"חשיפת ילדים לתכנים מיניים לא יכולה לחסות תחת חופש הביטוי"

"חשיפת ילדים לתכנים מיניים לא יכולה לחסות תחת חופש הביטוי"

חברי הכנסת מבקשים לקדם את חוק סינון האתרים. מהי עמדת משרדי התקשורת והמשפטים?

אף הורה אינו רוצה שילדיו ייחשפו לתכנים פורנוגרפיים (במקרה או שלא במקרה), אבל במציאות של נגישות לאינטרט כל הזמן ומכל מכשיר, הפתרון לא מובן מאליו.

האם חסימת תכנים צריכה להיות ברירת מחדל? לפי הדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה, במשרד התקשורת לא תומכים בכך.

הדיון התנהל לציון יום האינטרנט הבטוח וכדי להכין לקריאה ראשונה את הצעת חוק של ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), שנועדה לחסום גישה לאתרים פוגעניים (בין היתר בעלי תוכן פורנוגרפי). בהצעת החוק נקבע כי ספק גישה לאינטרנט יספק ללא תשלום שירות יעיל לסינון אתרים ותכנים פוגעניים.

עד היום חויבו ספקי האינרנט ליידע את הלקוחות על אפשרויות הסינון באמצעות דפי מידע בדואר וכן בפרסום באתרים שלהם, אך רבים מהלקוחות לא היו מודעים לאפשרויות אלו.

"מטרת ההצעה היא להגיד שחשיפת ילדים לתוכן של יחסי מין באלימות או בכפייה לא צריך לחסות תחת חופש הביטוי", אמרה מועלם בדיון. גם חברי כנסת נוספים, כמו יצחק וקנין, רויטל סויד ועבד אלחכים חאג' יחיא, הביעו תמיכה בחסימה כברירת מחדל.

אלא שאמור, במשרד התקשורת לא מאמינים שסינון כברירת מחדל הוא הפתרון הנכון, אלא נקיטת צעדים להגברת המודעות. המשרד מקבל גיבוי גם ממשרד המשפטים. האחראית על חופש הביטוי במשרד המשפטים, גאל אזריאל, אמרה כי ההצעה המקורית של ח"כ מועלם רפאלי תפגע קשות בחופש הביטוי וחופש העיסוק. היא הוסיפה כי הציבור רוצה אינטרנט חופשי וקשה לאפשר לגופים פרטיים להיות אלה שקובעים איזה תכנים יחסמו. 

גם סמנכ"לית איגוד האינטרנט הישראלי, מי-טל גרייבר שוורץ, מצדדת בעמדה זו. לדבריה, הטיפול צריך להיות באמצעות חינוך והדרכה להורים, ולא באמצעות שינוי ברירת המחדל.

בשורה התחתונה, האתגר הגדול הוא לאזן בין הגנה על הילדים מפני תוכן פוגעני לבין שמירה על חופש הביטוי – כפי שגם אמר יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): "ברורה לכל ההתנגשות בין ערכי הדמוקרטיה, חופש הביטוי ויכולתו של כל אדם לבחור את התוכן שהוא צורך, לבין ההגנה על הציבור מפני תכנים לא הולמים".

בשלב זה של החקיקה ביקשה הוועדה מנציגי הממשלה להגיש לה לקראת הישיבה הבאה נתונים על הכלים הקיימים והשימוש בהם, וכן על הרגולציה שחלה על ספקיות האינטרנט.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות