סכנה בתכשיטים לילדות שנמכרים ברשתות האופנה והאקססוריז: מכילים מתכות מסוכנות

סכנה בתכשיטים לילדות שנמכרים ברשתות האופנה והאקססוריז: מכילים מתכות מסוכנות

המתכות המזיקות נמצאו בשורת תכשיטים ובשורת רשתות, ביניהן קטסרו קידס והוניגמן קידס

תכשיטים לילדים (ובעיקר לילדות) הפכו לפופולריים ונמכרים ברשתות האופנה והאקססוריז – החל מקסטרו והוניגמן ועד טופשופ – אך משרד הבריאות הוציא היום אזהרה חריגה: חלקם מכילים מתכות כבדות. במשרד מסבירים שאין סכנה בענידת התכשיטים, אך יש סכנה בהכנסתם לפה – וזה דבר שרבים מהילדים עושים אפילו בהיסח הדעת. במשרד מסבירים ששימוש בעופרת בתכשיטי ילדים היא תופעה מוכרת, בעיקר בתכשיטים זולים המיוצרים סין. עופרת מוכנסת לתכשיטים העשויים סגסוגות של מתכות, לפלסטיק (למשל PVC), לחלקי זכוכית ואף לציפויים ולצבעים. 

יחד עם אוניברסיטת חיפה נבדקו עשרות תכשיטים בשורת רשתות במכון התקנים. התוצאות: תכולה גבוהה מאוד של המתכות הרעילות עופרת וקדמיום. בנוסף, בחלק מהתכשיטים נמצאו רמות גבוהות וחריגות של ניקל, ארסן וכרום. במקרים מסוימים נמצאו ריכוזים הגבוהים בשני סדרי גודל (יותר מפי 100) ואף בשלושה סדרי גודל (יותר מפי 1000) ביחס לתקן האמריקאי/האירופאי עבור קבוצת מוצרים זו.

הרשתות שבהן נמצאו תכשיטים עם חריגות:

 1. רשת הוניגמן
 2. רשת סוויט גירל שופ
 3. חברת קסטרו ילדים
 4. רשת TOPTEN
 5. רשת 'מוזלים'

הסקר היה מדגמי וכלל 22 מוצרים. ב-50% מהפריטים שנבדקו נמצאה חריגה בתכולת העופרת ובכ-33% מהפריטים נמצאה חריגה בתכולת הקדמיום. מעבר לפריטים אשר נבדקו בסקר זה, אין למשרד הבריאות בשלב זה נתונים נוספים לגבי ריכוזי המתכות בסוגי תכשיטים אחרים המיועדים לילדים והמשווקים בכל החנויות. משרד הבריאות פנה לחברות המשווקות את הפריטים בהם נמצאו החריגות בדרישה להוריד את הפריטים האמורים מהמדפים. בנוסף, משרד הבריאות המליץ על בדיקת ההתאמה של המוצרים המשווקים לדרישות התקינה האמריקאית או האירופאית בטרם ייבואם לישראל.

צמיד ציפוי ורוד טופ טן 2צמיד ברשת טופ טן

קסטרו קידס 2תכשיט ברשת קסטרו קידס

סוויט גירלז שופ 2תכשיט ברשת סוויט גירלז שופ

 מוזלים 2
תכשיט ברשת מוזלים

מה על ההורים לעשות? 

 • אם יש בידכם פריט בו נמצאה חריגה יש להשליך את הפריט לפח ולא לאפשר לילדיכם לענוד או לשחק אתו.
 • יש לוודא שאין לילדים קטנים גישה לתכשיטים, ובמיוחד לתכשיטים המתפרקים בקלות.
 • מכיוון שעיקר החשיפה למתכות כבדות בתכשיטי ילדים היא בעקבות הכנסה של פריטים או חלקי פריטים לפה, יש לוודא שילדים לא מכניסים תכשיטים לפה.
 • בחלק מהפריטים נמצאו רמות חריגות של ניקל, אשר עלול לגרום לתופעות אלרגיות בעור. אם לילדיכם יש רגישות או אלרגיה יש להימנע מענידה של תכשיטים.

המלצות רפואיות:

 • אם הילד ענד את התכשיט, ללא ליקוק או בליעה: אין צורך במעקב רופא או בבדיקות.
 • אם הילד ליקק את התכשיט באופן אקראי/חד פעמי: אין צורך בפעולה כלשהי, אך אם מודאגים אפשר לפנות לרופא המטפל.
 • אם הילד נטה להכניס את התכשיט לפה ללא בליעתו: לפנות לרופא המטפל, אשר יחליט לפי שיקול דעתו האם יש צורך בבדיקת ריכוז עופרת בדם.
 • אם הילד מכניס לפה תכשיט לעיתים קרובות, שאינו מהסוג שנמצאה בו חריגה, מומלץ בכל זאת לפנות לרופא המטפל, מכיוון שעל פי תוצאות המחקר נראה כי קיימת בעיה רחבה של זיהום עופרת ומתכות רעילות אחרות בתכשיטים המיועדים לילדים.
 • אם הילד/ה בלע את התכשיט או חלק ממנו: לא לגרום להקאה, לפנות לרופא המטפל או לגורם רפואי אחר על מנת לשקול ביצוע צילום בטן ובדיקת ריכוז עופרת בדם.

איזה מזהמים נמצאו בתכשיטים? מהן ההשפעות הבריאותיות של מזהמים אלו?

 • עופרת: חשיפה לעופרת עלולה לגרום למגוון השפעות בריאותיות שליליות, כולל בעיות התנהגות ובעיות למידה. עופרת פוגעת במערכת העצבים ובהתפתחות קוגניטיבית. עוברים וילדים קטנים פגיעים במיוחד להשפעות של עופרת. בספרות הרפואית יש דיווחים על מקרים של תחלואה ואף של תמותה בקרב ילדים עקב בליעה של חלקי תכשיטים עם תכולת עופרת גבוהה.
 • קדמיום: חשיפה לקדמיום עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד הכליות ולפגיעה בעצמות. מחקרים מעידים על פגיעה של קדמיום בהתפתחות קוגניטיבית של ילדים.
 • ניקל: עלול לגרום לאלרגיה במגע עורי.
 • כרום: חשיפה דרמלית (דרך העור) לריכוזים גבוהים של כרום עלולה לגרום לתגובות אלרגיות בעור.
 • ארסן: חשיפה לארסן עלולה לגרום למגוון רחב של השפעות בריאותיות, כולל השפעות התפתחויות וקוגניטיביות.

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות