כחלון הכריז על "נטו הוזלות" - ביטול מיסים על מאות מוצרים, אבל רק עד סוף 2018

כחלון הכריז על "נטו הוזלות" – ביטול מיסים על מאות מוצרים, אבל רק עד סוף 2018

אם אכן יגולגלו כל הורדות המסים אל הצרכנים, הם יחושו בירידה שתנוע בין 6% ל-30% במחירי המוצרים השונים – תלוי מה הם יקנו. אלא שכאמור, לביטול המסים יש תאריך תפוגה

מתוך מצגת משרד האוצר, דצמבר 2017

בצירוף זמנים מקרי, בדיוק כאשר ראש הממשלה נתניהו בחו"ל ולא יכול לגנוב לו את הקרדיט, כינס היום שר האוצר משה כחלון מסיבת עיתונאים בהתראה קצרה והכריז בה על תוכניתו החדשה – "נטו הוזלות", שמהווה המשך לתוכניתו "נטו משפחה".

שתי התוכניות הללו, אגב, כוללות הורדות מסים והטבות שיהיו בתוקף רק למשך השנה הקרובה, כלומר, סוף 2018, אלא אם כן יימצא להן מקור תקציבי להמשך, ואת הנקודה הזאת חשוב להדגיש.

תוכנית "נטו הוזלות" כוללת ביטול מסי קנייה ומכסים שמדינת ישראל למעשה מטילה לשווא ובכך גורמת בעצמה ליוקר המחיה.

מדובר במסים על מוצרי אלקטרוניקה, צעצועים, בגדים, מוצרי טיפוח ועוד.

כך, אותם מסים ומכסים עולים לצרכנים הישראלים 800 מיליון שקל בשנה שמתגלגלים מכיסיהם אל קופת המדינה בלי שום הצדקה, משום שאין בהם כדי להגן על תעשייה מקומית. ביטולם של המסים, אם כך, הוא לא מתנה לצרכנים אלא תיקונו של עוול.

הצרכנים לא יחושו את ההוזלות במלואן באופן מיידי. ביטול מס הקנייה יחול אמנם עם פרסום הצו ברשומות בתוך ימים ספורים, אך ביטול המכס יתבצע לאחר שיתקיים הליך שימוע.

השר כחלון ציין שהתוכנית גובשה בשיתוף אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, וכי היא מבטלת כרבע מכלל המכסים התעשייתיים אשר קיימים כיום בישראל – מה שמעורר את התהייה כמה עוד מסים ומכסים מיותרים משלמים הצרכנים הישראלים לשווא.  

אז כמה מס אנחנו משלמים על המוצרים השונים ובכמה הוא יירד? 

מוצרי אלקטרוניקה בידורית

אילו מוצרים? טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד.

מס הקנייה כיום: 10%-30% על מוצרי אלקטרוניקה ובידורית.

המס לאחר הפחתה: 0%.

מוצרי חשמל

אילו מוצרים? מקררים, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון, מסחטות לפירות וירקות.

המכס כיום: 12% על מרבית מוצרי החשמל.

המכס לאחר ההפחתה: 0%.

נורות ותאורה

אילו מוצרים? מנורות, נברשות ומתאמי תאורה.

בעקבות תכנית "נטו הוזלות": יבוטלו המכסים עלוהם יופחתו ל-0%.

המס כיום: 8%-12% על מרבית מוצרי התאורה.

המכס לאחר ההפחתה: 0%.

תמרוקים

אילו מוצרים? תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, לרבות תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור, תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול ועוד, סבונים מוצקים ומגבונים לחים, דאודורנטים.

המכס כיום: 12% על מרבית מוצרי התאורה.

המכס לאחר ההפחתה: 0%.

טקסטיל

אילו מוצרים? כלל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים, גופיות.

המכס כיום: 6% על מרבית מוצרי התאורה.

המכס לאחר ההפחתה: 0%.

צעצועים

אילו מוצרים? משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחיה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים לחגיגות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.

המכס כיום: 12% על מרבית מוצרי התאורה.

המכס לאחר ההפחתה: 0%.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות