משכנתא - לא לזוגות צעירים בלבד

משכנתא – לא לזוגות צעירים בלבד

משכנתא בגיל מבוגר היא כבר לא עניין חריג. לעתים מדובר בהורים שרוצים לעזור לילדים, לעתים במשקיעים. כל הפרטים – בכתבה

משכנתא לא לזוגות צעירים

(תוכן מקודם)

המחשבה על משכנתא מעוררת בזוגות מבוגרים רבים זיכרונות של מאבק על כל שקל, ושל קושי לעמוד בהחזר החודשי לבנק. למרות זאת, יותר ויותר מבוגרים בוחרים להתחיל לקחת משכנתא. הסיבות ללקיחת משכנתא נוספת בגיל מבוגר הן מגוונות. חלק עושים זאת כדי לסייע לילדיהם הנאנקים תחת עול יוקר המחיה בישראל, ואחרים עושים זאת פשוט כהשקעה לטווח הארוך.

מהן הסיבות ללקיחת משכנתא בגיל מבוגר?

לקיחת משכנתא בגיל מבוגר הולכת והופכת נפוצה יותר בישראל. מדובר בפרוצדורה מעט מורכבת יותר מאשר לקיחת משכנתא בגיל צעיר, אך למבוגרים הנהנים מהכנסה יציבה לרוב ההלוואה תאושר.

הסיבות ללקיחת משכנתא בגיל מבוגר הן מגוונות. לעיתים, הסיבה היא פשוט לצאת סוף סוף מדירה שכורה.

היכולת לגייס את הסכום הראשוני לרכישת דירה בישראל מוגבלת פעמים רבות לאנשים אשר יש להם עזרה מההורים. במידה ואין סיוע כזה, רבים ייאלצו לחסוך שנים ארוכות כדי לגייס את הכסף, וימצאו את עצמם לוקחים משכנתא בגילאים מבוגרים. פעמים אחרות, המשכנתא נועדה לסיוע לאחד הילדים.

ניתן לרכוש דירה עבור הילד, ולשלם עליה בעזרת משכנתא חודשית קבועה. מבחינת הילד, מדובר בסיוע אדיר, שמאפשר לו להתפתח מבחינה מקצועית או אקדמית בראש שקט מדאגות. מבחינת ההורים, מדובר באפשרות טובה יותר מסיוע במימון מגורים בשכירות, מאחר ובסופו של דבר הנכס יישאר שלהם.

מדוע פעמים רבות מדובר בהשקעה משתלמת?

לקיחת משכנתא בגיל מבוגר לא נעשית אך ורק בשל כורח הנסיבות. פעמים רבות, אנשים מבוגרים בוחרים לקחת משכנתא כאמצעי לגוון את תיק ההשקעות שלהם. רכישת דירה בישראל היא כמעט תמיד השקעה משתלמת, מאחר וערך הנכסים רק הולך ועולה.

העלייה בילודה, יחד עם מיעוט הקרקעות הזמינות, הופכות את ישראל לגן עדן למשקיעי נדל"ן. בשונה מהשקעה בסדר גודל דומה בשוק המניות, רכישה של דירות להשקעה מבטיחה שגם אם תהיה צניחה במחירים, הנכס שלכם ישמור על ערך מסוים. השילוב של הביטחון של ההשקעה, הסיכוי הגבוה לתשואה נאה, והיכולת להשכיר את הדירה כדי לממן את התשלום החודשי הקבוע, הופכים לקיחת משכנתא בגיל מבוגר למשהו שכל אחד צריך לשקול.

האם ישנן הגבלות מיוחדות ללקיחת משכנתא למבוגרים?

הלוואת המשכנתא היא למעשה הלוואה בנקאית של סכום גדול יחסית, אשר פרוסה על פני שנים ארוכות. הפריסה של ההלוואה לאורך זמן נועדה לאפשר גם לזוגות אשר אין ביכולתם לגייס את הסכום הדרוש לרכישת דירה, להצליח לקנות בית בפריסה לתשלומים. מאחר ומדובר בהלוואה בסדר גודל חריג, הבנקים זקוקים לערובות ליכולת הרוכשים לעמוד בהחזר ההלוואה.

כאשר מדובר על גילאים מבוגרים, הבנקים בעבר נמנעו ממתן הלוואה, בגלל הסיכוי הגבוה לפגיעה בריאותית לפני תום ההחזר. היום, כל לוקחי המשכנתא מחויבים לעשות ביטוח משכנתא כתנאי לקבלת ההלוואה.

ביטוח משכנתא למעשה מבטיח לבנק את החזר הכסף במקרה של מוות או אובדן כושר עבודה של אחד מהרוכשים. לכן, היום עד גיל 55, הבנקים ייטו לאשר את הלוואת המשכנתא, כאשר העדיפות היא לאשר הלוואות אשר החזרם יסתיים עד שהרוכש יגיע לגיל 75.

הקפידו על סקר שוק מקיף

אסור להתפתות לעסקאות מפוקפקות בתחום הנדל"ן. בסופו של דבר, מדובר בתחום אשר מגלגל סכומי עתק בכל שנה, מה שמזמין המוני נוכלים לנסות לפתות מבוגרים לעסקאות מפוקפקות.

בחרו לרכוש נכסים במיקום רלוונטי, תוך מתן עדיפות לאזורים אותם אתם מכירים.

בשום אופן אל תסגרו עסקה לפני שביצעתם סקר שוק מקיף.

במידת האפשר התייעצו עם מומחה, שיבטיח שכספכם יושקע בחכמה.מאמר אורחמאמרים אחרונים
נגישות