האגרה על התביעות הייצוגיות: עמותות יוצאות נגד השרה שקד

האגרה על התביעות הייצוגיות: עמותות יוצאות נגד השרה שקד

אדם טבע ודין וקו לעובד: "הפתרון להגשת תביעות סרק אינו ענישה קולקטיבית. נשקול עתירה לבג"צ"

"אין זה סוד שתאגידי ענק במשק (ובכללם אלה שהתלוננו בפנייך) רואים בתובענה הייצוגית מכשול כבד בפני מקסום רווחיהם על חשבון זכויות הציבור, ומעוניינים בביטולו של חוק תביעות ייצוגיות. הם אלה המבקשים לעשות "כסף קל" באמצעות הטעיית הציבור" – כך כותבות לשרת המשפטים איילת שקד העמותות "אדם, טבע ודין" ו"קו לעובד" במכתב חריף שנשלח אליה בשל כוונתה להטיל אגרות עתק שערורייתיות של 62,500 שקל ו-50,000 שקל על מגישי תביעות ייצוגיות.

העמותות רואות בכוונתה של שקד מכה אנושה לתביעות הייצוגיות – וזאת למרות שהשרה מתכננת לפטור עמותות מתשלום האגרה. "העמותות לא יכולות לשאת בכל הנטל, שהרי כל תביעה נמשכת שנים. אגרה בסכום של 62,500 שקל זה קצת כמו להשתמש באנטיביוטיקה – זה מחסל גם את החיידקים הרעים וגם את החיידקים הטובים", מסביר ל"פואנטה" היועץ המשפטי של עמותת אדם, טבע ודין, עו"ד אלי בן ארי. "ככל שהחברה גדולה יותר, כך היא תהיה יותר מאושרת מהאגרות האלה, משום שפשוט לא יוגשו נגדה תביעות ייצוגיות. הרי לא מגישים תביעות כאלה נגד חנות מכולת, אלא נגד חברות גדולות שפוגעות בצרכנים רבים".

שתי העמותות, בשיתוף משרד עורכי דין מיכאל בך ושות' שמייצג תובעים בתביעות ייצוגיות, שלחו מכתב דומה גם לשר האוצר משה כחלון.

במכתב הם מפרטים את עוצמת הפגיעה באזרח הקטן אל מול עוצמת התועלת שתצמח לתאגידים וחברות גדולות, ואף משיבים לטענות של השרה, שלפיהן עורכי הדין מנצלים לרעה את הייצוגיות כדי להרוויח הרבה כסף: "אין לכחד שקיימים מקרים בהם מנוצל כלי זה לרעה כאשר מוגשות תביעות סרק, אך בכל הכבוד, הפתרון למקרים אלה אינו באמצעות "ענישה קולקטיבית" וגדיעת הענף של תובענות ייצוגיות, אלא בהשתת הוצאות נכבדות על התובעים במקרים שכאלה – הן לטובת הנתבעים והן לאוצר המדינה, כאשר ניתן לעגן את הקריטריונים ואת גובה ההוצאות בחוק".

בנוסף לנימוקים הללו, נשענות העמותות גם על טענה משפטית, שלפיה תקנות אינן יכולות לסתור חוק, ותקנה שכופה אגרת עתק מסוג זה מביאה בעצם לסיכול מטרתו של החוק העיקרי.

מאז שנודע דבר האגרות – הנושא מסעיר את כל מי שמבין את חומרת הפגיעה באזרח הקטן, ולא מדובר רק בצרכנים אלא גם בעובדים שנפגעים ממקומות עבודה, אזרחים שנפגעים ממחדלים סביבתיים של מפעלים וחברות ועוד.במכתבים, שנשלחו בתחילת השבוע, מבקשים נציגי העמותות ועורכי הדין להיפגש עם השר כחלון ועם השרה שקד. הפנייה לשר כחלון נובעת מהעובדה שמדובר במהלך שמצריך גביית כסף ולכן יש בידי שר האוצר להתערב.

בסיומו של המכתב לשרה מדגישים עו"ד מיכאל בך והעמותות כי לא יהססו לנקוט הליך שיידרש, לרבות עתירה לבג"צ, במקרה שהליך התקנת התקנות יקודם במתכונתו הנוכחית.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות