מחירי המים יוזלו מחר ב... 2 אגורות למ"ק. ומה עם המע"מ? הוא נשאר על כנו

מחירי המים יוזלו מחר ב… 2 אגורות למ"ק. ומה עם המע"מ? הוא נשאר על כנו

הפחתת התעריפים בפחות מרבע אחוז תביא לירידה מזערית בחשבון

מחר, ב-1 ביולי, יופחתו תעריפי המים, אבל אין מה לקפוץ משמחה – מדובר בהפחתה של פחות מרבע אחוז: 0.23% בלבד, כך שהמשמעות מבחינת הכיס שלכם שואפת לאפס. אם נתרגם זאת למספרים, מדובר בחיסכון של 2-3 אגורות למ"ק מים. הנה דוגמה מחשבון המים שלי, שמשקף חשבון של משפחה בת חמש נפשות בבית עם גינה לא גדולה: לאחר ההוזלה החשבון יפחת בכ-7 שקלים – מ-כ-279 שקל ל-272 שקל.

ברשות המים גאים לומר שההפחתה הזו מצטרפת להפחתה מצטברת של 18% בתעריף לצריכה ביתית בשלוש וחצי השנים האחרונות, וכדי לעודד אותנו מבטיחים שתהיה הפחתה נוספת בתעריף בהיקף של 1.5-2%.

אלא שיש לזכור כי כל ההפחתות הללו מגיעות לאחר עלייה חדה במחירי המים לאורך מספר שנים קודם לכן – שבאה במקביל לשינוי התמחור. למעשה, מדינת ישראל יצרה חשבון מים שמורכב משני חלקים – תעריף רגיל עד מכסה מסוימת שאמורה להתאים למספר הנפשות בבית – ותעריף יקר שהוא מעין קנס על חריגה מהמכסה הזאת. ומדובר בקנס גבוה: התעריף הרגיל עומד היום על 7.67 שקלים למ"ק (ויירד לאחר הוזלת הענק ל-7.65 שקל), והתעריף הגבוה עומד על 12.35 שקל למ"ק (אחרי ההוזלה 12.32). משפחות רבות חורגות מהמכסה הבסיסית – מה שמקפיץ את ההוצאה.

נזכיר גם כי מדינת ישראל גובה מכל אזרח במדינה מע"מ בגובה 17% על המים, כשמדובר במס שלא היה קיים עד לפני מספר שנים. בלתי נתפס שמדינה גובה מאזרחיה מס ערך מוסף על מצרך בסיסי כמו מים – במיוחד לאור זאת שמדובר במס אחיד על עשירים ועניים.
לכן, גם אם יתגשמו כל ההבטחות הממשלתיות לגבי התייעלות שתביא להוזלה – עד שמדינת ישראל לא תבטל את המס שהיא מטילה על המצרך החיוני הזה ותחזיר את מבנה התעריף למבנה אחיד ללא "קנסות" מעל מכסה שרירותית, קשה יהיה להשתכנע שהיא באמת עושה הכול כדי שנשלם פחות.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות