הדרמה סביב חנות איקאה אשתאול - האם החנות תיסגר או תצומצם?

הדרמה סביב איקאה אשתאול – האם החנות תיסגר או תצומצם?

האם איקאה אשתאול בסכנת סגירה? לאחר פתיחה שאושרה בחטף למרות עברות בנייה חמורות, כעת מוגשת עתירה. כל הפרטים באתר פואנטה

חנות איקאה אשתאול
איקאה אשתאול. צילום: שלאגר מדיה

רק לאחרונה הכריזה רשת איקאה על פתיחתה של חנות איקאה אשתאול, וכעת מסתבר שהחגיגות היו מוקדמות מדי. כפי שדיווחנו אז, פתיחת החנות התעכבה מאז חודש מרץ בשל עבירת בנייה. בחודש מאי לפתע אושרה הפתיחה בטענה שהרשת מציעה מאות מקומות עבודה והשיקול הזה גובר על הפרת החוק שביצעה.

חנות איקאה אשתאול – מפנה בעלילה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים לא ויתרה, והגישה עתירה לביטול היתר הבנייה לתוכנית.

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את הבקשה  ונתן צו ארעי שלפיו חנות איקאה אשתאול לא תוכל לפעול בכל השטח הבנוי, משום ש-8000 מ"ר נבנו בחריגה.

לאור זאת, החנות תכלול רק 17 אלף מ"ר מתוך 25 אלף מ"ר שנבנו, עד הכרעה בעתירה לביטול  היתר הבנייה לתוכנית.

מדובר בדרמה של ממש. לא בכל יום יש מאבק כזה בין גופים רשמיים. במקרה הזה נוצר מצב שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים עתרה נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה,  ועדת הערר המחוזית והחברה היזמית שהקימה את החנות – חברת פארק תעשייה מסחר אשתאול.

"בפנינו מקרה קיצוני של עבירות בנייה שביצוען מהווה פגיעה חמורה בעיקרון שלטון החוק. זהו מקרה מובהק שבו הבנייה קדמה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח. התכנון לא נועד אלא להיות חותמת גומי כדי להכשיר את בינוי שהוקם באופן פסול ואת המהלכים שקדמו לו", נכתב בעתירה.

זאת, לאור העובדה שחלק מהשטח הוצג כאילו הוא מיועד לאחסון ומשרדים, כשבפועל הוא שטח מסחרי לכל דבר.

חריגת הבנייה פוגעת גם בעיר בית שמש, אשר מבקשת לחזק את המסחר בשטחה.

זו לא הפעם הראשונה שחנות איקאה נפתחת כאשר יש ברקע היתרים שלא כדין. בשנת 2010 נפתחה חנות איקאה ראשון לציון תוך קבלת היתר לשימוש חורג מתעשייה למסחר ל־51 אלף מ"ר. גם אז הדברים הגיעו להליכים משפטיים. בית המשפא העליון קבע אז כי תהליכי המכרז והתכנון מעלים הרהורים על שמירת החוק והאינטרס הציבורי על ידי הרשויות הציבוריות.

היה לכם מעניין? תהיו נחמדים, פרגנו לנו בלייק! 

היה לכם מעניין?
פרגנו לנו בלייק כאן למטה. זה קל..

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות