5 ו-6 מגירות. שידות כאלה נמכרו גם בארץ, ואם יש ברשותכם שידה כזאת – עליכם לוודא שהיא מוצמדת היטב לקיר.

גם היום נמכרות שידות MALM באיקאה בארץ, אך באתר הישראלי אין לגביהן שום הודעה וייתכן שהן נבדקו ונמצאו יציבות. עם זאת, מי שמתכנן לקנות שידה כזאת, מוטב שיברר מבעוד מועד.

כידוע, מקרים של מוצרים מסוכנים באיקאה אינם חדשים, ובכל כמה חודשים מתפרסמת הודעה על מוצר כזה או אחר. כרגע באתר איקאה מופיעה הודעת ריקול על גלימת עטלף שעלולה לפצוע את הילד והודעה על מנורות שעלולות לגרום סכנת התחשמלות.

מנורות GOTHEM של איקאה: הרשת קוראת להפסיק את השימוש ולהחזירן לקבלת החזר כספי

גלימת עטלף LATTJO באיקאה: הרשת מבקשת להימנע משימוש במוצר ולהחזירו לחנויות

לקריאה נוספת מומלץ מאוד להיכנס לכתבה שפרסמתי כאן לפני כמה חודשים, על שורת המוצרים המסוכנים שמשווקת ענקית הריהוט הגדולה בעולם.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות