כתב אישום נגד ענבל אור: הונתה לקוחות, לא שילמה מע"מ ונתנה צ'קים ללא כיסוי - פואנטה

כתב אישום נגד ענבל אור: הונתה לקוחות, לא שילמה מע"מ ונתנה צ'קים ללא כיסוי

לקרוא ולא להאמין: כך הוליכה ענבל אור את הלקוחות, את הבנקאים ואת רשויות המס

ענבל אור

עלייתה ונפילתה של ענבל אור – כך אפשר לכנות את סיפורה של אשת הנדל"ן שהתגלתה כעבריינית בקנה מידה מפלצתי. כתב האישום שהוגש נגדה מגלה כל כך הרבה שיטות שבהן היא שיקרה, גנבה, הוליכה שולל והפילה בפח לקוחות, בנקאים ורשויות ממשלתיות, עד כי גם אם היה עוד מי שריחם עליה או חשש לשפיותה, כנראה איבד כל שמץ של חמלה.

כתב האישום נגד ענבל אור כולל 15 אישומים בגין ביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק, וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן.כך למשל, אור פרסמה הבטחות לרכישת דירות במרכז במחיר מציאה, בפרסום מטעה שלא שיקף לצרכנים את תמונת המצב האמיתית.

בין היתר, אור הכניסה להוצאות החברה הוצאות רבות שהיו פרטיות, כמו הוצאות על ביגוד ומוצרים אחרים, בשווי של מאות אלפי שקלים.

יש לציין כי כתב האישום הוגש גם נגד חברות שהיו בשליטתה ונגד דרור גלעדי, ששימש סמנכ"ל הכספים בחלק מהחברות.

במה מואשמת ענבל אור?

בין השנים 2016-2008 פעלה ענבל אור בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה.

  • אור מואשמת בביצוע עבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה. באותו מקרה אור פנתה למספר לקוחות בפרויקט צ'לנוב שהעבירו שיקים לפקודת הנאמן בפרויקט לצורך רכישה הקרקע עליו יקום. אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהשיקים שמסרו לנאמן, וזאת תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מכך, קיבלה אור לחשבון חברה בשליטתה סכום של כשני מיליון ₪. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.
  • אור מואשמת בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד שיקים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את בקשתה הציגה בפניו אור מסמך שנחזה להיות מסמך בנקאי אותו זייפה באמצעות עובדיה, ואשר לימד לכאורה שבחשבונה הפרטי קיימת יתרה עו"ש של עשרות מיליוני שקלים.
    בעקבות המרמה מנהל הסניף נעתר לבקשתה אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.
  • על פי כתב האישום, ענבל אור לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה ב-8 פרויקטים למגורים בהם ארגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה. סכום העסקאות הכולל שבגינו לא הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ הגיע לכ- 81 מיליון ₪ (המע"מ הנובע הוא כ-11.5 מיליון ₪).
  • אור גם לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, עת נרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה, וזאת בסכום של כ-9 מיליון ₪.
  • אור מואשמת בעבירות על פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים ועוד, בסכום של כ-900,000 ש"ח. אור רשמה הוצאות אלה באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ.
  • אור מואשמת כי חברה בשליטתה מימנה עבורה דירה בסכום 2.7 מיליון ₪ והיא לא דיווחה על הכנסה מדיבידנד.
  • אור וחברה בשליטתה מואשמות כי ביצעו עבירות על חוק הגנת הצרכן, כאשר פרסמו במגוון רחב של פרסומים הזמנה לצרכנים לרכוש דירה בשבעה פרויקטים שונים תוך שימוש בסיסמאות כגון: "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז"; "הצטרפו להצלחה החל מ- 1,480,000 ₪ ויש לך דירה בתל אביב עליה לקרקע דצמבר 2015. משלמים 35% והיתרה באכלוס"; "כל הדירות בשלב א' אזלו! מכירת שלב ב' בעיצומה! לאור הצלחת הפרויקט המבצע ממשיך ל- 48 שעות אחרונות בלבד!"; ועוד. בפרסומים הוסתר הפרט המהותי, כי הפרסומים מבקשים לאגד קבוצות רכישה ולא למכור דירות.

שנים של הונאות

השיטות המפוקפקות של ענבל אור הניבו לה מיליוני שקלים במשך הרבה שנים, עד כי בפברואר 2016 אור נעצרה ונחקרה על ידי רשות המסים בחשד להעלמת מסים. בעקבות זאת הוגשה בקשת פירוק נגד החברות ובהמשך אור הוכרזה פושטת רגל.

כמו נוכלים אחרים, גם אור השאירה אחריה אדמה חרוכה, מאות נושים וחובות של מאות מיליוני שקלים.

עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

פואנטהדפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות