חם בבית, קר בבנק: לאחר ההתייקרות, חשבונות חשמל בגובה אלפי שקלים

חם בבית, קר בבנק: לאחר ההתייקרות, חשבונות חשמל בגובה אלפי שקלים

איך יכולים מיליוני ישראלים שמשתכרים כ-6,000 שקל בחודש לעמוד בתשלום חשבון החשמל?

בראשית ינואר, כפי שגם דיווחתי כאן, התייקרו תעריפי החשמל בכמעט 4%.

עיתוי ההתייקרות – בחודש הכי קר בשנה – לצד העובדה שמזג האוויר אכן היה קר במיוחד במשך כמה שבועות, גוררים חשבונות חשמל של אלפי שקלים שמגיעים בימים אלה לבתי הצרכנים.

יש להניח שרבים לא יכולים לעמוד בתשלומים כאלה.

לא במקרה אנחנו שומעים על קשישים שיושבים בבית בקור, כשהם מעדיפים להתלבש היטב ולהתכסות בשמיכה. מאות אלפי קשישים בישראל מתקיימים מאלפי שקלים בודדים בחודש, וקצבת הזקנה ודאי שלא יכולה להספיק כדי להתקיים בכבוד. לאחרונה אושר בכנסת מענק חימום – שמגיע רק לקשישים שיעמדו בקריטריונים מסוימים, ובכל מקרה הוא חד-פעמי ועומד על מאות  בודדות של שקלים.

קצבת זקנה

ולא רק הקשישים. לפי נתוני הלמ"ס, שכר ממוצע במשק לשכיר עמד בנובמבר 2016 על 9,640 שקל – אבל שימו לב שמדובר בשכר ממוצע, לשכיר. בפועל – רבים רבים בקרבנו נאלצים להתקיים מהרבה פחות.

רק לאחרונה פרסמתי כאן את הדוח של מרכז אדווה, שלפיו לא רק ששכר המינימום במשק עומד על 5,000 שקל בלבד, אלא שגם השכר החציוני עלוב ועומד על 6,000 שקל. ב-2015 ההכנסה הכספית ברוטו של משק בית שבראשו שכיר עמדה, בעשירון התחתון, על 4,446 שקל לחודש.

חובות משקי בית 1

אז כשמחצית מהעובדים מרוויחים רק עד 6,000 שקל, וחוץ מחשמל עליהם לשלם גם על מזון, שכר דירה/משכנתא, ארנונה, מים, דלק ועוד ועוד – מה הפלא שמספר הישראלים שאינו מצליח לסיים את החודש בפלוס הולך ועולה? מה הפלא שעוד ועוד ישראלים נגררים למעגל של הלוואות מהירות בריבית גבוהה? מה הפלא שהחובות של משקי הבית בישראל תופחים והולכים?

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות