אושר סופית: אברכים נזקקים יקבלו סיוע של עד 1,040 שקל בחודש. ומה עם הסטודנטים?

אושר סופית: אברכים נזקקים יקבלו סיוע של עד 1,040 שקל בחודש. ומה עם הסטודנטים?

בציבור החרדי רואים בחוק הישג אדיר, אך בתקשורת החילונית כמעט לא סיקרו אותו

למרות ההתנגדות שליוותה את הצעת החוק מתחילת דרכה – ​מליאת הכנסת אישרה לתת סיוע כספי של עד 1,040 שקל בחודש לחרדים לומדי תורה נזקקים. בציבור החרדי רואים בחוק הישג ענק, ואילו באמצעי התקשורת החרדים הוא לא זכה כמעט לסיקור.

במהלך הדיונים על החוק, ציין יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) כי מדובר בכ-5,000 איש.

הסיוע יינתן לפי אמות מידה כלכליות ולפי שעות לימוד מינימליות בכולל של בין 35 ל-40 שעות שבועיות, וזאת לתקופה מרבית של עד 5 שנים. כדי להימנע מזעמו של הציבור החילוני, במקביל יוגדל תקציב קרן הסיוע לסטודנטים נזקקים במוסדות להשכלה גבוהה ב-21%, כך שיתאפשר מתן סיוע כלכלי, ברמה זהה לזו שניתן ללומדי התורה, לסטודנטים בעל רקע חברתי-כלכלי נמוך.

הצעת החוק עברה בתמיכתם של 54 ח"כים. רק 13 התנגדו ולא היו נמנעים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת החוק לסייע כלכלית ללומדי תורה נזקקים כדי לאפשר להם להתרכז בלימודי התורה, וזאת מתוך הכרה של מדינת ישראל בחשיבות לימוד התורה, לשימור העם היהודי, מקורותיו ההיסטוריים ועתידו הרוחני בארץ ובעולם". בעת הדיון בקריאה הראשונה הביעה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) מחאה על עצם ההצעה: "זו הצעת חוק מפלה, צינית ועוקפת בג"ץ". בתגובה אמר אז ח"כ ישראל אייכלר: "הרעיון של להגיד לציבור 'החרדים חיים על חשבונכם', זו אנטישמיות שלא תימצא היום לא בצרפת ולא בגרמניה". 

ח"כ אלעזר שטרן מחה גם הוא: "אתם מונעים מהם ללמוד ליבה, אתם לא נותנים להם ללכת לצבא, אתם עושים את הכל כדי שיישארו חסרי יכולת לעבוד כמו ילדים בכיתה ו' ואז אתם באים אלינו ואומרים לנו תשלמו. בסוף יעשו את החשבון לאן הלך הכסף וגם זה יתפוצץ". אבל, כאמור, ההצעה המשיכה להתגלגל ואושרה במליאה.

 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות