מה קורה באיקאה? בחודשים האחרונים קראה החברה ללקוחות להחזיר שורת מוצרים מסוכנים

מה קורה באיקאה? בחודשים האחרונים קראה החברה ללקוחות להחזיר שורת מוצרים מסוכנים

בין היתר מדובר בשערי בטיחות, תופים, מנורות שנפלו מהתקרה ומנורות מחשמלות

אם רכשתם באיקאה שער בטיחות מסדרת PATRULL – כדאי שתפרקו אותו ותחזירו לחנות. מספר ילדים ברחבי העולם נפלו במדרגות משום שהשער נפתח באופן בלתי צפוי, ובעקבות הדיווחים החברה פרסמה לאחרונה הודעת ריקול (איסוף מוצרים, recall). בהודעת החברה נטען שהשערים אמנם אושרו על-ידי מבדקי הבטיחות, אבל בבדיקות שביצע צד שלישי עלה כי מערכת הנעילה לקויה. מדובר בשערים PATRULL ,PATRULL KLÄMMA ו-PATRULL FAST. אין צורך לצרף קבלה מקורית.

לא ברור איך ייתכן שרשת כמו איקאה מרשה לעצמה לשווק שוב ושוב מוצרים שלא רק שאינם תקינים – הם אף עלולים להיות מסוכנים. מדי כמה חודשים מפרסמת איקאה הודעת ריקול – ולא פעם מדובר במוצר שאמור להיות מוצר בטיחותי או מוצר לילדים. איקאה עצמה כבר קראה במאי 2015 להחזיר שורה של שערי בטיחות שלא החזיקו את משקל הילד, ביניהם שער PATRULL, כך שלא ברור כיצד זה קורה שוב (ראו בהמשך).

ikea 02

מנורת GOTHEM באיקאה: ריקול בשל סכנת התחשמלות

רק במרץ האחרון פרסמה איקאה הודעת ריקול למנורות תקרה שנפלו ופצעו אנשים ברחבי העולם, ושבוע לאחר מכן הכריזה על ריקול למוצרים נוספים – מנורות מסדרת GOTHEM. החברה קראה ללקוחות שרכשו את המנורות הללו לא רק להחזיר אותן לאלתר לסניפי הרשת ולקבל להחזר כספי מלא, אלא להפסיק בהן את השימוש באופן מיידי, וזאת מחשש להתחשמלות. בהודעת החברה נכתב כי נמצאו נספר מקרים של כבלים פגומים העלולים להוליך זרם חשמלי לחלקים המתכתיים בגוף המנורה.

מדובר בשלושת הדגמים של סדרת המנורות – שתי מנורות שולחן ומנורה עומדת, הנמכרות ברשת מאז אוקטובר 2015. עד כה לא נפגעו אנשים, אך לחברה דווח על שלושה מקרים של "כמעט ונפגע".

מנורות התקרה LOCK ו-HYBY: אהיל הזכוכית עלול ליפול

נראה שאם אתם – כמו רוב הישראלים – חובבי איקאה, כדאי שתהיו עירניים לנושא הזה. ב-9.2.2016 קרא איקאה להחזיר מוצרים אחרים – שוב מנורות. מדובר במנורות התקרה LOCK ו-HYBY, בשל סכנת נפילת אהיל הזכוכית. ההחלטה לבצע ריקול של מנורות אלה הגיעה לאחר שלא פחות מ-224 מנורות כאלה בכל רחבי העולם פשוט נפלו מהתקרה, וחלק מהקונים נפצעו משברי הזכוכית. אחת משתי המנורות הללו נמכרת ברשת כבר משנת 2002 והשנייה מאז שנת 2012, כך שלא ברור מדוע לקח כל כך הרבה שנים לאתר את גודל הסכנה.

ikea 03

מקלות תיפוף וסט כלי הקשה: עלול לגרום לחנק

ikea 04

מקלות תיפוף וסט כלי הקשה LATTJO של איקאה – ריקול בשל סכנת חנק, ינואר 2016.

גם הריקול הזה לא היה הראשון השנה: בינואר 2016 קראה איקאה להחזיר מקלות תיפוף וסט כלי הקשה מדגם Lattjo המיועדים לילדים בגיל 6, וזאת משום שיש בהם חלקים קטנים העלולים לגרום לחנק. מדובר במוצר שנמכר ברשת מאז נובמבר 2015, כך שצרכנים שביקרו באיקאה בחצי השנה האחרונה ורכשו את המוצר, מוטב שיימנעו מלהשתמש בו ויילכו להחזירו.

רצף החזרות המוצרים הללו לא התחיל השנה, וכשמדובר ברשת שמוכרת מאות מיליוני מוצרים בכל שנה, הדבר מעורר תהיות לגבי האיכות ובטיחות המוצרים. זאת במיוחד לאור העובדה שהחברה מן הסתם מחליטה על מהלך כה מורכב (ומביך מבחינתה) של איסוף מוצרים רק כאשר קיימת סכמה ממשית לבטיחות המשתמשים, סכנה שמן הסתם לא רק עלולה להסתיים במוות, אלא אף עלולה לגרור את הרשת לתביעות ענק.

שידות מדגם MALM: קרסו על תינוקות

לפני פחות משנה, ביולי 2015, ביצעה איקאה ריקול ענק ובלתי שגרתי לשידות מדגם MALM, לאחר ששני פעוטות בארצות הברית נהרגו משידות שקרסו. הרשת קראה אז ל-27 מיליון לקוחות וחילקה להם חינם ערכות הצמדה לקיר, על אף שערכה זו הגיעה עם המוצר המקורי.

ikea 05

שערי בטיחות PATRULL SMIDIG  ו-PATRULL KLAMMA: לא מחזיקים את משקל הילד

חודשיים בלבד לפני כן, ב-12 במאי 2015, ביצעה איקאה ריקול על שורת שערי בטיחות מסוכנים מהדגמים PATRULL SMIDIG  ו-PATRULL KLAMMA מחשש שהשערים – שאמור כל מטרתם למנוע מילדים ליפול במדרגות – לא יחזיקו את משקל הילד.

ikea 06

מיטות ילדים: המוט נשבר

הנושא הזה, של מוצרים לילדים שעלולים לסכן אותם, בא לידי ביטוי גם באוגוסט 2013, כאשר החברה ביצעה ריקול על מיטות ילדים מדגם KRITTER ו-SNIGLAR, עקב דיווחים בעולם על מקרים שבהם נשבר המוט המחבר בין מעקה הבטיחות למסגרת המיטה.

ריבוי מקרי הריקול הוא אמנם תוצר של הכמויות העצומות של המוצרים והלקוחות, אבל אי אפשר שלא לתהות לגבי איכות הייצור ואיכות הבקרה, במיוחד כאשר מדובר במוצרים שעלולים לסכן חיים של מבוגרים וילדים. לאור העובדה שבמקרים אלה החליטה החברה על איסוף המוצרים בשל סכנת חיים, אי אפשר שלא לתהות כמה מוצרים לא תקינים אינם נאספים חזרה, רק משום שאינם מסכני חיים.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות