מטבע חדש של 5 שקלים במהדורה מוגבלת - הוקרה לצוותי רפואה

מטבע חדש של 5 שקלים במהדורה מוגבלת – כך הוא נראה

מדי פעם מוציא בנק ישראל מטבעות במהדורה מוגבלת. הפעם מדובר במטבע חדש של 5 שקלים שמביע הוקרה לצוותי הרפואה – על רקע תרומתם האדירה למאבק בקורונה

מטבע חדש

הקורונה עוד לא מאחורינו, אבל אם יש מישהו שכבר ברור שחייבים להודות לו הרי אלה צוותי הרפואה. לאות הערכה, הוציא בנק ישראל מטבע חדש של 5 שקלים במהדורה מוגבלת, המביע הוקרה לצוותי הרפואה. זאת, בדומה למטבעות דומים שהונפקו במדינות שונות בעולם, כמו איטליה, צרפת, ומצרים.

מטבע חדש של 5 שקלים – לא קורה כל יום

הנפקת מטבע ההוקרה לצוותי הרפואה היא לא עניין של מה בכך. בבנק ישראל ממעטים להנפיק מהדורות מיוחדות. התהליך מצריך אישור של הממשלה, ואכן לאחרונה אישרה ממשלת ישראל אישרה את הצעת בנק ישראל להנפקת מהדורה מיוחדת של מטבע הוקרה בעריך של 5 ש"ח שייכנס למחזור המזומן, ויוקדש לצוותי הרפואה בישראל על תרומתם ומאבקם למען חייהם ובריאותם של אזרחי המדינה במהלך מגפת הקורונה.

זו הזדמנות להציץ במטבע 5 שקלים ולהיזכר מהם הערכים שהוא מייצג.

 

מדובר במטבע עם 12 צדדים מסגסוגת של 75% נחושת ו-25% ניקל. בצדו האחד כותרת עמוד ומעליו סמל המדינה. את ההיקף מעטרות "פנינים". בצדו השני ערך המטבע – המלים "5 שקלים חדשים" בעברית, בערבית ובאנגלית; שנת ההנפקה בעברית; המלה "ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית; "פנינים" מסביב.
בעבר הונפקו מספר מהדורות מיוחדות של מטבע 5 שקלים – אך כאמור, לא רבות:

ספטמבר 1990: מטבע 5 שקלים שבצדו האחד דיוקנו של לוי אשכול.

מהדורה מיוחדת של מטבע 5 שקלים עם לוי אשכול

 

דצמבר 1990: מטבע 5 שקלים שבצד הערך נוספה המלה "חנוכה" בעברית ובאנגלית, וביניהן חנוכייה זעירה.

מטבע מיוחד של 5 שקלים והכיתוב חנוכה

 

נובמבר 1992: מטבע 5 שקלים עם דיוקנו של הנשיא חיים ויצמן ז"ל.

 

מטבע הוקרה לצוותי הרפואה – יופץ עד סוף השנה

עיצוב צד הנושא של המטבע החדש נבחר במסגרת תחרות עיצוב בהשתתפות 15 מעצבים גרפיים מישראל. בבחירת העיצוב הסופי, אימץ הנגיד את המלצותיה של הוועדה הציבורית לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון בראשות כבוד שופט בית המשפט העליון (בדימוס) יעקב טירקל. הנגיד, פרופסור אמיר ירון, בחר את העיצוב הזוכה מתוך שלוש הצעות העיצוב שנבחרו על ידי הוועדה כאמור.

פואנטה בטלגרם

בנק ישראל מתכוון להנפיק כמה מיליוני מטבעות מהמהדורה המיוחדת ואלו צפויים להיות מופצים לשימוש הציבור באמצעות התאגידים הבנקאיים ודואר ישראל, עד סוף שנת 2021.

ראש הממשלה, נפתלי בנט: "המטבע המיוחד מבטא את הכרת התודה של אזרחי ישראל לצוותי הרפואה בישראל. הם עומדים בחזית המאבק בקורונה ועושים עבודת קודש מרגע תחילת המשבר. החל מהרופאים והאחיות, דרך צוותי קופות החולים ועד לאנשי משרד הבריאות – כולם פעלו יחד מסביב לשעון כדי להגן על בריאותם של אזרחי ישראל.
אני מברך את בנק ישראל על היוזמה הברוכה להנציח את פועלם על גבי מטבע חדש. בשם ממשלת ישראל ואזרחי ישראל, אני מבקש להביע את הערכתנו ותודתנו לצוותים. נמשיך להיאבק בנגיף הקורונה ובעזרת ה׳- ביחד ננצח".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "בנק ישראל גאה להנציח על גבי מטבע רשמי של מדינת ישראל את הכרת התודה לאנשי מערך הרפואה בישראל, על מאבקם הבלתי מתפשר על חייהם ובריאותם של אזרחי המדינה. בראיה בינלאומית, אין ספק כי התמודדותה המוצלחת של מערכת הבריאות בישראל עם נגיף הקורונה, ובכלל זה מבצע חיסון האוכלוסייה, היא אחד הנדבכים המרכזיים אשר סייעו למשק הישראלי לצלוח גם את השפעותיו הכלכליות של המשבר הבריאותי ולחזור למסלול של התאוששות מואצת של הכלכלה הישראלית".

 

היה לכם מעניין? תהיו נחמדים, פרגנו לנו בלייק כאן למטה. זה קל… 

היה לכם מעניין?
לחצו כאן  ופרגנו לנו בלייק. זה קל... 

 
מעוניינים לפרסם בפואנטה?
השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!  דפנה הראל כפיר
  דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...

  מעוניינים לפרסם בפואנטה?
  השאירו פרטים וקבלו דרך קיצור ללקוחות שלכם!    
   מאמרים אחרונים
   תגובות: 0

   נגישות