קיצור חופשות? בנט מבטיח פתרון ל-6 ימים בלבד, לכחלון אין תקציב

קיצור חופשות? בנט מבטיח פתרון ל-6 ימים בלבד, לכחלון אין תקציב

אפילו את המעט שהצליח משרד החינוך להציע בשלב הזה – רק 6 ימים, בעיקר מחופשת פסח ורק עד 13:00 – משרד האוצר לא מתקצב. ואת תשלומי הורים במשרד החינוך לא מזכירים בכלל

צילום: אתר Pixabay

אחרי שנים של מחאה בגין ימי החופשה הרבים של התלמידים וימי החופשה המעטים של ההורים, ההורים בישראל קיבלו לפני כמה חודשים הודעה משמחת שלפיה בתי הספר יהיו פתוחים ויספקו תוכנית חינוכית לילדים בחופשות החגים.

אם נדמה לכם שזה טוב מכדי להיות אמיתי, אתם צודקים – לא מדובר בכל החופשות וכרגע אין תקציב כך שספק גדול אם זה יקרה השנה. 

היום התקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת, ושר החינוך, נפתלי בנט, טען שמשרד החינוך דווקא ערוך לתת מענה, אבל אין לו תקציב לכך ומשרד האוצר לא נרתם לתקצב את הנושא.

אגב, כשבנט אומר שהמשרד ערוך לתת מענה, כוונתו בסך הכול בשלב הזה לשישה ימי פעילות: חמישה בפסח ואחד בשבועות, כך שמי שבנה על פחות חופשה בחגי תשרי או בחנוכה, יכול להמשיך לחלום.

בכל מקרה, בנט ומנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, הציגו בפני חברי ועדת החינוך את המתווה שלהם, שנוגע ל-11 ימים (כולל 5 ימים בחנוכה) ושעלותה הכוללת היא 400 מיליון שקל. עלות התוכנית הראשונית היא 240 מיליון שקל והיא כוללת פעילות חינוכית בבתי הספר במשך חמישה ימים בחופשת פסח, ויום באיסרו חג שבועות.

במגזר הלא יהודי, מדובר בשישה ימים בחופשת האביב. 

מדחום אוזן2

העלות היא 40 מיליון ₪ ליום הפעלה, כאשר שעות הפעילות בבתי הספר הן רק עד 13:00 בצהריים ובגני הילדים 07:30-13:00.

העלות להורים תהיה לפי המפתח הבא: אשכולות למ"ס 1-4 – ללא תשלום; ביישובים שמוגדרים כאשכול 5-7 התשלום יעמוד על 20 שקל ליום ובאשכולות 8-10 התשלום יעמוד על 30 שקל ליום.

התוכנית מיועדת לגני הילדים ולכיתות א' עד ג'.

"התוכנית הייתה יכולה לצאת כבר בחנוכה, אך טרום הועבר תקציב ממשרד האוצר", אמר אבוהב.  

במשרד האוצר לא הכחישו זאת ואפילו סיפקו הסבר ותחזית לא אופטימית.  נועה היימן מאגף התקציבים באוצר הזכירה כי תקציב 2018-2017, שאושר בחודש אוגוסט 2016 בממשלה, ובנובמבר 2016 עבר בכנסת, לא כלל את הסעיף הזה: "הדיון בחלוקת רזרבות יתקיים בינואר 2018 יחד עם אישור התקציב לשנת 2019. הנושא הזה כמו יתר הנושאים יעלה לדיון על ידי הממשלה".

ההסבר לא שכנע את חברי הכנסת, ויו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, אמר כי אם תוכנית החופשות לא תצא לפועל כבר בפסח הקרוב, אמון הציבור בממשלה ובכנסת ייפגע. "כולם מעוניינים ברפורמה הזאת שנוגעת כמעט בכל בית ובית בישראל. כולם ערוכים ומוכנים ואני לא מקבל את זה שאין תקציב".

תוכנית החופשות שהציג משרד החינוך באה בעקבות ישיבות רבות שקיימה ועדת החינוך בראשות ח"כ מרגי בנושא, והקמת ועדת משנה בראשות ח"כ עודד פורר אשר הגישה את המלצותיה לאחר שיתוף הציבור. "התוכנית של המשרד היא המשך ישיר של הזעקה הציבורית שנתנו לה ביטוי כאן בדיוני הוועדה", אמר ח"כ מרגי.

ומה עם תשלומי ההורים?

למרות מאבק ההורים נגד תשלומי הרשות שמעמיסים עליהם נטל כלכלי כבד ולא שוויוני, לא שר החינוך בנט ולא המנכ"ל אבוהב התייחסו לעניין.

זאת, למרות שמדובר בהזדמנות פז לכרוך את נושא החופשות ואת נושא התשלומים באותה דרישה מהאוצר – למצוא מקור תקציבי לשני הדברים.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות