קפצתי לראות את המחירים ואת איכות הירקות והפירות בשוק החקלאי הנודד פארמוביל, ונחשו מה...

קפצתי לראות את המחירים ואת איכות הירקות והפירות בשוק החקלאי הנודד פארמוביל, ונחשו מה…

פארמוביל, השוק הנודד שמוביל ברק אומגה, מציע ירקות ופירות באיכות מצוינת ובמחירים מצוינים לא פחות. קבלו טעימה

צילום: דפנה הראל כפיר

חכם סיני זקן אמר פעם "אין כמו מראה עיניים". אולי הוא לא זקן ואולי סיני, אבל חכם הוא היה. באמת אין כמו מראה עיניים.

אתמול נסעתי לראות במו עיניי את השוק החקלאי הנודד פארמוביל. כפי שפרסמתי כאן, מדובר ביוזמה של אדם אחד עם חזון גדול – החקלאי ברק אומגה, אשר יזם והוביל את מחאת הפלפלים ומאז מנסה בכל דרך להציל את החקלאות בישראל ולאפשר לחקלאים להרוויח בכבוד – תוך שהצרכנים משלמים מחירים הוגנים.

פארמוביל הוא קואפרטיב של חקלאים, והרעיון הוא שוק נייד שמגיע במשאיות למקומות שונים בארץ – כאשר יש נקודות קבועות שאליהן הוא מגיע בכל שבוע.

העיר הראשונה שהצטרפה למיזם היא ראשון לציון. אתמול ביקרתי בנקודת המכירה של פארמוביל בשכונת נווה ים, וראיתי מקרוב כיצד חזון הופך למציאות.

עוד לפני שברק וחבריו הספיקו לסיים להתארגן ולחבר לחשמל את הקופות – הגיעו הלקוחות וקנו מכל הבא ליד: מלפפונים, עגבניות, מלון, אבטיח, בצל, ברוקולי, בטטה, תירס, חצילים, קישואים, פטריות, אגסים, תפוחים… הכול מכל וכל. 

המחזה היה משובב נפש: סחורה חקלאית טרייה שנקטפה ונארזה באותו בוקר, מגיעה היישר לידי הצרכנים ללא פערי תיווך, ללא אחסון ממושך שפוגע באיכותה, ובעיקר – במחירים הוגנים שמצליחים להשאיר גם את החקלאים וגם את הצרכנים מרוצים.

הנה כמה דוגמאות:

פלפל אדום: מארז של ק"ג פלוס – 8 שקלים.

בטטה: מארז של ק"ג פלוס – 8 שקלים.

תפוחי עץ: מארז של ק"ג פלוס – 8 שקלים.

מלפפונים: מארז של ק"ג פלוס – 4 שקלים.

תפוזים: מארז של ק"ג – 5 שקלים.

אפרסמונים: מארז של 1.3 ק"ג – 10 שקלים.

אבוקדו: 9 שקלים ל-1.1 ק"ג (4 יחידות).

בשורה התחתונה, אם אתם מגיעים לראשון לציון באחד מימות השבוע – בואו לפארמוביל.

המשאית מגיעה בכל יום למתנ"ס אחר בעיר, ובימי שישי לתחנת הדלק סונול עטרת.

את כל הפרטים אפשר למצוא בעמוד הפייסבוק של פארמוביל.

חזון שמשנה מציאות

רוב החקלאים ורוב הצרכנים מתלוננים על מחירי הירקות והפירות – אך ממשיכים לקנות ברשתות השיווק.

לא קל לשנות מציאות – ובמיוחד כאשר מי שמעצב אותה הן רשתות המזון, אבל מיזם פארמוביל מוכיח שאפשר אחרת, ושצרכנים וחקלאים יכולים וצריכים לשתף פעולה למען האינטרס המשותף של ירקות ופירות במחירים הוגנים.

ומילה אחת נוספת על ברק אומגה. מדובר באדם מרשים, איש עבודה חדור אמונה בצדקת הדרך ובערכים של ציונות, איש של חזון ושל עשייה.

אי אפשר שלא להתרשם מהפרויקט העצום הזה שהוא מוביל עם שותפים נאמנים, במיוחד לאור הקשיים שהוא נתקל בהם, התנגדות מצד חלק מהחקלאים עצמם וגם אתגרים לוגיסטיים של שינוע, הובלה, אריזה, מיתוג ועוד.

חקלאי בודד מהערבה שלא חדל לחשוב על דרכים לחולל שינוי במערכת היחסים המעוותת שרומסת את החקלאים, וגם לא מסתפק בדיבורים, אלא מוציא את החזון מהכוח אל הפועל. שאפו. 

קראו עוד כתבות באתר פואנטה

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות