אולי גם אתם זכאים לקבל נתח מ-25 מיליון שקל שתנובה תחזיר לצרכנים? - פואנטה
קנס הסדר כובל תנובה

אולי גם אתם זכאים לקבל נתח מ-25 מיליון שקל שתנובה תחזיר לצרכנים?

תנובה דאגה שרשתות המזון יעלו מחירים ולא יציעו מבצעים, הצרכנים שילמו ביוקר, ולאחר חקירה של 6 שנים – מגיע הקנס

קניתם במגה או בשופרסל מוצרים של תנובה? ייתכן שבחודשיים הקרובים תראו בכרטיס האשראי שלכם החזר כספי.

הסיבה היא שתנובה חויבה לשלם פיצוי של 25 מיליון שקל לצרכנים, לאחר שהודתה בקיום הסדרים כובלים. למה הכוונה?

בשנים 2008-2011 (לפני פרוץ מחאת הקוטג’), תנובה הגיעה להסדרים עם שופרסל ועם מגה שהשתיים יעלו את המחירים לצרכנים. הסיכום עם מגה היה ביחס למרבית מוצרי הגבינה הצהובה של תנובה ולמספר מוצרים אחרים. הסיכום עם שופרסל התייחס למוצרי מאמא עוף, סנפרוסט ומעדנות – אשר שייכים כולם לתנובה.חוץ משני ההסדרים הללו, תנובה הודתה שהייתה צד להסדר נוסף, שבמסגרתו ביקשה מרשתות שופרסל ומגה לערוך מבצע אחיד על מוצרי גבינה לבנה 250 גר’ של שלוש ספקיות החלב הגדולות (תנובה, שטראוס וטרה) לקראת חג שבועות 2011, כך שלא תתקיים תחרות מבצעים בין הספקיות. הרשתות נענו להצעה וביצעו מבצעים אחידים לכל הספקיות על המוצר.

נזכיר שוב, כל המהלכים הללו שגרמו לפגיעה קשה בתחרות וגרמו לצרכנים לשלם סכומים גבוהים על מוצרי תנובה, אירעו לפני מחאת הקוטג’ – והקנס שהוטל על תנובה היום מהווה במידה מסוימת אישור לכך שתחושות הצרכנים כי הקוטג’ יקר מדי היו מעוגנות במציאות. הקוטג’ היה אז סמל ליוקר המחיה ולמחירים הגבוהים של מוצרי המזון, ולא בכדי תנובה עמדה במוקד המחאה.

מנכ”ל תנובה לשעבר ישלם מכיסו 75,000 שקל

החקירה נגד תנובה ברשות ההגבלים העסקיים החלה ב-16.7.12, ובמהלכה נחקרו חשדות להסדרים כובלים ולהפרות צו הספקים. כעת, כעבור 6 שנים, תנובה נענשת – ולא רק כחברה.

גם מי שכיהן אז כמנכ”ל החברה, אריק שור, נקנס, ולצדו ארז וולף, מי שכיהן אז כמנהל חטיבת המכירות וכיום הוא מנכ”ל מחלבות גד.

אגב, קנס של 25 מיליון שקל הוא הקנס הגבוה ביותר שניתן על התנהלות כזו של חברה מסחרית, אבל מן הסתם, עבור חברה כמו תנובה לא מדובר בקנס כבד מאוד.

מי יקבל החזר כספי מתנובה?

במסגרת הצו המוסכם שנתן השופט עודד שחם, תנובה תשלם את הפיצוי ישירות לצרכנים באמצעות זיכוי בכרטיסי האשראי. הזיכוי יועבר אוטומטית ללקוחות שרכשו ברשתות מגה ושופרסל בספטמבר 2017.

השופט שחם מבית הדין להגבלים עסקיים ציין כי אישור הצו נעשה על סמך שיקולים רבים, וביניהם העובדה כי זהו הסכום הגבוה ביותר ששולם ע”י מפר בודד על הפרת חוק ההגבלים העסקיים.

הודאתה של תנובה צפויה להקל על הגשת תובענות ייצוגיות בנוגע להפרות החוק מצדה.

קראו עוד כתבות מעניינות באתר חדשות הצרכנות פואנטה:תגובות: 0

נגישות