לא רק שוטרים - בקרוב פקחי עירייה יקנסו רוכבי אופניים חשמליים

לא רק שוטרים – בקרוב פקחי עירייה יקנסו רוכבי אופניים חשמליים

זהירות, בסמכותם גם להוציא אוויר מהגלגלים ולנקוט צעדים נוספים

צילום: דפנה הראל כפיר

אם אתם או ילדיכם נוהגים לנסוע באופניים חשמליים או בקורקינט בניגוד לחוק – בקרוב יוכלו גם פקחי עירייה לקנוס או להוציא לכם את האוויר מהגלגלים.

מדובר בהצעת חוק שמתגלגלת כבר למעלה משנה, ואתמול עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

באילו סוגי עבירות מדובר? רכיבה על מדרכה, נסיעה ברמזור אדום, נסיעה נגד כיוון התנועה, שימוש בטלפון נייד בעת רכיבה וכן הפרעה להולכי רגל במעבר חצייה. על העבירות המוגדרות חמורות ניתנים קנסות של 100-1,000 שקל.

בינתיים, ממשיכים האופניים החשמליים להתגלגל באין  מפריע גם במקומות שבהם אסורה נסיעתם, תוך סיכון הולכי הרגל וסיכון הרוכבים עצמם. בשנת 2015, למשל, נפגעו 1,473 בני אדם מאופניים חשמליים שנסעו על המדרכה. לאור העובדה שמשטרת ישראל מתקשה להתמודד אפילו עם מכוניות, מבקשים במסגרת הצעת החוק לאפשר גם לפקחי עירייה להיות מעורבים באכיפת עבירות תנועה, וכפי שפרסמתי כאן – בתל אביב האכיפה הזאת כבר החלה.

הצעת החוק מסמיכה את הפקחים לאכוף עבירות תעבורה של נהגי אופניים חשמליים, קורקינטים ודומיהם, ובין היתר, מאפשרת לפקח להוציא את האוויר ואת השסתומים מהצמיגים ולתפוס או להרחיק את כלי הרכב.

בעיריית תל אביב העלו הילוך

החודש כבר החלה עיריית תל אביב להתריע בפני עברייני תנועה – כשמדיניות ההתרעות תימשך גם בחודש יולי, והחל מאוגוסט האכיפה תוגבר. הקנסות שיוטלו על מפרי החוק ינועו בין 100 ל-1000 שקל.

האכיפה תבוצע במדרכות, בשביל אופניים, בנתיב שסומן כשביל אופניים, באזור שהנסיעה בו הוגבלה למהירות מירבית של 30 קמ"ש (אזור מיתון תנועה), בשביל המיועד להולכי רגל וסומן בתמרור וכן במעברי חצייה.

מה אסור, מה מותר ומה כרוך בקנס?

  • אסור לנסוע על המדרכה ברחוב שיש בו שביל אופניים. האיסור חל על כל סוגי המשתמשים (אופניים רגילים וחשמליים, וכן קורקינט ממונע).
  • לרוכבי אופניים חשמליים אסור לנסוע על המדרכה ברחוב המוגדר "ממותן תנועה", גם אם אין שביל אופניים. ילדים מתחת לגיל 16 רשאים לנסוע ברחוב זה על אופניים רגילים על המדרכה.
  •  אסור לחצות את הכביש במעבר חצייה תוך כדי רכיבה. החצייה מותרת להולך רגל רק בהובלה של האופניים (רגילים וחשמליים) או של הקורקינט (רגיל וחשמלי).
  • אסור להולכי רגיל ללכת על נתיב המיועד לאופניים.

 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות