הפתרון הפשוט לסימון כבלים ולוחות

הפתרון הפשוט לסימון כבלים ולוחות

סימון כבלים הוא חיוני כדי לזהות את הכבלים ואת ייעודם. איך עושים את זה? הפרטים בכתבה

(תוכן מקודם)

כבלי תקשורת ולוחות חשמל נמצאים לרוב בתנאי חוץ קיצוניים וחשופים לפגעי מזג האוויר. לכן, סימון שלהם חייב להיות מקצועי באמצעות מדפסות ייעודיות. סימון זה חייב להיעשות במיקום נגיש כדי שיהיה אפשר לקרוא אותו בכל מצב ומקום, למשל מקומות קשים לגישה.

סימון זה מאפשר זיהוי קל ומהיר של הכבלים, מקורם ומטרתם ובכך מייעל ומקצר את משך עבודות התחזוקה ומפחית פגיעות מיותרות – פגיעות שיוצרות נזקים במערכת עקב זיהוי לא שלם. כיום קיימות 4 שיטות עיקריות לסימון כבלים:

ליפוף טקסט חוזר

בשיטה זו מלפפים את הטקסט מסביב לכבל כמספר הפעמים שמאפשר קוטר הכבל. ליפוף זה חייב להיעשות בצורה שתבטיח ותאפשר את קריאת הטקסט מכל זווית. סימון זה נעשה לרוב באמצעות סרטי ניילון גמישים שמיוצרים מחוטי ניילון בשזירת שתי וערב – שזירה שמבטיחה את חוזקם. סרטים אלו נחשבים לגמישים במיוחד ומתאימים בעיקר לכבלים צרים.

אפשרות נוספת היא לעשות שימוש בסרטי PVC שעמידים הן בפני תנאים חיצוניים שונים, הן בפני קרינת השמש מסוג אולטרה סגולית והן מפני שמנים ומים. סרטים אלו מיועדים לכבלים בקוטר מינימלי של 7 מ"מ וניתן להשיגם במגוון של צבעים – מה שמאפשר גמישות בסימון, למשל לקבוע שצבע מסוים מיועד לכבלים ספציפיים.דגלונים

בשיטה זו הטקסט מקיף את הכבל פעמיים תוך כדי השארת רווח. שיטה זו מתאימה לקטרים שונים של כבלים, אך לכבלים צרים מומלץ לעשות שימוש בסרטי ניילון ובכבלים עבים יותר (מעל 7 מ"מ) בסרטי PVC. למידע נוסף והזמנה לחצו כאן:
https://www.dymo.co.il/category/שרוול-מתכווץ-בחום.

שרוולים מתכווצים בחום

בשיטה זו עושים שימוש בשרוולים שמתכווצים ביחס כיווץ של 3 ל-1. שיטה זו מתאימה לסימון כבלים בקטרים שנעים מ-1.24 ל-32.30 מ"מ. עם זאת, עבודה בשיטה זו מצריכה לקחת בחשבון מגבלות שונות, למשל הצורך לנתק את הכבל כדי לאפשר את השחלת השרוול. כמו כן, יש לחשב גם את גודל המחבר במידה ויש בזמן חישוב יחס הכיווץ של השרוול.
עם זאת, כיום ניתן לרכוש מדפסות ניידות ליצירת שרוולים מתכווצים בחום. המדפסות מייצרות שרוולים חתוכים במידות קבועות או שרוולים רצופים שניתן לחתכם לפי האורך הרצוי. חלק מהמדפסות ניתן לחבר למחשב באמצעות USB וחלקן כוללות הדפסה מובנית בעברית.

סימוניות למינציה

בשיטה זו מגנים על הטקסט המודפס באמצעות לשונית שקופה שמתלפפת סביב הטקסט וסביב הכבל. שיטה זו מתאימה בעיקר לסימון כבלי חשמל שחשופים לתנאים קשים, למשל כבלים שנמצאים בסכנה לשחיקה מכנית או בסכנת מגע עם נתזים של כימיקלים ושומנים.

חשוב לזכור ששיטה זו אינה מומלצת לסימון של כבלי רשת וזו מסיבה אחת – בשיטה זו הטקסט המודפס אינו חוזר על עצמו ונסתר מהעין בזווית מסוימות. בעיה זו מעלה את הסיכון לגרימת נזק לכבל בכל ניסיון לאתר את הסימון.תגובות: 0

נגישות