מענק חימום לקשישים: מי זכאי וכמה הוא יקבל?

מענק חימום לקשישים: מי זכאי וכמה הוא יקבל?

פחות מ-200 שקל באופן חד-פעמי – כך דואגת מדינת ישראל לעשרות אלפי קשישים שלא מדליקים חימום כדי לחסוך בהוצאות

מחזה של קשיש שיושב בדירתו בקור משום שהוא חוסך בחשמל ולא מפעיל את החימום אינו מחזה נדיר. היום אושר בכנסת מענק חימום של 182 שקל ל-200 אלף קשישים – שמתווספים לקשישים שכבר מקבלים מענק של 553 שקל משום שהם מתגוררים באזורים קרים במיוחד. המענק ישולם עד 15 בפברואר 2017.לכאורה מדובר בהישג, אלא שקשה שלא להרים גבה לנוכח הסכום הפעוט – פחות מ-200 שקל – שמקצה המדינה לטובת אותם קשישים. בעיקר עצוב לחשוב שזה אפילו לא מענק חודשי או קבוע – אלא מענק חד-פעמי. גם יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), תהה בדיון מדוע המענק הוא חד-פעמי. "הרי החורף חוזר כל שנה", אמר בדיון. אלאלוף וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) קראו אף למענק אחיד, ללא חלוקה לאזורים. 

עוד עצוב שהקשישים הזכאים חייבים לענות על שורת קריטריונים – ומאות אלפי קשישים אחרים, שמצבם אולי טוב רק במעט מאותם קשישים עניים, ימשיכו לסבול מקור.

אז מי זכאי למענק? קשישים הנמנים על אחת מהקבוצות הבאות: מקבלי גמלת הבטחת הכנסה, קצבת זקנה לנכה, הטבות לפי חוק ניצולי שואה או חוק נכי המלחמה בנאצים.

עלות ההטבה הנוספת: 36 מיליון שקל – כסף קטן במונחים של מדינה, במיוחד שרק לאחרונה אישרה הממשלה סכום גבוה מזה לפיצוי המשפחות המתגוררות בעמונה למשל (40 מיליון שקל) – כך שנראה שכאשר הממשלה מחליטה לתעדף צרכים מסוימים, היא יודעת כיצד לעשות זאת.  

אגב, יש אזורים שמשום מה לא מוגדרים כקרים מאוד – ושם הקשישים לא זכאים למענק של 583 שקל. לדברי ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), "אי הכללתם של יישובים בגליל ויישוב כמו ערד, בהם מזג האוויר קר מאוד בלילות, היא עוול מתמשך".

המענק אושר היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, לאחר שהושג הסכם בין משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי.דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות