פיפ"א 2017: מה יעלה בגורל המשווקים שיצרו קרטל ודאגו למחיר אחיד?

פיפ"א 2017: מה יעלה בגורל המשווקים שיצרו קרטל ודאגו למחיר אחיד?

אם לקראת השקת פיפ"א 2017 השוויתם מחירים בזאפ והמחירים היו דומים ואפילו זהים, כדאי שתכירו את קבוצת הוואטס-אפ "הפראיירים של ישראל"

‏לא פעם מרגישים הצרכנים שמחירים של מוצר כלשהו דומים בצורה חשודה – אבל אין להם כלים לבדוק את הדבר, ובלית ברירה הם משלמים את המחיר שהוא לכאורה מחיר השוק.

אלא שלעתים המחיר הדומה לא סתם מדיף ריח של קרטל, אלא נובע באמת מתיאום מחירים.

כך קרה לגבי מחירו של המשחק פיפ"א 2017 עבור קונסולות המשחק סוני פלייסטיישן ו-xBox שהושק לפני כשנה – ושורה של משווקים תיאמו ביניהם את המחירים. המחיר המקובל באותה עת היה כ-300 שקל.

הרעיון היה שהצרכנים בתמימותם יחפשו בזאפ את המחיר הנמוך ביותר, ויקבלו תמונה של מחיר דומה. 

למעשה, גם מחירי הקונסולות עצמן תואמו – כך לפי פרשה שנחשפה על-ידי הרשות להגבלים עסקיים בספטמבר 2016.

בימים האחרונים הודיעה הרשות שהיא שוקלת להגיש נגד החשודים בקרטל הגיימינג כתבי אישום, בכפוף לשימוע, וזאת בגין תיאומי מחירי קונסולות משחק ומשחקי וידאו: "על פי מכתבי השימוע, תיאמו החשודים את מחירו של פיפ"א 17 באתר זאפ, וכן את מחירן של קונסולות משחק מסוג פלייסטיישן ואקסבוקס באתר זאפ, באופן שמנע תחרות ביניהם", נכתב בהודעת הרשות.

על פי כתב החשדות, במהלך חודש ספטמבר 2016 ניהלו החשודים קבוצת וואטסאפ בשם "הפראיירים של ישראל". חברי הקבוצה הגיעו להסכמה על תיאום המחיר שיופיע באתר "זאפ" לקראת השקתו של משחק "פיפא 17", שהושק שבוע לאחר מכן.

ברשות להגבלים עסקיים מציינים כי התיאום התבצע בימים הסמוכים להשקה, ימים בהם יש ביקוש אדיר למשחק. גם לאחר ההשקה המשיכו חברי הקבוצה בתיאומים במסגרת קבוצת הוואטסאפ וכך תיאמו את מחירן של קונסולות המשחק הפופולריות ביותר מסוג סוני פלייסטיישן ואקסבוקס (xBox) שפורסמו על ידם למכירה מקוונת באתר "זאפ".

במסגרת החקירה הגלויה התגלתה קבוצת וואטסאפ נוספת שהייתה פעילה כבר בשנת 2015 עוד קודם לפתיחת הקבוצה "הפראיירים של ישראל", ובמסגרת קבוצה זו התגלה כי בעלי חנויות תיאמו כבר אז את מחיריהן של קונסולות משחק מסוג פלייסטיישן ואקסבוקס.

החקירה החלה בעקבות פניית אחד מחברי הקבוצה המעורבים בקרטל למחלקת החקירות ברשות ההגבלים העסקיים וזאת במסגרת תכנית החסינות אותה מפעילה הרשות. בהתאם לתוכנית החסינות מי שהוא צד לקרטל ומספק מידע מלא עליו לרשות ההגבלים העסקיים זוכה לחסינות מהעמדה לדין, ובלבד שהיה הראשון לפנות.

בעלי החנויות החשודים בתיאום המחירים קיבלו את ההודעה כבר בשבוע שעבר, ולפיה נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות בתחום ההגבלים העסקיים.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות