סטטיסטיקות על כלי רכב בישראל

סטטיסטיקות על כלי רכב בישראל

יותר מ-300 אלף מכוניות חדשות עלו על כבישי ישראל בשנה שעברה, אז מה הפלא שאנחנו תקועים בפקקים? 

תוכן פרסומי

מאת: לירון ויגודסקי

כולנו יודעים שיש הרבה מכוניות על הכביש, ועדיין המספרים מפתיעים: בשנת 2016 נסעו על כבישי ישראל כ-3,239,000 כלי רכב מנועיים, מתוכם כ-2,700,000 כלי רכב פרטיים, מדובר בגידול של 5.6% מהשנה הקודמת.

על פי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה עוד, כי במהלך השנה נוספו עוד כ-372 אלף כלי רכב לכביש ונגרעו מהמצבה כ-224 אלף, מה שהביא את הגידול במספר כלי הרכב בישראל לשיעור של 4.8% – על הכבישים עלו 286 אלף מכוניות חדשות וגם 17 אלף כלי רכב דו גלגליים.

מגמת הגידול במספר כלי הרכב נרשמת כבר כמה שנים ברציפות. בין השנים 2000 ל-2015 גדל מספר כלי הרכב בלא פחות מ-69%, ונסועת כלי הרכב (הקילומטראז׳, בשפת העם) גדלה ב-50%. בשנים אלו גם שטח הכבישים השתפר, אבל בשיעורים נמוכים יותר: שטחם גדל ב-40% ואורכם ב-17% בלבד.

הנה באה הרכבת? עד אז נמתין בפקקים

שימוש נרחב בכלי רכב פרטיים מוביל בתורו לפגיעה באיכות האוויר שאנחנו נושמים.

ישראל נמצאת במקום גבוה – ולא במובן חיובי – בדו״ח ארגון הבריאות העולמי שפורסם לפני כשנה, אחת הסיבות לכך היא הצפיפות בכבישים.

בירושלים כבר נחנכה הרכבת הקלה ובתל אביב יימשכו העבודות על מקבילתה במישור החוף עוד כמה שנים טובות (לפחות עד 2022), אך עד שתהיה בישראל תחבורה ציבורית נוחה בדמות רכבות, או פעילות בסופי השבוע, ימשיך כל מי שיכול להרשות לעצמו להחזיק בכלי רכב פרטי בשל הנוחות שהוא מספק לעומת התחבורה הציבורית כיום.

התוצאה באה לידי ביטוי בכבישים הפקוקים שכולנו מבלים בהם שעות מיותרות. ניסיון לצלוח את 4.8 הק״מ המחברים בין מחלף ירקון למחלף מורשה בין השעות 08:00-09:00 בבוקר יביא אתכם למהירות שיא של 14 קמ״ש. איטיות דומה תירשם במקטע בן ה-4.7 ק״מ שבין גנות לקיבוץ גלויות.

מנתונים שנאספו ונותחו על ידי אתר דה מרקר עולה עוד, כי בכביש 1 ובנתיבי איילון תרדו ל-12 קמ״ש בשעות האלו במקטע בין וולפסון לקיבוץ גלויות שאורכו 3.4 ק״מ בלבד.תאונות דרכים וה-OECD

יש כל מיני פרדוקסים שקשה להסביר אותם: למרות שבהשוואה למדינות אחרות החברות ב-OECD, יש בישראל מעט כלי רכב פרטיים ביחס לאוכלוסייה באופן יחסי, בכל הנוגע לצפיפות על הכבישים אנחנו במקום הראשון. החום, הצפיפות, היעדר האלטרנטיבות והמזג הים תיכוני שלנו הנהגים – מובילים לא רק בצפיפות אלא גם בתאונות דרכים.

מאז תחילת השנה נהרגו 263 בני אדם בתאונות דרכים, ירידה של 10 הרוגים ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

נתונים שפרסמה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מראים כי 106 מההרוגים נהרגו בתחום עירוני וכי נרשם גידול של 40% במספר ההרוגים המוגדרים ״נהגים צעירים״.

השינוי שתרצו לראות בעולם

לצערנו אנחנו לא יכולים לשנות את הסטטיסטיקות, לפחות לא את כולן. רובנו נמשיך להחזיק בכלי רכב פרטי עוד שנים רבות, עד שהשינויים המיוחלים בתחבורה הציבורית הישראלית יתפסו את מקומם.

בכל הנוגע לזיהום ולמספר תאונות הדרכים, יש כמה דברים שיש ביכולתנו להשפיע עליהם, בבחירות היומיומיות שלנו: בכל הזדמנות שיש, מוטב להשאיר את הרכב בבית.

זה יכול לחסוך לכם כסף, עצבים וזו יכולה להיות אפילו הרפתקה. בהתחשב בעובדה שלוקח לכל מנוע כמה דקות להתחמם ולעבוד ביעילות, נסיעות קצרות שורפות יותר דלק ומזהמות. אם אתם יכולים – צעדו ברגל, ובמקרים אחרים השתמשו בתחבורה הציבורית או רכבו על אופניים.

אם נשאיר בצד את זיהום האוויר, הפעילות הגופנית גם תעשה לכם טוב.

השפעה לחיוב על איכות האוויר שאנחנו נושמים יכולה לנבוע גם משימוש בנסיעות שיתופיות וקארפול – התארגנות של מספר אנשים הנוסעים לאותו הכיוון או אפילו היעד.

ההתארגנות יכולה ללבוש אופי ספונטני באמצעות שימוש באפליקציות ייעודיות, בהן אתם יכולים להזמין משתמשים אחרים להצטרף אליכם לנסיעה מיעד א׳ ל-ב׳ תמורת השתתפות בעלות הנסיעה.

התארגנות יותר ממוסדת יכולה להיווצר בין קבוצת אנשים שנוסעת בכל בוקר לאותו המקום, פיזור הילדים במסגרות או מקום העבודה, ואתם יכולים גם ליצור סבב קבוע שבו בכל פעם מישהו אחר אחראי על הנהיגה.

בשני המקרים הללו יש לוודא שביטוח הרכב שלכם כולל כיסוי לנסיעות שיתופיות.

אנחנו אולי לא נזכה לראות רשת שבילי אופניים שעוברת לא רחוק מתחנות רכבת שיחברו את כל חלקי הארץ, אבל הילדים שלנו והילדים שלהם אולי כן.

אם אתם הורים לילדים או נהגים צעירים, זכרו שאתם מהווים עבורם מודל לחיקוי, כמו מורה בקורס מבוא לתרבות הנהיגה הישראלית.

כשאתם מאחורי ההגה הקפידו ביתר שאת לשמור על קור רוח האופן שבו אנחנו נוהגים בפועל משפיע על תרבות הנהיגה שאנחנו מפתחים אצל הדור הצעיר.מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות